2016. január 1-jén lépnek életbe a tőkepiacról szóló törvény módosításai, amelyek megteremtik a jogi kereteit annak, hogy a befektetési szolgáltatók ügyfelei az intézménynél vezetett értékpapír- és ügyfélszámlájuknak a megelőző hó utolsó napjára vonatkozó adatait anonim módon lekérdezhessék a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által biztosított elektronikus felületen.
Az intézményeknek a tárgyhónapot követő 5. munkanapig kell átadni a számlaadatokat az MNB részére, a lekérdezés pedig az átadást követő 5. munkanaptól a tárgyhónapot követő második hónap 10. munkanapjáig lesz elérhető. Az intézmények feladatait, a kapcsolódó adatbiztonsági, illetve egyéb követelményeket a jegybank a 36/2015. számú MNB-rendeletben határozta meg.
A törvénymódosítás által bevezetendő lekérdezési lehetőség biztosítja az ügyfeleknek küldött számlaadatok, illetve a felügyeletnek továbbított adatok egyezőségének vizsgálatát. Erősödhet az ügyfeleknek a pénzügyi szektorba vetett bizalmát azáltal, hogy a lekérdezési lehetőség lehetőséggel élve minden ügyfél ellenőrizheti, hogy egyezik-e a számlaértesítőben foglalt adattartalom az adatszolgáltatással. Az anonim adatszolgáltatás egyúttal lehetőséget nyújt jegybank számára is, hogy a szolgáltató által átadott értékpapírszámla-egyenlegek vonatkozásában rendszeres keresztellenőrzéseket végezzen. Éppen ezen ellenőrzési funkció hatékony működtetése miatt fontos, hogy minél többen és minél gyakrabban éljenek a megadott eszközökkel névtelen ügyfél-lekérdezési jogosultságukkal.
A jogszabály-változások hatályba lépéséig az MNB minden folyamatban lévő vizsgálata során egyes - szúrópróbaszerűen kiválasztott - ügyfeleket közvetlenül postai úton megkeresve is ellenőrzi, hogy megegyeznek-e a hozzájuk kapcsolódó, a befektetési szolgáltatók nyilvántartási rendszerében kimutatott adatok. A jegybanki ellenőrzések célja a befektetők biztonságának további erősítése. A jegybanki megkeresés nyomán az ügyfeleknek mindössze egy nyilatkozatot kell kitölteniük a két adatsor egyezőségéről.
A vizsgálatok során az MNB nem az ügyfeleket, hanem a befektetési szolgáltatókat vizsgálja. Mivel mindez egy jegybanki vizsgálat részeként történik, az MNB végzésben értesíti ki az érintett ügyfeleket, a közigazgatási eljárás szabályairól szóló törvény (Ket) előírása alapján felhívva a figyelmet a különböző jogkövetkezményekre is. A jegybank az értesítés mellé rövid, egyszerű nyelvű kísérőlevelet is csatol az ügyfeleknek a legfontosabb tudnivalókról, s megköszönve a befektetők együttműködését - írta az MNB.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Legolvasottabb

Robbanás történt az akkuüzemben: 60 ezer embert érhet el a mérgező gázokkal teli felhő, itt be kell csukni az ablakokat

Döbbenetes előrejelzés érkezett: olyankor jöhet elviselhetetlen kánikula, amikor már tényleg nem számítunk rá

Elkezdődött: Bevezetné a 13 órás munkanapot az uniós ország, őrjöngenek a szakszervezetek
Megszületett a döntés: elárasztja olajjal a piacot az OPEC

Megérkeztek a veszélyes szúnyogok: őshonossá válhat több pusztító kórság is

Táborozó gyerkekeket nyelt el a villámárvíz, minden perc számít

Orbán Viktort meglepte, hogy ekkora vihart okozott a kijelentése

Filléres italt kínáltak a luxushotelekben skót teaként, évekre börtönbe került a beszállító

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország
