Hiába emelkedett ki a recesszióból az eurózóna gazdasága az elmúlt hónapokban, nem várható a munkanélküliség gyors csökkenése - derül ki a világ egyik legnagyobb munkaerő-kölcsönzőjének friss adataiból. A cég negyedéves áttekintésének tanulsága szerint a harmadik negyedévi 32-ről október-decemberre 29-re csökkent az olyan országok száma, amelyek vállalatainak többsége bővíteni akarja alkalmazottaik létszámát az idei negyedik negyedévben a harmadikhoz képest. Dél-Európa különösen borús képet mutat - összegezte tapasztalataikat Jonas Prising, a ManpowerGroup elnöke. A cég 42 országot von be vizsgálatába.

Olaszországban a harmadik negyedéves mínusz hétről mínusz 17-re zuhant a Manpower foglalkoztatási indexese, ami azt jelenti, hogy az év utolsó három hónapjában tizenhét százalékponttal magasabb azoknak a cégeknek az aránya, amelyek elbocsátást terveznek, azokénál, amelyeket embereket vesznének fel. Spanyolország esetén mínusz hétre zsugorodott az index mínusz kettőről. Írország a halvány javulás ellenére továbbra is a negatív tartományban, mínusz négy ponton maradt.

Ahogy eddig, most is Németország kapja a piros pontot, ahol a vállalatok többsége munkaerő-felvételt tervez. Ugyanakkor mind az idei harmadik, mind a negyedik negyedévben kevesebb új embert vesznek fel a német cégek, mint 2012 második felében. Nagy-Britanniában, a magyar vendégmunkások egyik fő célországában folyamatosan javul a helyzet: a negyedik negyedév mutatója plusz hét lett, ami az elmúlt hat év legjobb adata. Az USA-ban plusz 16-ről plusz 10-re csökkent az index, a feltörekvő országok közül Indiában nőtt erőteljesen a munkaerőt kereső cégek aránya.

Pesszimizmus jellemzi a magyar munkaerőpiacot

2013 utolsó negyedévében a munkaadók 11 százaléka tervez elbocsátást, míg 8 százalék számol munkaerő-felvétellel, 69 százalék pedig nem tervez létszámváltoztatást - derül ki a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató legfrissebb, reprezentatív felméréséből, amelyet 750 magyarországi munkaadó megkérdezésével készítettek.

Az eredményeket ismertető keddi budapesti sajtótájékoztatón Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: a Manpower munkaerő-piaci mutató értéke - amelyet a munkaerő-felvételt és elbocsátást tervezők arányának különbségéből számolnak - a 2013 végéig terjedő időszakra a szezonálisan kiigazított adatok szerint - 4 százalékon állt, 3 százalékponttal gyengült mind az előző negyedévhez, mind a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.

A felmérés szerint negyedéves összehasonlításban a munkaerő-felvételi hajlandóság 3 százalékponttal gyengült, míg éves összevetésben egy százalékpontos a javulás. Az ügyvezető igazgató felhívta a figyelmet arra, hogy megugrott - 12 százalékra nőtt - azoknak a vállalatoknak a részaránya, amelyek 3 hónapra előre sem tudják, hogyan alakul a létszámuk. Ez a mutató jellemzően 2-4 százalék körül szokott mozogni, az idei utolsó negyedévre vonatkozó adat ugyanakkor az előző negyedévhez képest egy, az előző év azonos időszakához képest pedig 8 százalékponttal emelkedett. Kevés olyan iparág van, amelyben hosszú távú üzleti tervet lehet készíteni, ezenkívül a cégek számos területen megkezdték a szervezetük, működésük, sok esetben pedig a teljes üzleti modelljük átalakítását - tette hozzá Kiss Judit, a Manpower Kft. ügyvezetője.

Kilenc szektorból hétben a munkaadók az alkalmazottak számának csökkenésére számítanak az idei utolsó negyedévben. A legnagyobb arányban az építőipar és a vendéglátóipar területén terveznek elbocsátásokat a munkaadók. A mutató értéke ezekben a szektorokban a legalacsonyabb, -9, illetve -8 százalék. A köz- és szociális szférában ugyancsak gyengék a várakozások: a mutató értéke itt -7 százalék. A közüzemi szolgáltatások területén ugyancsak elbocsátásokra lehet számítani, a mutató -6 százalékon áll. A munkaadók mindössze két szektorban számoltak be pozitív kilátásokról: a pénzügyi és üzleti szolgáltatások területén a legoptimistábbak a várakozások, a mutató értéke ebben a szektorban +7 százalék.

Negyedéves összehasonlításban a munkáltatók kilenc ágazatból hatban jeleztek csökkenést. A legjelentősebb, 7 százalékpontos visszaesés a köz- és szociális szférában, valamint a vendéglátóiparban várható, és 6 százalékponttal gyengült a mutató értéke a pénzügyi és üzleti szolgáltatások területén. Eközben mindössze két szektorban várható erősödés, köztük a mezőgazdasági, vadászati, erdészeti és halászati ágazatban, 5 százalékponttal.

Az előző évhez viszonyítva kilenc szektorból hatban gyengült a mutató értéke. Jelentős, 13 százalékpontos visszaesés volt a vendéglátóiparban. A köz- és szociális szféra mutatója 7, a gyártás, valamint a nagy-és kiskereskedelem mutatója pedig 5-5 százalékponttal csökkent. A tavalyi év azonos időszakához viszonyítva mindössze két ágazatban erősödött a mutató értéke: a legnagyobb, 6 százalékpontos javulást a pénzügyi és üzleti szolgáltatások területén várják a munkaadók.