A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztatása szerint
a Stockton Zrt. a nyitva álló határidőn belül nem élt a Rákosrendező vasútüzemhez nem szükséges területein fennálló elővásárlási jogával, így egyedül a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában álló Budapest Közművek (BKM) Zrt. lépett be vevőként az adásvételi szerződésbe.
Kapcsolódó
- A szerződés értelmében a BKM Zrt. nek a szerződéskötéstől számított 8 napon belül anyavállalati garancia vagy egyenértékű biztosíték nyújtását kell igazolnia az állam felé az első két vételárrészletre, azaz mintegy 30,5 milliárd forintra vonatkozóan.
- Emellett 10 munkanapon belül intézkednie szükséges az első vételárrészlet, vagyis a teljes vételár 25 százalékát kitevő 12,7 milliárd forint maradéktalan megfizetéséről.
A tárca közleményében emlékeztet, hogy a Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek kormánya közötti nemzetközi megállapodásban foglaltak teljesítése érdekében megszületett kormányzati döntés alapján 2025. január 16-án került sor Rákosrendező vasútüzemhez nem szükséges területeinek értékesítésére. Az adásvételi szerződés szerint az érintett ingatlanokon a Budapest Közművek Zrt. és a Stockton Zrt. elővásárlási joga állt fenn, amelyek gyakorlására megfelelő határidőt biztosított a területet értékesítő Magyar Állam képviseletében eljáró MNV Zrt.
A nyitva álló határidőn belül egyedül a BMK Zrt. élt elővásárlási jogával, így közte és a Magyar Állam, mint eladó között az adásvételi szerződés érvényesen létrejött.
A terület birtokbavételének további feltétele az ingatlanok használati megosztását szabályozó szerződés megkötése a MÁV Zrt.-vel, amire a feleknek 60 nap áll rendelkezésre.
A területen lévő méltatlan állapotok felszámolása, így a környezeti károk és hulladékok kezelése, illetve ezek kockázatainak viselése a BKM Zrt. kötelezettsége
- szögezi le az NGM. Hozzáteszi: a területen tervezett jövőbeli fejlesztésekre vonatkozó fővárosi elképzelések megvalósítása érdekében az új tulajdonosnak lehetősége van egyedi jogalkotási és szabályozási igényeit jelezni a magyar állam felé, amelyekről a BKM Zrt. további egyedi megállapodásokat köteles kötni az Építési és Közlekedési Minisztériummal (ÉKM) a szerződéskötéstől számított 6 hónapon belül. A szerződéses konstrukció értelmében a második vételárrészlet megfizetésére abban az esetben köteles a fővárosi vállalat, ha a fenti megállapodások szerinti szabályozási változások hatályba léptek, az ingatlanokon nincs folyamatban peres eljárás, illetve ha a szükséges telekalakítások megvalósultak.
Az utolsó vételárrészlet megfizetése az állami infrastruktúra beruházások megvalósítását követően, de legkésőbb 2039. március 25. napjáig esedékes.
A BMK Zrt. rendelkezik azzal a tudással, hogy egy új üzletággal, az ingatlanfejlesztéssel is foglalkozzon, de ennek eldöntése a Fővárosi Közgyűlésre marad. Mártha Imre vezérigazgató szerint a bankok már megszimatolták az üzleti lehetőséget, és jelezték, boldogan finanszíroznák Rákosrendezőt.
Karácsony Gergely főpolgármester pedig azt közölte, hogy a lakhatási válság felszámoláshoz Európai Fejlesztési Bankot is bevonják, Rákosrendezőn parkvárost építenek, 15 ezer lakással.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Befellegzett Oroszországnak, az eddigi legszigorúbb szankciók jönnek

Trump fegyvereket küld Ukrajnának, és úgy beszél Putyinról, mint egy óvodásról

Magyar Péter azt állítja, kiszivárogtatta Rogán Antal bizalmas jegyzőkönyvét

Az embereknek tele van a hócipője a lerobbant balatoni strandbüfékkel – Végre megnyílt az első VIP-cukrászda
Szörnyű tragédia történt a reptéren, még a forgalom is leállt

Ennyi pénzt kapnak a kormánytól azok az iskolás lányok, akik gyermeket vállalnak

Testkamerát kapnak a bolti dolgozók: ennyire súlyos a helyzet a H&M-ben

Baljós árnyak az utazók felett: csődhullám fenyeget?

Az orbáni terv révbe ért: Trump a legjobbkor adja meg, amire rég várt Magyarország
