Donald Tusk lengyel miniszterelnök bejelentette hétfőn, hogy

„a lehető leghamarabb" bizalmi szavazást kezdeményez kormánya ellen, amit azzal indokolt, hogy az elnökválasztás után előre kell mozdítani a kabinet munkáját, tekintet nélkül a körülményekre.

Az elnökválasztás második fordulóját vasárnap Karol Nawrocki, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) támogatásával induló jelölt nyerte meg a szavazatok 50,89 százalékával. Nawrocki kihívója, Rafal Trzaskowski kormánykoalíciós jelölt a voksok 49,11 százalékát kapta.

Tusknak a Nawrocki győzelmére reagáló beszédét a varsói kormányfői hivatal tette közzé hétfő este a közösségi médiában.

A kormányfő kijelentette: azt akarja, hogy mindenki, „beleértve a hazai és a külföldi ellenfeleket is, lássa: a kormány érzi a pillanat súlyát, készen áll az új helyzetben, de nem fog visszalépni".

Tusk megköszönte Trzaskowskinak az elszánt választási küzdelmet. Nawrockiról elmondta: „el kell ismerni a győzelmét, és gratulálni kell a választóinak".

Közölte:

elkészült a kormány és az új elnök „nehéz együttlétét" figyelembe vevő „vészhelyzeti terv".

Amennyiben Nawrocki „nem mutat együttműködési hajlandóságot", a kormány "nekiáll a munkának, tekintet nélkül a körülményekre", új törvénytervezeteket terjeszt elő, de szükség esetén „a jó változásokat akadályozó elnök ellenében is kormányoz és döntéseket hoz".

A kormánykoalíció egységének első próbája a bizalmi szavazás lesz, amelyet „a lehető legközelebbi időben" a parlamenti alsóháznál, a szejmnél indítványoz saját kormánya ellen

 - jelentette be Tusk.

A lengyel alkotmány értelmében a miniszterelnök a kormány hivatali időszaka folyamán  bizalmi indítványt nyújthat be, ennek megszavazásához abszolút többség szükséges a képviselők legalább fele jelenlétében.

Az 1989-es rendszerváltás óta hatszor tartottak a kormányfő által indítványozott időközi bizalmi szavazást, közülük kettőt (2012-ben és 2014-ben) Tusk előző kormányáról, 2018-ban, a PiS kormányzása idején pedig Mateusz Morawiecki kabinetjéről. A kormány mindegyik esetben elnyerte a szejm bizalmát.

Hétfő délután Szymon Holownia alsóházi elnök, a Lengyelország 2050 koalíciós pártnak a vezetője a kormánykoalíciós megállapodás újratárgyalását javasolta, és a bizalmi szavazást rossz ötletnek nevezte.

Jaroslaw Kaczynski volt kormányfő, a PiS elnöke hétfő délutáni sajtóértekezletén egy apolitikus és szakértői kormány összeállítását javasolta, amely a 2027-ben esedékes parlamenti választásokig irányítaná Lengyelországot. Az ilyen megoldás megnyugtatná a társadalmi kedélyeket, javítana Lengyelország bel- és külpolitikai helyzetén - érvelt Kaczynski. Felszólította az összes politikai erőt a javaslatról szóló megbeszélések elindítására.

Meggyőződését fejezte ki, hogy a kezdeményezést támogatni fogja Nawrocki mint megválasztott elnök, valamint Andrzej Duda leköszönő elnök is, aki augusztusig marad hivatalban.