A Libertas szkopjei hírportál információi szerint a tüntetők túszul ejtették az újonnan megválasztott házelnököt, Talat Xhaferit, ám őt később a rendőrség különleges egysége kiszabadította, és a többi bennrekedt képviselővel és újságíróval együtt kimenekítette az épületből. A rendőrség emellett villanógránátokkal igyekezett feloszlatni a tömeget, hogy a helyszínre érkező mentőautók az épülethez tudjanak jutni - írta az MTI.
Az összecsapások során legalább tizenegy képviselő, és körülbelül tíz rendőr is megsérült. Több politikust kórházba kellett szállítani. A szociáldemokraták vezetője, Zoran Zaev a homlokán sérült meg, az Alsat-M televízió beszámolója szerint pedig egy albán képviselő olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a kórházban az orvosok az életéért küzdenek.
Kapcsolódó
Annak ellenére, hogy a sajtó a rendkívüli helyzet kihirdetését várta az elnöktől, Gjorge Ivanov mindössze annyit jelentett be késő esti sajtótájékoztatóján, hogy péntekre behívatta a parlamenti pártok vezetőit, hogy megoldást találjanak a kialakult helyzetre.
Macedóniában decemberben tartottak előrehozott parlamenti választást, amelytől a válság megoldását remélték, ám azóta sem alakult meg a kormány. A legtöbb szavazatot ugyan a Nikola Gruevszki vezette jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) kapta, ám Gruevszki nem tudott kormányt alakítani.
Ezt követően Gjorge Ivanov államfő kijelentette: azt bízza meg kormányalakítással, aki hamarabb tudja bizonyítani, hogy megvan a szükséges támogatottsága. Annak ellenére azonban, hogy a Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) vezetője, Zoran Zaev támogatói aláírásokkal bizonyította, a 120 fős törvényhozás 67 tagja áll mellette, Ivanov nem hajlandó őt kormányalakítással megbízni, mert azt állítja, hogy a szociáldemokraták megállapodása az albán kisebbségi pártokkal veszélyezteti az ország függetlenségét és egységét. Ivanov - és a jobboldal - szerint ugyanis az albán kisebbségi pártok nyelvhasználatra, valamint a zászló, a himnusz és a címer megváltoztatására vonatkozó javaslatai Albániától tennék függővé Macedóniát.
A lakosság egyharmadát kitevő albán kisebbség támogatása nélkül egyik oldal sem tud kormányt alakítani, így mindenképpen megállapodásra kell jutniuk a feleknek. Gruevszki szerint a megoldás az lenne, ha ismét előrehozott választást tartanának.
Ugyan Macedóniának az utóbbi két évtizedben nem volt igazán békés időszaka, a mostani tiltakozások hevessége csak a 2001-es macedón-albán konfliktushoz hasonlítható, amikor több mint fél éven át fegyveres harcok zajlottak az országban a (szláv többséget képviselő) kormányerők és az albán kisebbség jogainak bővítését követelő felkelők között.
A szociáldemokraták célja most az, hogy az országot tíz éve irányító jobboldal távozzon a hatalomból, Zoran Zaev pedig azt is bejelentette, a kormányalakítás után azonnal kivizsgálja a belpolitikai válsághoz vezető lehallgatási botrány hátterét, és börtönbe juttatja az érintetteket. A feltételezések szerint ezzel Nikola Gruevszkit is elítélhetnék, így ő mindenképpen új választásokat szeretne, amelyeket várakozásai szerint a saját pártja nyerne meg.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Jobbak vagyunk, mint Ausztria, és ezt maga az Eurostat állítja

Újabb európai országot támadnak az oroszok

Varga Mihály: Megjelentek a recessziós kockázatok

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat

Beindul a vérbiznisz, az ukrán óriás Erdélyre kacsintott

Nem egyértelmű, hogy a tulajdonosnak joga van-e eladni a saját lakását

Ennél olcsóbb már nemigen lesz a tankolás, hiába zuhant mélypontra a dollár
