Az európai vezetőknek sürgősen fel kell tőkésíteniük a bankokat, és hosszú távon a monetáris unió mellett meg kell teremteniük a pénzügyi uniót is. A legfontosabb intézkedések az egyesített bankfelügyelet és egy egységes betétbiztosítási alap létrehozása, valamint az egyre mélyebb fiskális integráció. Az európai bankokat elsősorban Európának kell rendbe tennie - tette hozzá. A vezérigazgató a beszédet a világ gazdasági, politikai, tudományos és médiaipari vezetőinek évenként megrendezett, ezúttal New Yorkban tartott munkavacsoráján mondta el.

Már öt év telt el a pénzügyi válság kezdete óta, de még mindig nagy szükség van a globális pénzügyi rendszert megreformáló újabb lépésekre, ami azt jelenti, hogy erősíteni kell a válságmenedzselés eszközeit és a rendszer teljes szerkezetét - állítja Lagarde.

Rámutatott az események egy ördögi körére, amely gyengíti a növekedést, és amelyet meg kell törni: kezdetben nőnek a pénzügyi feszültségek, amire a politikusok valahogy reagálnak, de csak újabb feszültségek keletkeznek. "A politikusoknak világos cselekvési tervet kell készíteniük, és nem csak a következő öt vagy tíz évre kell előretekinteniük, hanem közelebbre, a következő hetekre és hónapokra is" - szögezte le.

Az IMF becslése szerint a spanyol bankoknak az ország pénzügyi rendszerén elvégzett stresszteszt után legalább 40 milliárd eurós tőkepótlásra van szükségük ahhoz, hogy el tudják viselni a veszélyes gazdasági viszonyokat, de jó, ha nagyobb ez az összeg, hogy alaposan át tudják alakítani a bajba jutott bankok szerkezetét. Ez a fő megállapítása a globális hitelintézet pénteken kiadott jelentésének. A spanyol pénzügyi szektort jól igazgatják, mégis sebezhető - teszi hozzá az IMF.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő csütörtökön egyszerre három fokozattal minősítette le Spanyolországot, egyebek mellett arra a becslésére hivatkozva, hogy a spanyol bankrendszer rendbetétele a spanyol hazai össztermék (GDP) 9 százalékával egyenlő költségvetési forrást is felemészthet, ami hozzávetőleg 60 milliárd euró lesz, de elérheti a 100 milliárdot is.

Soraya Saenz de Santamaria spanyol kormányfő-helyettes pénteken közölte, hogy Madrid még júniusban eldönti: kér-e pénzügyi mentőcsomagot. De előbb megvárja az IMF és két független könyvvizsgáló cég erre vonatkozó értékelését.