Augusztus keserű hónap volt a cukorkereskedők számára, mivel az indiai export, az erős dollár és a lassuló világgazdaság lefelé hajtotta a cukor árakat. Egy évtizede nem voltak annyira alacsony szinten az árfolyamok, mint most a trend pedig egyhamar nem áll meg.
Alapvetően a nyersanyagok olcsóbbá válása a mezőgazdasági termékeknél a fogyasztói árakat is lefelé kéne, hogy lökje, de a jelenlegi válságot idéző gazdasági hangulatban felesleges olcsóbb édességeket keresni a boltokban. Mindez pedig az amúgy sem túl jó növekedési környezetben csak az élelmiszeripari vállalatoknak jó, de nekik is csak ideig-óráig.
Rég látott beszakadás
A nyerscukor árfolyama a New York-i határidős piacokon rekord méretű lejtmenetben van: egy hónap alatt közel 7 százalékot esve augusztus végére a fontonkénti 11 centes szintre esett. Az édes összetevő régen volt ennyire olcsó, csak a 2008-as évben. Bár tavaly volt 10,5 cent is egy rövid ideig, de akkor árazható volt a drágulás, most viszont minden jel arra mutat, hogy kitartó csökkenő trend következik.
A csepp kétéves szakaszon nyugszik, amelyben a csökkenő árak nyomás alá szorították a cukorfinomítók nyereségét, sértették azokat a gazdálkodókat, akiknek megélhetése a terméstől függ, és nemzetközi feszültségekhez vezetett a legnagyobb termelő országok között. Ugyanis a visszaesés leginkább Indiának köszönhető, amely úgy vált a világ legnagyobb termelőjévé a 33,1 millió tonnás kivitelével, hogy államilag támogatták a cukortermelőket és -feldolgozókat.
"Jelenleg valóban súlyos cukorfelesleget tapasztalunk" - mondta Kona Haque, a londoni székhelyű ED&F Man árupiaci brókerház kutatási vezetője a WSJ-nek. Ő kiemelte, hogy India mellett Thaiföldön is rekord termés volt, így Brazília hiába próbálja a kibocsátás csökkentésével magasan tartani az árakat, a két ország piaci felöntését képtelen kiegyensúlyozni.
Vélhetően erre a jövőben sem lesz képes: a klímaváltozás pont kedvez az indiai cukortermelőknek, ami miatt az ország exportja tartósan a 30 millió tonnás szinten maradhat az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának előrejelzése szerint. Sőt, azt várják, hogy a 2020-21 közötti termés valószínűleg még nagyobb lesz, mert a jelenlegi időjárási körülmények a viszonylag kiegyenlített monszuncsapadékkal segítették az idén a cukortermesztőket.
Mindez még önmagában nem eredményezné India erős jelenlétét a piacokon: az 1,4 milliárdos lakosság jó felvevő piacot jelentene önmagában is a világ legnagyobb cukorfogyasztójaként, de a magasabb árak miatt az ország a kivitel felé fordult. A kormány egy exporttámogatási rendszert is indított a termelőknek és a feldolgozóknak, ami a tavalyi bevezetés óta 52 százalékkal növelte az indiai exportot.
A nemzetközi gyakorlatban egyedi lépés ki is vívta más cukorpiacon érintett országok haragját, így a Kereskedelmi Világszervezet vizsgálja Ausztrália, Brazília és Guatemala panaszait, amelyek szerint a támogatások jogellenesek. Viszont ez egy elhúzódó vitát fog jelenteni: egy augusztus 15-i WTO ülésen India kijelentette, hogy álláspontja szerint politikája nem torzítja a globális cukorpiacot, és tagadja, hogy azok sértenék a WTO-szabályozást. Az indiai hatóságok szerint a támogatás célja 35 millió sérülékeny gazda támogatása, vagyis le kell folytatni az eljárást, amely akár több hónapig is eltarthat.
Ami lehet, csak olcsóbbá teszi a cukrot
