Egy 2012. végi új jogszabály szerint az International Baccalaureate (IB), azaz a nemzetközi érettségi jegyeit csak úgy lehet beszámítani a felvételi pontszámba, ha azokat az Oktatási Hivatal (OH) tantárgyanként akkreditálta és úgy találta, hogy a tananyaguk legalább 75 százalékban megfelel a magyar vizsga követelményeinek. Ez jelentős eltérés a régi szabályokhoz képest, amelyek elismerték az IB-diploma megszerzéséhez szükséges magas színvonalú tudást, és egy átszámítási táblázat alapján fogadták el a pontokat emelt és középszinten egyaránt − mondta a Napi Gazdaságnak Hutai László, a budapesti Karinthy Frigyes Gimnázium igazgatója. A középiskola Magyarországon az egyetlen olyan állami intézmény, ahol a diákok IB-oklevelet szerezhetnek. A jelenlegi szabályozással az a furcsa helyzet állt elő, hogy míg a világ legtöbb országában egyetemi felvételinek számít a nemzetközi érettségi diploma, addig Magyarországon csak külön eljárás után elegendő a felsőoktatásba való bejutáshoz.

A legutóbbi nemzetközi érettségizős (a létszám jellemzően 20-30 fő) osztály tanulóinak több mint a fele külföldre ment. Az arány az elmúlt években egyértelműen nőtt. Mivel a képzés a magyar és a második idegen nyelv kivételével angol nyelven folyik, csak ezen a nyelven kitűnően beszélő diákok "rúghatnak labdába" az IB-felvételinél. Minden évben van pár külső jelentkező is, leginkább más két tannyelvű iskolából, valamint több külföldről érkező diák is IB-oklevelet szeretne szerezni. A programra jelentkezők tanáraik ajánlása alapján kerülhetnek az IB-re felkészítő osztályba. A "külsősöknek" külön kell felvételizniük, ami magas szintű angol nyelvtudást és a választott szaktárgyakból kiemelkedő felkészültséget követel a diákoktól.

A program a Karinthyban nonprofit alapon működik. A szülőknek a vizsgadíjhoz és az iskola az IB-rendszerhez tartozáshoz szükséges éves tagdíjához való hozzájárulást kell megfizetniük, a többi költséget az iskola az önkormányzat hozzájárulására, pályázati pénzekre és alapítványi támogatásra építve teremti elő. A szülői hozzájárulás egy évtizede nem változott, a két év során évi 375 ezer forint, azaz havi 31 ezer forint. A programot Magyarországon még kínáló magániskolák költségeihez képest ez alacsony árat jelent − tette hozzá Hutai. A program a pedagógusoktól is jelentős plusz felkészültséget és naprakész tudást igényel − mondta az igazgató.