Továbbra is a kereskedelmi háborút tartják a pénzügyi piacokat leginkább fenyegető "tail risknek" (azaz olyan kockázatnak, amely átfogó negatív hatásokkal jár) a profi befektetők. Ez derül ki a Bank of America Merrill Lynch friss alapkezelői felméréséből, amely során 230, összesen 620 milliárd dollár befektetéséért felelős szakembert kérdeztek meg.
Ezzel a felmérésben az elmúlt 20 hónapból már 18. hónapja a kereskedelmi háború szerepelt a legnagyobb kockázatként. Ugyanakkor ha sikerülne valamilyen formában megállapodásra jutniuk a feleknek, akkor az komoly emelkedést indíthatna elé a kockázatos eszközök piacán. Arra a kérdésre, hogy milyen esemény lenne leginkább jótékony hatással a részvényárfolyamokra, a következő hat hónap során, 75 százalék mondta azt, hogy a háború lezárása, 10-13 százalék szerint pedig vagy egy német fiskális ösztönzőcsomag bevezetése, vagy a kínai infrastrukturális beruházások felpörgetése.
Kapcsolódó
A probléma csak az, hogy sokak szerint a kereskedelmi háború tekinthető az új normális állapotnak. A szakértők mintegy 43 százaléka szerint ugyanis a kereskedelmi háborút soha nem fogják befejezni.Kissé csökkentek a felmérésben szeptemberhez képest a recessziós várakozások. A válaszadók 31 százaléka tartotta valószínűnek, hogy a következő 12 hónapban visszaesést fog elszenvedni a globális gazdaság, 67 százalék szerint ez nem valószínű. Ez a felmérés történetében azért elég magas szintnek számít.
Ha igaza lesz a többségnek, akkor a következő 10 évben sokkal jobban megéri majd a feltörekvő országok részvénypiacain befektetni, 30 százalék szerint ugyanis ezek a tőzsdék felül fogják teljesíteni a többit. Az amerikai részvényekre 22, a kínaiakra 17, míg az európaiakra 15 százalék szavazott.
A befektetők változatlanul óvatos üzemmódban vannak, a portfóliók átlagos készpénzállománya 4,7 százalékról 5 százalékra emelkedett. Ez magasabb, mint a felmérés eddigi 4,6 százalékos átlaga, de messze elmarad a nyár közepén mért 5,7 százalékos csúcsról. Az ellentét analízis szabályai szerint a kockázatos eszközök várható teljesítményének elvileg a minél magasabb készpénzarány tesz jót, ekkor ugyanis van a partvonalon olyan tartalék, amely felfelé hajthatja majd később az árfolyamokat.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Brüsszel megunta az óraátállításosdit, el is dőlt a kérdés

Nem érte be a pénzükkel, Kövér László kitiltotta a lázongó képviselőket

Kicsin múlt az atomkatasztrófa, vérfagyasztó hírek Oroszországból

Miért vártak heteket, hogy ledobják a bombát Orbán Viktor csatájában?

Meghökkentően zárult az EU-csúcs, az ukránokon spórolhatnak

Sokkal több járt volna a tulajoknak? Itt az első ítélet a szegedi BYD-földek ügyében

Eurómilliárdos veszteséget halmozott fel a Magyarországon is leépítő autóipari beszállító

Nem egészen az történt az állampapírokkal, amire mindenki számított

Elindította a nyomozást a Legfőbb Ügyészség Matolcsy alapítványügyében
