A Sieci konzervatív hetilapnak adott, hétfőn teljes terjedelmében megjelenő interjú szombaton közzétett részletében a lengyel kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) elnökétől azt kérdezték, vajon az ukrajnai háború során tanúsított magyar álláspont "eltörli-e" az utóbbi évek lengyel-magyar szövetségét.

Tekintsünk távolságtartással a dologra - válaszolt Kaczynski, aki szerint Magyarország minden eddig javasolt, Moszkvával szembeni szankciót támogatott és elítélte az orosz agressziót. Magyarország ellenzi az orosz gázimport tilalmát, de "ugyanilyen, sajnos, Németország magatartása is, valamint több más fontos uniós tagállamé is".

Kitért arra, hogy a magyar gazdaságnak mások az adottságai, mint a lengyelnek. "Elsősorban mély, Gyurcsány Ferenc posztkommunista kormányfő idején keletkezett orosz függőségről van szó sok vonatkozásban" - vélekedik a lengyel pártvezető. "Tudjuk, hogy Magyarországnak más a története, ezért másképp tekint bizonyos ügyekre".

Az MTI szerint Jaroslaw Kacznyski leszögezte: kritikus szemmel tekintenek Magyarország magatartására, "nagyobb szerepvállalására" számítanak (mármint az orosz-ukrán háború kapcsán). Hangsúlyozta ugyanakkor: ez nem jelenti azt, hogy "meg kellene szakítani az együttműködést azokon a területeken, ahol együttműködhetünk". Mindig is tudott az Orbán Viktor és a lengyel kormánytábor közötti, Oroszország és Németország politikai megítélését illető különbségről, amely már a délkelet-lengyelországi Nedec várban 2016-ban történt, a hosszútávú együttműködés terveiről szóló Kaczynski-Orbán találkozó során kirajzolódott.

Az interjú készítője felvetette: a magyar ellenzék azt állítja, hogy a visegrádi csoport halott, mire Kaczynski úgy reagált, hogy semmiképpen sem szakítják meg a kapcsolataikat. Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő megállapodott Orbán Viktor miniszterelnökkel és más partnerekkel a visegrádi csoport munkáinak néhány hetes felfüggesztéséről, de "a csoport biztosan visszatér a hasznos működéséhez". Bár léteznek különbségek, Orbán személyében olyan partnerrel van dolguk, "aki soha sem tagadta, mi az álláspontja, nem csalt", és aki más együttműködési területeken, például az Európai Unióban soha nem hagyta cserben lengyel partnereit. (Ami azt jelenti, hogy a magyar és lengyel kormány kölcsönösen vétózgat az EU-ban a többi tagállam ellenében a jogállamisággal, a menekültekkel vagy éppen emberi jogokkal kapcsolatos kérdésekben - a szerk.)

Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.