Keveset hozott az utolsó negyedév a Mol részvényesek számára, a nettó eredmény 24,5 milliárdos értéke kevesebb mint fele lett a tavalyi 52,3 milliárd forintos értéknek.
A nettó eredmény jelentősen elmaradt az egyébként rendkívül szórt elemzői becslések (35-től 71 milliárdig) többségétől. A társaság üzleti eredménye ugyanakkor meghaladta a 45 milliárd forintot, ami már közelebb van ahhoz, amit az elemzők vártak. A teljes éves eredmény így 340 milliárd forint lett, amiből a Mol részvényesekre valamivel több mint 331 milliárd forint esik. Ez az összeg még mindig jóval meghaladja a részvényenként 3400 forintot, ami minden idők messze legmagasabb éves eredményét jelenti, természetesen jelentős részben a gázüzletág értékesítésének 82 milliárdos nyereségének köszönhetően.
A társaság számára a piaci környezet negatív irányú változása okozta a legtöbb problémát, az olajár csökkenését ugyanis a finomítói marginok és a Brent-Ural olajok közötti árkülönbség csökkenése kísérte. Gyengült a dollár is, de ezekhez a hatásokhoz most néhány kifejezetten a Molra jellemző negatív hatás is társult. A társaság finomítói az utolsó negyedévben egy időre leálltak karbantartás miatt és ez nagyon is meglátszott az év utolsó három hónapjának teljesítményén. Emellett nagyon erősen befolyásolta a cég eredményét a bányajáradék növekedése (a teljes éves befizetés 72 százaléka az utolsó három hónapra esett), amely a tavalyi hasonló időszakához képest 14,2 milliárd forinttal növekedett a közel hasonló kitermelt mennyiségek ellenére. A bányajáradék okozta nagy költség az elemzők által vártnál nagyobb mértékben rontotta a kutatás-termelés divízió üzleti eredményét, ami nem érte el a 18 milliárd forintot sem az utolsó negyedévben.
A feldolgozás kereskedelem esetében a finomítói nagyleállás okozott eredménycsökkenést, a 20 milliárdos üzleti eredmény alig több mint 50 százaléka a tavalyi hasonló időszakénak. Ráadásul külön eredménycsökkentő tényező volt az árak esése, hiszen a leállásra készülve a harmadik negyedévben jelentős készleteket halmoztak fel, amiket aztán jól le is kellett értékelni az év utolsó szakában.
A két fő divízió tehát jóval kevesebbett hozott mint tavaly és kevesebbet az utóbbi időszakban már egyébként sem túl optimista elemzői várakozásoknál is.
A petrolkémia szegmens viszont pozitív csalódásra adott okott, tízmilliárdot meghaladó negyedéves üzleti eredménye mind a tavalyit mind a várakozásokat meghaladta. A gázüzletág 6,2 milliárdja nem jelent különösebb meglepetést.
Összességében a Mol inkább negatív meglepetéssel szolgált az utolsó negyedévben a részvényesek számára, aminek jó részét azonban valószínűleg már megelőlegezte a piac. A várakozásokat a nemzetközi piaci alapanyagárak, finomítói környezet és a devizaárfolyamok változásai jól vezérlik, ezzel együtt az olajcég kisebb - sajnos most inkább negatív - meglepetést (mint például a Magnolia opciók átértékelésén keletkezett 14 milliárdot meghaladó veszteség, vagy a bányajáradék vártnál magasabb szintje) mindig tud okozni. Az eredmény hatására mérsékelt negatív piaci reakció a legvalószínűbb, az árfolyamot mostmár valószínűleg sokkal inkább a piaci környezet idei évre várható változása fogja mozgatni. A nagy kérdés tehát az, hogy az elemzők a mostani gyengébb eredményt mennyire vetítik ki majd a jövőre az értékeléseikben.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!