Két éve döntött a kormány egy stratégiai gáztározó létrehozásáról, amelynek jövő év végére kell elkészülnie. Az 1,2 milliárd köbméteres stratégiai tároló napi kitárolási kapacitása el kell hogy érje a 20 millió köbmétert. A tároló létesítésére 2006 júliusában hozták létre a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség és a Mol tulajdonában lévő MMBF Földgáztároló Zrt.-t. A beruházás mintegy 150 milliárd forintba kerül és köbméterenként 1-1,5 forinttal emeli meg a földgáz fogyasztói árát.
A kormány döntését követően az MMBF Földgáztároló Zrt. mint projektcég megvásárolta a Moltól a Szeged melletti algyői földgázmező egyik részének bányászati jogát. Ez a terület Magyarország legjelentősebb gáz- és olajkitermelő térsége, ahol már több mint harminc éve sikeresen tevékenykedik a Mol - mondta érdeklődésünkre Debreceni Ferenc vezérigazgató. Elkészültek a tervek, befejeződött az engedélyeztetési eljárás és a projekthez szükséges tenderezések is nagyrészt lezárultak. Maga a beruházás mintegy hetven különféle (beszerzési, gyártási, kivitelezési) tender lebonyolítását jelenti, ezek 80 százaléka befejeződött, 10 százaléka jelenleg is folyamatban van, a maradék 10 százaléknyit a közeljövőben írják ki. Ezzel párhuzamosan megkezdődött a felszíni létesítmények tervezése, valamint a felszín alatti berendezések kivitelezése. A projekt sajátossága, hogy az új berendezések mellett felhasználhatóak a földgázmezőn már korábban kiépített kutak, ami nemcsak gyorsítja a munkát, de azzal az előnnyel is jár, hogy a már meglévő tíz korábbi kút segítségével márciusban megkezdődhetett a részleges betárolás. Így jelenleg már több mint 40 millió köbméter gázt tudtak betárolni.
A földgázmező az előírt 1,2 milliárd köbméteres kapacitással szemben lényegesen nagyobb tárolási mennyiséget tesz lehetővé, mert a korábbi kitermelésből adódóan mintegy 2 milliárd köbméter úgynevezett párnagázt tartalmaz. Ez ugyan a technológia sajátossága miatt teljes egészében nem hozható a felszínre, ám felhasználásával a ténylegesen kinyerhető kapacitás így is közel 700 millió köbméterrel megnő. Tehát az előírt 1,2 milliárd köbméterrel szemben eléri majd az 1,9 milliárd köbmétert, valamint a napi kitárolási kapacitás is a 20 millió köbméter felett további 5 millió köbméterrel bővül. A beruházás teljes költsége 150 milliárd forint körül lesz, ez azt jelenti, hogy a fogyasztók részére köbméterenként 1-1,50 forinttal drágul majd meg a földgáz, viszont jelentősen nő az ellátásbiztonság.
A tervezett tárolási kapacitás eléréséhez 44, közel 2 ezer méter mély kutat kell fúrni, ebből eddig tizenhárom készült el. A kutakhoz csatlakozva - a felszíni berendezések elhelyezésére - három gyűjtőközpontot és egy központi egységet kell felépíteni, ezekkel is megkezdődött már. A központi egységbe kerül a kompresszorállomás, a gázelőkészítő, a hűtőegység, valamint a kiegészítő berendezések. A tároló készültségi szintje nagyjából 30-35 százalékos, így semmi nem akadályozza a jövő év végi teljes üzembe helyezést.
Debreceni Ferenc szerint nagyon fontos lépése a projektnek, hogy az MMBF Földgáztároló Zrt. megkapta a Magyar Energia Hivataltól a tevékenységi engedélyt, mert ez tette lehetővé például azt, hogy a meglévő kutak segítségével márciusban megkezdhették a részleges betárolást. A stratégiai készlettel, vagyis az 1,2 milliárd köbméternyi földgázzal nem az MMBF Földgáztároló Zrt. fog rendelkezni, az a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség tulajdona lesz. A projekttársaság az üzembe helyezést követően a tároló üzemeltetéséért lesz felelős. Viszont az a pluszkapacitás, ami az 1,2 milliárd köbméteren, valamint a napi 20 millió köbméter kitároláson felül létrejön, bekapcsolódhat a normál kereskedelmi tevékenységbe, vagyis lehetővé teszi a szabadpiaci megjelenést.
Legolvasottabb

Szalay-Bobrovniczky elárulta, miért Gidrán harcjárműveket olvaszt magába a honvédség eszközparkja

A Revolut felfüggeszti néhány szolgáltatását Magyarországon

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Brutális lemaradás: 13 EU-ország már elérte, amiről mi csak álmodunk

Trump kivételt tenne a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal

Ki nem veheti fel a 3 százalékos lakáshitelt? Kombinálható a csokkal?

Gyors, hamar elkészül, de egyenes úton vihet a vastagbélrákhoz

Így rontjuk el a kávé jótékony hatását, pedig meghosszabbítaná az életet

Légy átkozott, kameratükör!
A kamerás tükör az őrületbe kerget, de néha jutnak magas pillanatok is az autós újságírónak, ilyen például egy Porsche-út, vagy egy olyan jó tesztautó, mint a Renault 5. A szerkesztőségi flotta közben szívat minket.