Úgy tűnt, a kedd meghozza az olajár fellendülését, reggelre emelkedtek is minimálisan az árak a New York-i tőzsdén, ám nem tartott sokáig: egyelőre elmarad a korrekció pozitív irányban.
Kedd reggelre 61,48 dollárba került egy hordó West Texas Intermediate kőolaj májusi szállításra a New York-i NYMEX-en, ami napi 1,3 százalékos növekedést jelentett. A Brent kőolaj hordónkénti ára pedig 64,97 dollár volt az ICE-tőzsdén júniusi szállításra, ami 1,2 százalékos többlet az előző napihoz képest – ami amúgy négy éves mélypont is volt.
Az olajárak azonban már délelőtt vörösen villogni kezdtek: A WTI 0,5 százalékkal 60,42 dollárra, a Brent 0,7 százalékkal 63,75 dollárra esett. Ráadásul itt teljesen fordított a helyzet, mint a pénzügyi piacokon, ahol a kedd némi fellendülést hozott a katasztrofális zakókat követően.

A Goldman Sachs Group Inc. elemzői szerint azonban messze nincs ennek még vége: a Brent-típusú kőolaj ára 40 dollár alá is csökkenhet hordónként – a kereskedelmi háború eszkalálódása és az olajkészletek emelkedése esetén,
ami a jelenlegi árakhoz képest 36 százalék körüli esést jelentene.
Az elemzők rámutatnak, hogy a globális olajpiacok alapos ütést kaptak az elmúlt kereskedési napokon, mivel Donald Trump elnök eszkalálódó kereskedelmi háborúja, valamint az arra adott válaszok és viszontfenyegetések növelik a globális recesszió kockázatát, ami nem mellékesen visszafogja az energiafogyasztást.
Ezzel egy időben az OPEC+ megváltoztatta a kereskedelmi politikáját, és a vártnál több olajat öntött a piacokra a hosszú önmegtartóztatás után.
Felboríthatják a sakktáblát a nagyok, az Egyesült Államok akár perifériára is szorulhat
Hogyan lehet az amerikai vámpolitikával szemben fellépni? Mit hozhatnak a következő hetek? Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint a kisebb államok kereshetik a réseket és az alkukapukat. A nagyok viszont – amennyiben elég bátrak – a sakktáblát is felboríthatják. >>>Mint ismert, Donald Trump hétfőn azzal fenyegetőzött, hogy ha Peking nem tér jobb belátásra, és nem vonja vissza a pénteken bejelentett megtorló intézkedéseit, szerdán további 50 százalékos vámot fog kivetni Kínára. A pekingi hatóságok egyelőre nem ijedtek meg: azt válaszolták, hogy Kína kész a végsőkig harcolni a két gazdaság összecsapásában.
A recesszió kockázata csak nő, és a globális olajkereslet megítélése csökkenni fog, ha nem látjuk annak jeleit, hogy Donald Trump konstruktívabb módon szeretne tárgyalni az EU-val vagy Kínával
– mondta Chris Weston, a Pepperstone Group kutatási vezetője.
Az olajárak zuhanása miatt leginkább oroszok is idegesek
A Kreml is „szorosan figyelemmel kíséri” az olajpiacokat, miután kulcsfontosságú exportkategóriája, az uráli típusú nyersolaj ára megcélozta az 50 dolláros mélységet. „Nagyon szorosan figyelemmel kísérjük a helyzetet, amelyet jelenleg rendkívül viharosnak, feszültnek és érzelmileg túlterheltnek jellemeznek” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az Interfaxnak.
Ez az ár jóval elmarad az Oroszország 2025-ös költségvetési tervezésénél használt hordónkénti 70 dolláros referenciaértéktől és jelentős fiskális kihívásokat jelenthet majd Moszkvának. Az árak összeomlása destabilizálhatja az orosz szövetségi büdzsét, mivel az ukrajnai konfliktus katonai kiadásai 2025 elején meredeken emelték a kormányzati kiadásokat.
Az ellenzéki Moscow Times az orosz pénzügyminisztérium adataira hivatkozva a minap azt írta, hogy a kormány 2024 márciusához képest nagyjából 230 milliárd rubel (2,7 milliárd dollár) adóbevételtől esett el, miközben az olaj- és gázbevételek a teljes állami bevétel egyharmadát teszik ki. Az energiabevételek továbbra is a Kreml Ukrajna elleni háborújának kulcsfontosságú finanszírozási forrásai, a nyugati szankciók és a Moszkva olajexportból származó bevételeit korlátozó árplafon ellenére.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Elkezdődött: Bevezetné a 13 órás munkanapot az uniós ország, őrjöngenek a szakszervezetek

Robbanás történt az akkuüzemben: 60 ezer embert érhet el a mérgező gázokkal teli felhő, itt be kell csukni az ablakokat

Megkongatták a vészharangot: ennyi pénzt adnának már az első gyerek után is

Ezek a leginkább megbecsült és lenézett szakmák: Ön melyik csoportba tartozik?

Döbbenetes előrejelzés érkezett: olyankor jöhet elviselhetetlen kánikula, amikor már tényleg nem számítunk rá
Megszületett a döntés: elárasztja olajjal a piacot az OPEC

Filléres italt kínáltak a luxushotelekben skót teaként, évekre börtönbe került a beszállító

Szívszaggató szertartáson helyezték végső nyugalomra Diogo Jotát és öccsét

Hatalmas pánik tört ki a Ryanair gépén: a szárnyról ugráltak le az utasok, sokan megsérültek – videó
