Nagy Márton szombaton a tihanyi Tranzit fesztiválon tartott előadásában rámutatott, hogy a kormány célja, hogy megvédje a beruházásalapú, exportorientált gazdaságot, igyekszik megvédeni a fogyasztókat a magas energiaárakkal szemben, kezeli a hitelpiac nehézségeit és serkenti a fogyasztást. 

Magyarországot az energiaárak drasztikus emelkedése a jelentős energiaimport miatt érzékenyen érintette

– mutatott rá a miniszter. Mint mondta, sikerült megvédeni a fogyasztókat, ennek ára a kivetett extraprofit-adó.

Fontos intézkedésnek nevezte, hogy a kormány a lakosságot állampapír-vásárlásra ösztönzi, amely magas kamatot biztosít a kisbefektetőknek, és további előnye, hogy a kamat Magyarországon marad.

Elmondta, hogy a fogyasztás egy év alatt 10 százalékkal esett vissza, kedvező azonban, hogy augusztusban már 16 százalék feletti reálbér-emelkedés várható. A jövő év a gazdasági növekedés helyreállításának esztendeje lesz – húzta alá.

A tárcavezető hangsúlyozta: a kormány legfontosabb céljai közé tartozik a munkahelyek védelme és a családok támogatása. Az utóbbi években az energiacsapda, a kamatcsapda és a fogyasztási csapda elkerülését célzó intézkedések kerültek előtérbe. Ennek eredményeként mára az energiaárak konszolidálódtak – mutatott rá.

Elmondta, hogy a lakosság egy hónap alatt 300 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt, és további 300 milliárd forintnyit kötvényalapokon keresztül.

Nagy Márton szerint a következő időszak feladata a fogyasztás helyreállítása lesz, vagyis "a lakosságnak éreznie kell, hogy fogyaszthat".

Az online árfigyelő rendszerről szólva elmondta, hogy annak inflációcsökkentő hatása van, hiszen a multicégek egyfajta árversenyt folytatnak általa egymással.

Mindennek köszönhetően az év végére egyszámjegyű infláció várható. A fogyasztói árak növekedése augusztusban 16, szeptemberben 11-12, októberben 9-10, novemberben 8, decemberben pedig 7 százalékos lesz az előrejelzések szerint

– mondta.

A külgazdasági kérdésekre áttérve Nagy Márton arról beszélt, hogy Magyarország híd szerepet játszik a német és a kínai tőke között. Úgy vélte, az országnak elsősorban az áruszállítás és a logisztika erősítése terén van feladata.

Nagy Márton: ez volt az alja, jöhet a visszapattanás

A gazdaságfejlesztési miniszter a KSH legfrissebb adataira úgy reagált: innentől visszaállhat a reálbérnövekedési ütem. A harmadik és a negyedik negyedévben gyors GDP-visszapattanás is várható. Bővebben --->