Bajban vannak a megtakarítással rendelkező háztartások, miután az elszabaduló infláció elégeti a félretett pénzt: minden otthon és bankban tartott egymillió forinton 150 ezer forint az éves inflációs veszteség. A lakosságot akkor érhetné a legkisebb kár, ha megtakarításait azonnal elköltené, ezzel viszont értelmét veszítené a hosszútávú takarékosság – írja a Népszava.
A lap ugyanakkor hozzáteszi, az államkötvényhozamok hatalmasat ugrottak év eleje óta: a három hónapos lejárat 2 százalékról 12 százalék közelébe, míg a három-öt éves hozamok 4 százalék körüli értékről 10 százalékra emelkedtek. A lakosság által elérhető államkötvényeket pedig 12 százalék alatti hozamokkal hirdeti az államkincstár.
Ez azonban azt jelenti, hogy aki ilyesmibe fekteti a pénzét, az az idén és jövőre is átlagosan 3-4 százalékot veszít belőle a 15 százalékos éves infláció miatt.
A háztartások többsége azonban nem is kötvényekben, hanem a csupán 0-1 százalékos éves kamatozású folyószámlákon tartja megtakarítását, ezek a pénzek pedig egy év alatt a reálértékük akár ötödét is elveszíthetik.
Százmilliárdokat bukik a lakosság az infláción
A lap idézi a CIB Bank korábbi felmérését, amely szerint legalább 6 havi jövedelemnek megfelelő megtakarítása az aktív korú magyar lakosság alig harmadának van. A devizaszámla is kedvelt választás, de érezhetően megnőtt az ingatlan vagy az arany vonzereje is.
Az emberek a forintárfolyam változását ítélhetik az egyik legjelentősebb kockázatnak.
A jegybank is évek óta hangoztatja, hogy a gazdaság szempontjából kézenfekvő lenne, ha a megtakarításokat hasznosítani lehetne: Matolcsy György jegybankelnök szerint a családok mintegy 20 ezer milliárdos pénzügyi megtakarításait most rágja az infláció, ezeket pedig fel lehetne használni, ha lennének kormányzati programok.
A 20 ezer milliárdos vagyonon 15 százalékos pénzromlás mellett 3 ezer milliárd forintos vesztesége keletkezik a lakosságnak, minden otthon és bankban tartott egymillió forinton 150 ezer forint az éves inflációs veszteség.
A lakosság számára továbbra is az a kérdés, hogy mit tegyenek a félretett pénzükkel, hiszen a bankok még a lekötött betétre sem fizetnek érdemi kamatot. A lap szerint opció marad államkötvény, esetleg a befektetési alapok, utóbbiak közül is inkább az (állam)kötvényalapok. A befektetési szakemberek szerint még korai lenne akár részvényekbe, akár részvényalapokba fektetni.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Jön a készpénzkorlátozás az EU-ban: veszélyben a magyar alapjog?

Akár néhány hónap múlva jöhet a vádemelés: megnéztük, hogyan működik a bennfentes kereskedelem

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Orbán Viktor: 15 évvel ezelőtt hazánk egy olyan ország volt, ahol úgy gondolták, munkából nem lehet megélni

Örökre velünk maradhat az árréstop: Nagy Márton azt is tudja, mikor döntenek erről

Sosem látott lépésre készül az Országgyűlés

Most érdemes repülőre ülni, hirtelen olcsóbbak lettek a jegyek

Lerántják a leplet a magyar gazdaságról: sorsdöntő, ami a héten történik

Itt vannak a választási eredmények: még nyár előtt új vezetése lehet Bécsnek
