Bezárja a mohácsi feldolgozóját a Schenk és Társai
Az oroszországi szállítások elmaradása tavaly 150 millió forint árbevétel-kiesést és jelentős veszteséget okozott a Szigetvári Konzervgyár Kft.-nek. A cég taggyűlésén a tulajdonosok arról döntöttek, hogy a konzervgyárat működtető kft. teljes vagyonával beolvad a tulajdonos Schenk és Társai Kft.-be - tájékoztatta a NAPI Gazdaságot Budzsáklia Istvánné, a konzervgyár gazdasági igazgatója.
A Szigetvári Konzervgyár Kft. 1991-ben került német tulajdonba, ám a privatizáció ellenére később a felszámolás sorsára jutott. A gyár ennek során a legnagyobb hitelezőjéé, a Budapest Banké lett, ezt követően pedig egy portfóliócsere részeként ismét állami tulajdonba került. 1998. februárban 200 millió forintért a mohácsi, 40 millió forint jegyzett és 90,7 millió forint saját tőkéjű Schenk és Társai Kft. lett a gyár tulajdonosa. A Mohácson feldolgozóüzemet működtető cég szigetvári gyárában június közepén sikerült beindítania a termelést, s eredetileg úgy tervezte, hogy 1998-ban 120 dolgozóval 6 ezer tonna készterméket gyárt, 2000-ben pedig már 30-40 ezer tonnát, aminek 80 százalékát exportálta volna. Az orosz piacra azonban 150 millió forint értékű árut nem tudtak kiszállítani, ezért a termelést - főként a harmadik negyedévben - kénytelenek voltak jelentősen visszafogni és a dolgozók csaknem felét elbocsátották.
Az 1998 végén 145,7 millió forint jegyzett és 110,205 millió forint saját tőkéjű Szigetvári Konzervgyár Kft. 1998-as nettó árbevétele 450 millió forintot tett ki, ami jóval kisebb volt a tervezettnél. A társaság veszteséges volt. Ilyen előzmények után döntött a gyár tulajdonosa arról, hogy beolvasztja a Szigetvári Konzervgyárat. A két hasonló profilú társaság egyesülésétől elsősorban hatékonyabb működést, a költségek csökkentését várják a Schenk és Társai Kft. tulajdonosai, akik a mohácsi feldolgozóüzemet bezárják. A cég idei értékesítési kilátásai sem biztatóak, ezért még nem kötöttek szerződést a termelőkkel. A gazdasági igazgató szerint úgy tűnik, központi segítségre idén sem számíthatnak és az orosz piacon sincs érdemi változás. A 20 százalékos árbevétel-kiesést idén nyugati bérmunkával szeretnék pótolni. Az már biztos, hogy idén a tavalyi százmillió forint után nem jut pénz a fejlesztésre.
K. ZS.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.