Az ajánlati ár részvényenként 8000 forint, ami jelentős, 47,97 és 49,99 százalékos felárat jelent az elmúlt 180, illetve 360 nap forgalommal súlyozott tőzsdei átlagárához képest, továbbá 14,96 százalékkal magasabb a Danubius Hotels 2014. december 31-i egy részvényre jutó saját tőkéjének konszolidált könyv szerinti értékénél - közölte a CP Holdings.

Jelenleg a Danubius Hotels részvényeinek 80,33 százaléka van a CP Holdings és a vele összehangoltan eljáró személyek tulajdonában, ami 84,14 százalékos befolyást jelent a társaságban. Amennyiben a CP Holdingsnak sikerül 90 százalékos befolyást szerezni a Danubius Hotelsben, akkor élni kíván törvényben biztosított vételi jogával, és kivezeti a társaságot a Budapesti Értéktőzsdéről.

A közlemény szerint a CP Holdings megállapodást kötött az Aberdeen Asset Managementtel arról, hogy az ajánlat keretében az ajánlati áron megvásárolja az Aberdeen Asset Management által kezelt alapok tulajdonában lévő részvényeket. Jelenleg a Danubius Hotels részvényeinek 3,02 százaléka van az Aberdeen Asset Management globális
intézményi befektetőcég tulajdonában, amely már régóta a szállodalánc részvényese.

Mark Hennebry, a CP Holdings szálloda üzletágának igazgatója elmondta: a tranzakció lezárulta után is folytatni szeretnék jelenlegi üzleti stratégiánkat, és egyben maradéktalanul elkötelezettek mind az eszközök, mind a munkaerő megtartásában, valamint a magyar piac és a régió iránt.

A CP Holdings az UniCredit Bank Hungary Zrt.-t és a Concorde Értékpapír Zrt.-t bízta meg az ajánlattal kapcsolatos tanácsadással és a tranzakció lebonyolításával.

Tavaly éves összehasonlításban nőtt a Danubius csoport árbevétele és javult a szállodalánc foglaltsági mutatója is, azonban a nem realizált árfolyamváltozások miatt 1 milliárd 778 millió forint veszteséget könyvelt el a csoport - közölte korábban a társaság éves jelentésében.

Konszolidáltan 52,3 milliárd forint árbevételt ért el a cég, 5 százalékkal többet az egy évvel korábbinál, működési eredménye 23 százalékkal, 3 milliárd 952 millió forintra nőtt a 2013-as 3 milliárd 220 millióról. A nemzetközi számviteli standard (IAS) alapján készült gyorsjelentés szerint a csoport pénzügyi vesztesége 1 milliárd 778 millió forint volt, szemben a megelőző évi 1 milliárd 257 millió forinttal. A veszteség növekedését elsősorban a pénzügyi eszközök és kötelezettségek átértékelésén keletkezett, nem realizált árfolyamveszteséggel magyarázza a jelentés.

A csoport adózás előtt eredménye 11 százalékkal javult tavaly: az egy évvel korábbi mintegy 2 milliárd után 2,18 milliárd forint adó előtti eredményt könyvelt el. A Danubius szállodáinak foglaltsága tavaly 66,6 százalék volt, a 2013-ban mért 64,9 százalék után. Az árbevétel és a működési hatékonyság javulásának köszönhetően az EBITDA (kamat-, adófizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 912 millió forinttal, 11 százalékkal 8,916 milliárd forintra nőtt. A csoport átlagos alkalmazotti létszáma az első fél évben 4355 volt, lényegében megegyezett az egy évvel korábbival.

A Danubius részvényeivel a BÉT standard kategóriájában kereskednek, a papír a hétfői kereskedést 5555 forinton zárta, az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 5800 forint, a legalacsonyabb 4606 forint volt.

Váratlan húzás

A bejelentés váratlanul érte a piacot, az ajánlati ár pedig jelentősen meghaladja a korábban feltételezettet; az elmúlt években ugyanis többször felmerült befektetői körökben a nyilvános ajánlattétel gondolata. Amennyiben a Danubius Hotelst kivezetik a BÉT-ről, akkor a társaság 23 év után kerül ki a magyar börze papírjai közül. A CP Holdigs - amely a tavaly elhunyt Sir Bernard Schreier örököseinek tulajdonában álló cég - 1995 óta tulajdonolja a hotelláncot. Megfigyelők szerint elképzelhető, hogy a kifizetés után az örökösök esetleg megválnak a szállodalánctól.

A CP Holdings több mint 50 éve működik az Egyesült Királyságban. Többféle érdekeltsége van az Egyesült Királyságban, Magyarországon, Izraelben és Afrikában, több üzletágban (például szolgáltatói irodák, szállodák és gyógyfürdők, valamint építőipari/bányászati gépek, mezőgazdasági termelők és szolgáltatók márkakereskedései)-

A Danubius Hotels Magyarország legnagyobb szállodalánca. A társaság 23 saját tulajdonú szállodát (több mint 5500 szobát) üzemeltet Magyarországon, köztük például a Hilton Budapestet és a Gellért Hotelt, valamint a Gundel éttermet. Emellett a Danubius Hotels többségi tulajdonosa és üzemeltetője további 8 szállodának a csehországi Marienbadban, 12 szállodának Szlovákiában és három szállodának a romániai Szovátán.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!