„Mi India? Az arannyal és drágakövekkel ékesített maharadzsák márványpalotái, vagy a milliók viskói? A Himalája sok ezer méter magas jégsapkás hegyei, vagy a két óceán napsütötte partjai?” (Louise Crone). „Ázsia belsejének hegyóriásai visszacsalogatnak jeges karjaikba. Ha megcsap a Tárim-medence száraz, forró csama szele, akkor visz magával, a lakatlan fennsíkok, a csendes pamírok felé” (Princz Gyula). „Mint nyári esték puha lépte a dél-tengeri holdsugárban, úgy árad szét Balin a szépség virágfüzéres éjszakájában. A fogva tartott szenvedélyek égnek a tájfun vad szemében, a trópusok zöldje zokog sírón süvítő énekében” (Garland Roark).
A legnagyobb, legváltozatosabb kontinens. A forró nyárban tüzes kemencének tetsző homoksivatagok és a hatalmas fenyőbirodalmak a tajgában, áthatolhatatlan trópusi esőerdők és fakósárga löszvidékek; tűzhányók és jéggel fedett fenséges hegyormok; kiszáradó sóstavak és óriás folyók - ez mind Ázsia. Az állat- és növényvilág végtelen változatossága, a sarkköri vidékek apró növényei és az őserdők, a dzsungelek faóriásai, a trópusok növénycsodái, a rovarok ezerszínű milliárdjai és a hatalmas, méltóságteljes elefántok, a legendás coboly és az olyannyira emberi orángután - ez is Ázsia. Legendás helyek: Kumrán, a rózsaszín Petra, Dzsaipur, a Malabár-part, az egzotikus Jáva, a vad Borneo, Bali; Angkor, Borobudur templomvárosa és sorolhatnánk - általuk Ázsiát járjuk
Méretei elképesztőek. Legészakibb pontja és a legdélibb között 8500 kilométer a távolság, és ha még a szigetvilágot is beszámítjuk, ez 9700-ra nő. Kelet-nyugati kiterjedése még ennél is nagyobb: 11 000 kilométer. Itt van a Föld legmélyebb depressziója, a Holt-tenger, 405 méterrel a tengerszint alatt és itt minden hegyek legmagasabbja, a mitikus Himalája, 8848 méteres csúcsával; itt a Föld legnagyobb tava, a Kaszpi-tenger; legmélyebb tava, a Bajkál, amely a sarki jeget nem számítva egymaga a Föld teljes édesvízkészletének egyötödét teszi ki; és a nagy tavak között úgyszintén a legmagasabban fekvő, a 4718 méteren lévő tibeti Namco. Megtalálható itt valamennyi létező éghajlat, és itt él ma a bolygó népességének 60 százaléka.
A Kossuth Kiadó Kontinensről kontinensre sorozatának új darabja, az Ázsia kétarcú könyv. Szerzője, Miczek György kiváló tudós, geográfus és térképész, aki részletes, korrekt ismertetésekkel vezet végig a hatalmas világrészen. A leírások legnagyobb hányadát szakszerű, minden mesterkélt hatásvadászatot mellőző természetföldrajzi ismertetések teszik ki, mégis: sokkal több ez, mint egyszerűen földrajzi olvasmány: tisztán érezzük belőle az utazás, a tájakkal való ismerkedés torokszorítóan izgalmas élményét. Sokat segítenek ebben a tájak, helyszínek hangulatát visszaadó, természeti és ember alkotta szépségeket bemutató fotók, amelyek jól egészítik ki a szavakkal elmondhatókat. Életteli képek sorakoznak emberekről, állatokról, növényekről, és élményszámba menő tájfelvételek, amelyek finom szépsége olykor a kínai tájábrázolásokat idézi. A főszöveget ezúttal is sok apró tanulmány gazdagítja a kiemelést érdemlően fontos, jellemző vagy érdekes részletekről.
A kötetet 50 perces CD-ROM teszi teljesebbé.
Osman Péter
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.