A 38 éves Sam Altman technológiai körökben ismeretlen volt, mielőtt cégének áttörést jelentő chatbotját, a ChatGPT-t elindította volna. Az útja a gyermekkori otthonában, Missouriban kezdődött, ahol a nyolcéves Altman megkapta első számítógépét, és hamar megtanulta nemcsak használni, hanem programozni is. A The New Yorker című lapnak adott 2016-os interjújában elmondta, hogy a számítógép birtoklása segített neki megbékélni a szexualitásával, és tinédzserként coming outolni a szüleinek.
Melegként felnőni a 2000-es évek középnyugati részén nem volt a legfélelmetesebb dolog
– emlékezett vissza.
Altman a Stanfordra járt informatikát tanulni, de mindössze két év után otthagyta az egyetemet. Az egyetem utáni első vállalkozása a Loopt nevű telefonos alkalmazás volt, melynek elindításához mintegy 30 millió dollárt gyűjtöttek össze. Altman 2014-ben lett az Y Combinator elnöke, miután 2012-ben 44 millió dollárért eladta a Looptot. Emellett megalapította saját kockázati tőkealapját Hydrazine Capital néven, majd a Redditet is vezette összesen nyolc napig a 2014-es vezetőségi átszervezések közepette.
Az OpenAI felemelkedése
Míg a Reddit élén csak nyolc napot töltött, az OpenAI felügyelete már nyolc éve tartott. A céget Elon Muskkal 2015-ben indította el, és a két férfi olyan cégek mellett, mint az Amazon és a Microsoft, összesen 1 milliárd dollár összegű finanszírozást biztosított. A céget nonprofit szervezetként működtették, azzal a nemes céllal, hogy fejlesszék a mesterséges intelligenciát.
Az OpenAI időközben megszűnt nonprofit lenni, és ma már 29 milliárd dollárra becsült értéket képvisel, a generatív mesterséges intelligencia eszközeinek köszönhetően – a szövegek esetében a ChatGPT-nek, a képek esetében pedig a DALL-E-nek.
A ChatGPT a 2022 végi indulását követő hetekben több tízmillió felhasználót gyűjtött össze, és lenyűgözte a szakértőket és az alkalmi megfigyelőket egyaránt azzal, hogy képes átmenni a világ legnehezebb vizsgáin, átjutni az álláspályázatokon, a politikai beszédektől a gyerekek házi feladataiig bármit megírni, és saját számítógépes kódot írni.
Népszerűsége miatt a Microsoft extra pénzt fektetett az OpenAI-ba, és a technológiát a Bing keresőmotorjába és az Office alkalmazásokba is beépítette. A Google a Bard chatbotjával, Kína pedig néhány legnagyobb technológiai cégével szállt be a versenybe, míg Musk – aki 2018-ban kilépett az OpenAI-ból a Tesla önvezető mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkájával kapcsolatos összeférhetetlenség miatt – azt mondta, hogy ő is szeretné elindítani a sajátját.
Hiába nagy a siker, ha mindig van mitől tartani
De minden csodát, amit az ilyen rendszerek nyújtanak, az aggodalmak felülmúlhatnak. Legyen szó akár dezinformáció terjesztéséről vagy munkahelyek megszüntetéséről, a kormányok azon fáradoznak, hogy hatékony szabályozási módot dolgozzanak ki egy olyan technológia szabályozására, amely a jelek szerint örökre megváltoztatja a világot.
A legnagyobb félelmeim szerint mi iparágunk jelentős károkat okoz a világnak
– mondta Altman az amerikai szenátusnak. Szerinte a kormányzati szabályozás „kritikus fontosságú lenne a kockázatok mérsékléséhez”.
Néhány rövid hét leforgása alatt Altman találkozott Kamala Harris amerikai alelnökkel, Emmanuel Macron francia államfővel, Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel és Rishi Sunak brit miniszterelnökkel – mind olyan politikusokkal, akik osztoznak a mesterséges intelligencia lehetséges előnyeivel és veszélyeivel kapcsolatos reményekben és félelmekben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Itt a fordulat a háborúban? Ötéves tűzszünetről érkezett konkrét ajánlat

Lehengerlően olcsó elektromos autóval hozakodnak elő, de magunknak kell összerakni

Földbe állnak az amerikai légitársaságok Trump tarifapolitikája miatt

Régóta várt idő köszönt be az előttünk álló héten, de nem árt közelben tartani az esernyőt

Trump első száz napjának mérlege: az USA elnöke megdönti az eddigi világrendet
Folyó fogyasztási kiadások

Kiégnek a német dolgozók, utálják a munkájukat

Lecsapna a Huawei az Nvidia helyére a kínai chip piacon