A rekord termések mellett van egy másik súlyos probléma is, ami alapvetően túlkínálati piacot teremt a világon: a dollár erősödött, ami mind az importálóknak, mind a termelőknek jó. A felvásárlók ugyanis alapvetően olcsón kezdhetnek a készletek felhalmozásába, mert a dollárjukért több terményt kapnak, míg a feltörekvő piacok gyengébb valutáit használó országai örülhetnek az erős dollárnak, mert többet ér a pénz, amit kapnak a termékekért.
A termelők helyzetét viszont csak rövid távon segíti ez a trend, ugyanis a nem vezető gazdaságokban felébredt az infláció. Indiában például már a jegybank akar beavatkozni, hogy ne engedje a legutóbbi 4,1 százalékos szint fölé a maginflációt, ahogy arról az Economic Times is írt. Vagyis idővel a cukorpiaci szereplők mostani nyereségét felemészti az árak emelkedése, főként ha nem sikerül központi bank 3,2 százalékos célszintjét.
Az édességipar globális szereplői természetesen elkezdték a felhalmozást, lévén a cukor könnyen, nagy mennyiségben is tartósítható. Főként a csokoládéiparban örülhetnek most: a cukor mellett a kakaóbab ára is tovább esett augusztusban.
Csak ez a boltok polcaira nem jut el
Hiába esnek viszont az alapanyagárak, a boltokban senki ne várjon áresést. A cégek az alacsony beszerzési árakon realizált profitot egyszerűen lenyelik. Például a Nestlé részvényei emelkedésnek is indultak: az augusztus eleji 102-105 svájci frankos sávból felmozdultak a 110-112-es kurzusra. (Hasonló látható más édesipari szereplők esetében is.)
De ők is csak ideig-óráig tudják élvezni a most megnyert profitot: hiába nélkülözhetetlen a cukor például a csokoládék, vagy a lekvárok készítésénél, a fejlett országokban, - például az Egyesült Államokban, Kínában és az Európai Unióban, de még Oroszországban és Egyiptomban is -, közegészségügyi okokból egyre kisebb mennyiség használatát engedélyezik a termékekben. Vagyis a piac 70 százalékát kitevő helyeken más, drágább helyettesítő anyagokra kell átállniuk a gyártóknak. Az olcsó cukor így egyre kevésbé hat ki a profitjukra, mert bár terjeszkednének a fejlődő piacokon, ott lassan lesznek népszerűek a nagyüzemi édességek.
Égetni való cukor
Itt jönne képbe, hogy a cukor egyáltalán nemcsak az élelmiszeripar számára hasznos alapanyag: könnyen előállítható belőle etanol. Vagyis a termelők akár beszállíthatnának a bioüzemanyagok piacára, így növelve a keresletet a termékükre, de a világban a Donald Trump által elindított kereskedelmi háború miatt szinte alig van, aki ne tartana a globális gazdasági növekedés lassulásától, vagy attól, hogy recessziós időszak jön. (Főként a szeptember elejével megérkezett újabb vámcsomag után.)
Az üzemanyagárak épp a pesszimizmus párhuzamosan csökkentek az olajárakkal. Nagyjából a cukoréval azonos szinten csökkentett a Brent kőolaj ára is. Vagyis most éppen sehol nem kell annyi cukor, mint amennyi piacra kerül, még ha van is olyan elemző, aki arra számít, hogy a cukorfelhasználás 4 millió tonnával meghaladja majd jövőre a termelt mennyiséget.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Földbe állnak az amerikai légitársaságok Trump tarifapolitikája miatt

Panellakások: Nem is gondolnánk, micsoda rejtett értékekkel bírnak

Lehengerlően olcsó elektromos autóval hozakodnak elő, de magunknak kell összerakni

Hihetetlen értékeket rejthet egy ószeres, így akadtak a Picasso műre

Trump első száz napjának mérlege: az USA elnöke megdönti az eddigi világrendet

Ezekre a hibrid autókra esküsznek a magyarok

Befektetne a Toyota: 42 milliárd dolláros kivásárlást fontolgat
