A külföldi viselkedési szokásokat ismertető sorozatunkban a Hidasi Judit szerkesztette, Kommunikáció idegen kultúrákban című főiskolai jegyzet alapján ezúttal Ausztriáról olvashatnak.
A legtöbb osztrák üzletembernek vannak ismeretei, esetleg személyes tapasztalatai Magyarországról, közös történelmi múltunkról, nemzeti jellemzőinkről. A magyar üzletember is jó benyomást kelt partnerében, ha ilyen jellegű, Ausztriára vonatkozó ismeretekről tanúbizonyságot tesz.
Az osztrákok szívesen csevegnek, kellemes társalgók. Ösztönösen törekvésük a bevezető szakaszban az oldott, kellemes légkör megteremtése.
Miután Ausztria több, egymástól eltérő sajátosságokkal rendelkező szövetségi tartományra tagozódik, a tartományok közti különbségek nemcsak a nyelvi, de a kommunikációs kultúra bizonyos mértékig szintén eltérő sajátosságaiban is megnyilvánulnak. A voralbergiekre és a tiroliakra inkább a "német stílusú", hűvösebb, tartózkodóbb fellépés, célratörőbb, szűkszavúbb tárgyalási stílus jellemző, míg a többi tartományra érvényesek az Ausztriáról általában leírt megállapítások.
Az üdvözlés szokásos módja Ausztriában is a kézfogás, amiről nem illik megfeledkezni. (Nő nőnek is kezet nyújt!) Betartják a kornak, magasabb beosztásnak kijáró tiszteletre vonatkozó szabályokat is a kéz nyújtásakor.
A korábban általánosan elterjedt kézcsók ma már inkább magánjellegű társas összejöveteleken szokásos, ott is inkább az idősebb generáció esetében.
Köszönésként Ausztriában általánosan elfogadott a "grüá gott". A "guten tag"-ot az osztrákok idegenszerűbbnek érzik. A "servus" ugyancsak nagyon elterjedt köszönés, de csak tegező viszony esetén. Érdekes sajátosság a feleség megszólítása a férj beosztásának említésével: a Frau Kommerzialrat megszólítás megilleti a kereskedelmi tanácsosi címet viselő Müller úr háztartásbeli feleségét.
A könnyedebb, oldottabb légkör, aminek megteremtéséhez az osztrákoknak jó érzékük van, nem zárja ki, hogy a tegezés-magázás viszonyában náluk is érvényes bizonyos visszafogottság. Magánéletben, baráti kapcsolatban a németeknél hamarabb áttérnek a tegeződésre, hivatalos kapcsolat esetén azonban nem.
A tárgyalás érdemi szakaszára is érvényesek az oldottabb légkörre vonatkozó megállapítások. Az osztrákok bőbeszédűbbek, kevésbé nyíltan mondanak ellent, bizonyos fokig hajlanak kompromisszumos megoldásokra, de természetesen üzleti érdekeiket nem tévesztik szem elől.
A tárgyalást a vendéglátó partner részéről ebédre vagy vacsorára szóló meghívás követi, amely étterembe szól. Tekintettel az Ausztriában fellelhető különböző jellegű vendéglátó-ipari létesítmények gazdag választékára (külföldi specialitásokat, hazai ételkülönlegességeket kínáló éttermek), esetleg felkínálják a vendégnek a választás lehetőségét. Megtiszteltetésnek számít az üzleti partner részéről, ha külföldi partnerét "törzshelyének" számító, kedvenc éttermébe hívja meg, ahova baráti társaságban is gyakran eljár. Elterjedtek az üzleti életben az illető cég jegyét viselő, esetleg annak tevékenységére utaló, nem túl nagy értékű ajándékok.
Az Ausztriában írott üzleti levelek stílusban, megfogalmazásban több vonatkozásban eltérnek a belnémet területen írottaktól, ahogy a kommunikációs kultúrának (szóban) is vannak eltérő sajátosságai. Az egyik legfeltűnőbb, hogy kevésbé direkt módon fogalmazódnak meg a kérdések és a felszólítások. Tény, hogy a nagyon direkt felszólítást az osztrákok udvariatlanságként érzékelik. A megoldás az arany középút: udvariasan, de nem körülményesen, nem alázatosságot sugallóan megfogalmazni mondanivalónkat.
Ausztriában kifejezetten tabu témák nincsenek. Természetesen itt is érvényesek a tapintatnak azok az általános szabályai, amelyeket hazai kommunikációs partnerek esetében is betartunk: például nem érdeklődünk partnerünk magánéletét, jövedelmi forrásait, azok nagyságát érintő személyes jellegű témák iránt.
NAGY SÁNDORNÉ
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.