Albániában az eredmény nem meglepetés, ugyanakkor több szempontból is fordulópontot jelent a vasárnapi szavazás. Miközben a korrupcióellenes nyomozások a politikai elit legfelső köreit érintik, a választói részvétel mélypontra süllyedt, és a társadalmi bizalom megingott – nemcsak az ellenzékben, de a kormánypártban is.
Stabil győzelem – csökkenő részvétel mellett
Kapcsolódó
Ahogy a szavazatok számolása áll, a május 11-i parlamenti választáson Edi Rama Szocialista Pártja ismét megszerezte a mandátumok többségét – a szavazatok több mint 50%-át –, ami lehetővé teszi számára, hogy zsinórban negyedszer alakítson kormányt. A 2025. évi parlamenti választások eredményéből – ahogy Felde Bence fogalmaz – két dolog vehető biztosra: Edi Rama és pártja a szavazatok abszolút többségének megszerzésével úgy alakíthat sorozatban negyedszerre is kormányt, hogy a korábbi 12 év legmagasabb (körülbelül 79 mandátum) felhatalmazásával rendelkezik, amely mellett az elmúlt választásokon is körvonalazódni látszódó de facto kétpártrendszer ismét megszilárdult.
A részvétel ugyanakkor történelmi mélypontra, 42%-ra esett vissza – ez még a COVID-időszakban mért 46,32%-os részvételt is alulmúlja. A Nyugat-Balkán szakértő szerint annak ellenére, hogy az alkotmánybíróság 2022. évi döntése értelmében a parlamenti választásokon először szavazhattak külföldről a diaszpóra tagjai, a részvételi arány még így is elmaradt a korábbi évekétől. Ennek okait majd az adatok részletes elemzését követően lehet megállapítani, de már 2021-ben is látszódott, hogy a választási rendszerbe beemelt preferenciális elemek miatt magasabb volt az érvénytelen szavazatok száma (kb. 83 ezer), és a botrányokkal tovább polarizálódó társadalomban sokan dönthettek a távolmaradás mellett.
Botrányok és politikai kontroll
A kampányidőszakot a politikai feszültségek és a korrupciós ügyek dominálták. A Különleges Ügyészség (SPAK) több politikai vezető – köztük az ellenzéki Sali Berisha (Demokrata Párt), Ilir Meta (volt államfő) és kormánypárti Erion Veliaj, Tirana polgármestere – ellen indított eljárást. Veliaj ügye különösen érzékeny volt, hiszen Tirana a parlamenti mandátumok negyedét adja. Tehát, a főváros rendkívüli súllyal bír az országos választásokon.
Nem volt egyértelmű, hogy a Erion Veliaj szocialista politikus ellen indított eljárás milyen hatással lesz a választói bázisra. Egyrészt értelmezhető volt afelől, hogy – Ilir Meta volt államfő elleni vádak, valamint Sali Berisha házi őrizetbe helyezése után – a kormányfő által többször hangoztatott független intézményrendszer előtt a szocialista párt politikusai sem kivételek; másrészt viszont ez az ellenzéki narratívába is illeszkedett, miszerint Albániában a szervezett bűnözés és korrupció a legmagasabb szinteket is eléri. Különösen érzékeny volt ez annak fényében, hogy az ügy pár hónappal az uniós csatlakozási klaszter megnyitását követően robbant ki – ugyanakkor az eredményekből is látszik, hogy az ügy(ek) nem égtek rá a kormánypártra – fogalmazott Felde Bence.
A korrupciós vádak Albániában sem képviselnek olyan súlyt a választók megítélésben, hogy választásokat döntsön el, főleg abban az esetben, ha minden politikai oldalt érintenek.

Uniós csatlakozás: cél vagy retorika?
Bár a 2020-as választási reform lehetővé tette a preferenciális szavazást, a rendszer továbbra is jelentős mértékben korlátozza a választói befolyást a képviselők személyére.
Kritikusok szerint a preferenciális elemek választási rendszerbe történő bevezetése nem volt elegendő. Sőt, tekintettel arra, hogy a választási listák első harmada zárt maradt, a pártvezetők teljes ellenőrzést gyakorolhatnak a kulcsfontosságú pozíciók felett, míg a második kétharmadban voltaképpen a vezetéshez hű politikusok között folytatódott a verseny – mutatott rá Felde Bence.
Hozzátette: miközben Edi Rama és a Szocialista Párt kampánya a 2030-as uniós csatlakozás víziójára, valamint infrastrukturális és igazságügyi reformokra épült, az ellenzék – élén Sali Berishával – inkább a korrupció és szervezett bűnözés elleni fellépést, illetve az uniós tagság előfeltételeként szükséges reformokat hangsúlyozta, azonban láthatóan kevesebb társadalmi támogatottsággal.
Az EU-tagság továbbra is széleskörű társadalmi konszenzus tárgya: az Eurobarometer 2024. adatai szerint a lakosság több mint 83%-a támogatja a csatlakozást. Edi Rama és a Szocialista Párt már a kampány korai szakaszában központi témává emelte az Európai Unióhoz való csatlakozás fontosságát, kampányát pedig különösen segítette, hogy a választásokat megelőző nyolc hónapban három csatlakozási klasztert – összesen tizenhat fejezetet – nyitottak meg az EU-val – emelte ki a szakértő. Ugyanakkor szerinte a 2027-es tárgyaláslezárási cél inkább politikai kommunikációs eszköz, semmint realista forgatókönyv, mivel a folyamat további haladása nemcsak Albánián, hanem az európai tagállamok belső politikai dinamikáin és az intézményrendszer értékelésén is múlik.
Kilátások, amik inkább kérdőjelek
A választás tehát megerősítette a Szocialista Párt dominanciáját, de az eredmények mögött egy egyre inkább polarizálódó társadalom, formálódó kétpártrendszer és a demokratikus intézmények működésével kapcsolatos nyitott kérdések állnak. Bár a 2030-as EU-csatlakozás jelenleg inkább politikai célkitűzés, mint realitás, a társadalmi támogatottság és a geopolitikai környezet fenntarthatja Albánia európai törekvéseit.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Újraállamosítja a vasutat a kormány: elegük lett a nyerészkedésből és a késésekből

Orbán Viktor üzent: elrendelte, hogy mi kötelező a mai napon

Már a Fideszben is feltűnt, hogy több mint hatszáz napja futnak Magyar Péter után

Örömtánc a Vatikánban: Leó pápa visszaállította a konklávé bónuszát, amelyet Ferenc pápa eltörölt

Itt a fekete lista: ezeken a helyeken az életünkkel fizethetünk, ha nem vigyázunk

Nem gondolná hol húzták fel az EU legnagyobb akkus tárolóját

Rettegésben a németek: még csak most jönnek a tömeges elbocsátások
Elgurult Kim Dzsongun gyógyszere: embertelen megtorlás jön a kínos baki után

Jövő héten visszatér, amire mindenki várt, de aztán ismét jön a feketeleves
