Somkuti Bálint hangsúlyozta, hogy az oroszországi helyzetről nem egyszerű tájékozódni: két forrás van. Az egyik a hivatalos, ami, akárcsak a szovjet időkben, nem túl sokat mond, a másik a hadibloggerek, akik úgy tűnik, jól ismerik és le is írják a fejleményeket, természetesen a pontos kép egy ilyen helyzetben amúgy is nehezen állítható össze.
Ami biztos
Amit biztosan tudni lehet az, hogy Prigozsin erői elfoglalták Rosztov na Donu városát, és lezárták a Voronyezs körüli autópályákat. Utóbbinak a háború szempontjából kicsi a jelentősége a szakértő szerint, mivel a szállítások elsősorban vasúton folynak. Az is biztos, hogy Prigozsin találkozott két orosz tábornokkal, és tárgyalások folytak, esetleg folynak.
Prigozsin motivációja és lehetőségei
Prigozsin azt hangoztatja, hogy célja a legfelső hadi vezetés, Geraszimov és Sojgu leváltása, ugyanakkor ez önmagában nem tűnik logikusnak, mivel gyakorlatilag kizárt, hogy Putyin engedne, meglépné ezt, majd újra békés viszonyt alakítana ki Prigozsinnal. Ez azt jelenti, hogy fegyveres lázadással, minden törvényt megszegve zsarolható az elnök, ami nyilván elfogadhatatlan számára.
Egyúttal felmerül a kérdés, hogy miért most lépett Prigozsin. Elképzelhető, hogy helyzetét tarthatatlannak találta és előre menekült, de Somkuti Bálint szerint az sem kizárható, hogy Putyin rászervezett a dologra, mivel jó lehetőség adódik így arra, hogy mind Prigozsinnal, mind a hadsereg vezetésével leszámoljon. A hadsereg ugyanis az egyetlen tényező Oroszországban, amely még független Putyintól.
A muzsikok Hofi Gézája
Ami még tény, az Putyin beszéde, ami a szakértő szerint csalódást okozott, mivel nem volt igazán konkrét. Felelősökről általánosságban beszélt, csak annyit mondott, hogy az érintetteket megbüntetik, amiért az 1917-es hasonló lázadást szerveznek. Az 1917-estől ugyanakkor a szakértő szerint annyiban eltér a helyzet, hogy Prigozsin népi támogatottsága nem jelentős, úgy lehet tekinteni, mint ő az orosz muzsikok Hofi Gézája.
Két forgatókönyv
A történész szerint így egyértelmű győzelmének bizonytalan az esélye, valószínűbb, hogy ha Putyin nem kerekedik felül, akkor polgárháborúba torkollik az esemény. Somkuti Bálint szerint ez Ukrajna egyetlen esélye arra, hogy tényleges győzelmet arasson a háborúban, hisz a zűrzavaros időben nem tudnak hatékonyan harcolni az oroszok.
Ha viszont Putyinnak sikerül úrrá lenni a helyzeten és leveri a lázadást, akkor hatalma korlátlanná válik, ami számára egyszerűsíti a helyzetet Oroszországban. Ez önmagában az ukrajnai háború szempontjából nem jelentene feltétlenül nagy változást, hisz a nem megfelelően kiképzett és felszerelt hadsereg átalakítása nem megy egyik napról a másikra.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Így alakul a benzinár, erre készüljenek az autósok

Akár néhány hónap múlva jöhet a vádemelés: megnéztük, hogyan működik a bennfentes kereskedelem

Máris kapcsolja ki ezeket a mobilján, ha nem akarja kivégezni az akksiját

Jön a készpénzkorlátozás az EU-ban: veszélyben a magyar alapjog?

Orbán Viktor: 15 évvel ezelőtt hazánk egy olyan ország volt, ahol úgy gondolták, munkából nem lehet megélni

Sosem látott lépésre készül az Országgyűlés

Lerántják a leplet a magyar gazdaságról: sorsdöntő, ami a héten történik

Figyeljen nagyon, ha kedden repülne: lehet, hogy törölték a járatát

Örökre velünk maradhat az árréstop: Nagy Márton azt is tudja, mikor döntenek erről
