A Gucci Group NV divatcikkcsoport megveszi a Sanofi Beautét, miután sikerült megvásárolnia a francia társaság legnagyobb értékének számító Yves Saint Laurent (YSL) márkanévhez kapcsolódó jogokat az YSL két alapítójától. Az új szerzemény révén a Gucci komoly versenytársa lehet az év elején még az ő felvásárlására készülő LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA luxuscikkcsoportnak.
Az Amszterdamban bejegyzett olasz divatcég 4,44 milliárd francia frankot (697 millió dollár) fizet a Sanofi Beautét kezében tartó Artemisnek; ez utóbbi Francois Pinault francia üzletember vagyonkezelő társasága, a legnagyobb európai áruházláncnak számító Pinault-Printemps-Redoute SA (PPR) fő tulajdonosa. A Gucci ezen felül átvállalja a Sanofi Beauté 1,7 milliárd franknyi adósságát, valamint 70 millió dollárt fizet az YSL két alapítójának, Yves Saint Laurent-nak és Pierre Bergének a tulajdonukban lévő jogokért.
A Sanofi Beauté megvétele része annak a tranzakciónak, amelynek keretében a PPR még az év elején 2,9 milliárd dollárért megvette a Gucci 42 százalékát, megmentve ezzel az LVMH ellenséges felvásárlási kísérletétől. A most bejelentett Gucci-Sanofi ügyletet - amelynek révén a PPR visszaszerzi az olasz cégért kifizetett összeg egyharmadát - eddig az akadályozta meg, hogy a két alapítóé voltak az YSL márkanévhez kapcsolódó jogok. A most elért kompromisszum értelmében Saint Laurent és Bergé a jövőben csak az egyébként veszteséges haute-couture tevékenységet - vagyis az egyedi modellek gyártását - irányítja majd, de minden, az YSL márkanévvel kapcsolatos döntés a Gucci kezébe kerül.
A Gucci a divatcikkeket és kozmetikumokat előállító YSL mellett a Sanofi Beauté révén olyan neves parfümök licenceit is megszerzi, mint a Fendi, a Krizia, a Van Cleef & Arpels és az Oscar de La Renta. Az ügylet révén az eddig főleg a finomkonfekcióban, cipő- és bőrdíszműkészítésben, kiegészítőkben erős olasz cég szélesítheti tevékenységét a parfüm- és kozmetikumgyártásban. Elemzők szerint a Gucci ezzel 3,5-4 százalékos részesedést szerezhet a világ luxuscikkpiacán - a listavezető LVMH részesedése 7 százalék - és az ágazat harmadik legnagyobb csoportja lehet a Cie. Financiere Richemont-hoz tartozó Vendome mögött.
Az októberrel véget ért harmadik negyedévben a Gucci rekordnagyságú, 302 millió dolláros forgalmat ért el, szemben a tavalyi 253 millióval - jelentette be a cég, további részletek közlése nélkül. A mostani ügylet két évig összesen mintegy 10 százalékkal terheli majd meg a nyereséget - állítja a Gucci közleménye -, 2003-tól viszont már érezhetően növeli majd.
SZ. M.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.