Június 10. és 17. között éves karbantartás miatt teljesen leáll a Török Áramlat földgázvezeték működése, amely jelenleg az egyetlen működő orosz szállítási útvonal az Európai Unió felé. A leállás előre tervezett és technikai jellegű, az érintett országok – köztük Magyarország – előzetesen feltöltött gáztárolókkal és alternatív forrásokkal készültek a kiesés átvészelésére .
Az orosz földgáz az idéntől már kizárólag a Török Áramlaton keresztül jut el Délkelet- és Kelet-Közép-Európába, miután Ukrajna teljesen leállította a tranzitot saját vezetékein.
A vezeték második ága, amely Bulgárián keresztül látja el a balkáni és közép-európai országokat, június első napjaiban is közel teljes kapacitáson működött még: június 8-án 45,64 millió, június 9-én 44,87 millió köbméter földgáz érkezett a Strandzsa–Malkocslar mérőállomáson keresztül.
2025 eddigi részében a Török Áramlat déli ága összesen 7,37 milliárd köbméter földgázt szállított a régióba, ami 12,21 százalékkal haladja meg a tavalyi év azonos időszakát. Ez a növekedés mutatja, hogy a térség továbbra is jelentős mértékben támaszkodik az orosz importgázra, különösen Magyarország, Szerbia és Bulgária esetében.
Komoly teszt a tárolókapacitásoknak
Az egyhetes karbantartás idején a fizikai szállítás szünetel, azonban az előzetes adatok szerint a gáztárolók töltöttsége az érintett országokban elégséges a kiesés áthidalására – írja az Infostart.
Az EU tagállamai az utóbbi években következetesen törekedtek tárolókapacitásaik növelésére és az ellátás diverzifikálására – ennek sikeressége most éles próbát kap.
A vezeték kulcsszerepe ugyanakkor újra rávilágít az európai földgázrendszer sebezhetőségére: az orosz szállítások immár szinte kizárólag a Törökországon keresztül futó útvonalon érkeznek, így geopolitikai és technikai problémák esetén nincsenek valódi kerülőutak. Ez különösen érzékenyen érinti a közép-európai régiót, ahol a földgázfogyasztás strukturálisan magas.
A Török Áramlat éves karbantartása tehát nemcsak technikai esemény, hanem emlékeztető is arra, hogy az EU energiaellátásának biztonsága továbbra is sok szempontból külső tényezőktől függ – és hogy a diverzifikációs törekvések ellenére a déli gázfolyosó sérülékenysége változatlanul stratégiai kockázatot jelent.
Itt a magyarországi vészforgatókönyv: három hónapunk maradna kitalálni valamit
A Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség szerint 90 napra elegendő készlet áll rendelkezésre arra az esetre, ha a Barátság kőolajvezeték leállna. A szakértő szerint növelni kellene a kapacitásokat. Bővebben >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Kezdődik: két óriási olajtanker is hátraarcot csinált az iráni partoknál

Brutális tüdőlövést kaphat a magyar gazdaság a napokban

Tragikus fordulat: jelentősen drágulnak a népszerű sörök

Megszólalt Nagy Márton: így érinti a magyarokat a közel-keleti helyzet

Júliustól szigorít a NAV, nem fogadják el többé az ilyen számlákat

A kibertérben már megindult a világháború – európai fővárosra csapott le Irán

Rendőrökbe ütköztek, amikor Orbán Viktor felcsúti házához vonultak a momentumosok

Az élelmesek már tudják: Ausztriában 3 millió 600 ezer forintot lehet zsebre vágni szociális segélyekből

Forradalom a földeken: így küzdenek a gazdák a hőség ellen
