Túladna az ötven éve alapított, működési engedéllyel nem rendelkező sárvári gyárán az állati hulladékokat kezelő ATEV. A helyi önkormányzat semmilyen új ipari tevékenységet nem engedélyez a 3,5 hektáros területen.
Egyfordulós pályázatot hirdetett az állati hulladékok gyűjtésével, újrahasznosításával (állateledel-alapanyagok és zsírok előállításával), illetve ártalmatlanításával foglalkozó ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. a sárvári gyárának értékesítésére. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tulajdonában lévő ATEV a kiírásban nem határozott meg irányárat, sem pedig elvárásokat a csaknem 3,5 hektáros területen elhelyezkedő létesítmények hasznosítására vonatkozóan. A pályázati határidő október 16-a, az érdeklődőknek így csaknem másfél hónap áll a rendelkezésükre, hogy a helyszínt bejárva megtegyék árajánlataikat – mondta a NAPI Gazdaságnak Weiszenberger István, az ATEV vezető jogtanácsosa.
Az európai uniós előírások miatt – illetve 2001-től a szivacsos agyvelőbántalmak megelőzése érdekében – Magyarországon is szigorodtak az állati hulladékok kezelésének szabályai, így ennek megfelelően az ATEV is korszerűsítette debreceni és hódmezővásárhelyi gyárát, valamint egy újat létesített a Sárvártól mintegy 150 kilométerre lévő, Fejér megyei Mátyásdombon. Ezért, valamint az állati hulladékok elmúlt évekbeli nagyarányú csökkenése miatt a társaság többi egykori gyára – a sárvárin kívül a győri és a tököli – jelenleg nem termel, hanem gyűjtő és logisztikai feladatokat lát el.
Az ötvenéves sárvári gyár bezárását a helyi önkormányzat már a kilencvenes évek vége óta próbálta elérni. (A helyhatóság 1999-ben pert is indított a gyár működési engedélyének hatályon kívül helyezésére.) A Rába-parton álló hulladékfeldolgozó tevékenysége, főként annak kellemetlen szaga meglehetősen zavarta a város lakosságát – az évtizedek alatt ugyanis a város terjeszkedett, kiépült a folyóig, egészen a gyár szomszédságáig – és az idegenforgalmi fejlesztéseket – mondta lapunknak Dénes Tibor polgármester. A Vas Megyei Bíróság elmarasztaló ítélete után ugyan még egy ideig üzemelt a gyár, azonban 2003 januárjától nem kapott működési engedélyt. Az elmúlt három évben logisztikai feladatokat látott el. Az önkormányzat ezen időszakban semmilyen tevékenység folytatására nem adott ki működési engedélyt a gyárnak. A terület jelenleg a város rendezési tervében rehabilitációt igénylő védőerdőként van besorolva, azonban az önkormányzat kész az ATEV-vel vagy egy lehetséges befektetővel egyeztetve változtatni ezen, és esetleg a város fejlesztési terveihez illeszkedve akár egy szórakoztató központ (például diszkó) kialakítását támogatni – tette hozzá Dénes. A területen ugyanis új ipari tevékenység folytatását nem engedélyezi az önkormányzat. A polgármester szerint azonban a több mint háromhektáros, külterületi ATEV-ingatlan egy része szennyezett, annak kármentesítésére is jelentős összeget kellene fordítania a nyertes befektetőnek; a közműveken és egy szennyvíztisztítón kívül a terület épületei valószínűleg nem képviselnek jelentős értéket, azok ugyanis közepesen leromlott állapotban vannak.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.