A Napi Gazdaság cikke

A vízfogyasztás lakásonkénti pontos mérése érdekében indított kommunikációs kampányt a Fővárosi Vízművek (FV), melynek köszönhetően 2009 végére 10,8 százalékra csökkent a lejárt hitelességű mellékvízmérők aránya.

Idén december végéig 195 ezer mellékmérő hitelessége jár le, ami közel 93 ezer fogyasztót érint. Jelenleg 59 ezer fogyasztó 124 ezer vízmérője hitelesítetlen, az idei cél a lejárt hitelességű mérőállomány megszüntetése - mondta lapunknak Lévai Zsuzsanna kommunikációs osztályvezető.

Az FV becslése és tapasztalatai szerint a lakók 15-20 százaléka nem intézkedik a hitelesítéssel kapcsolatban, általában azok, akiknél a mellékmérő hitelessége már régebben lejárt (a 2009 májusában több mint kétezer fogyasztónak kiküldött értesítés 78 százalékos sikerességet mutatott).

Amennyiben a fogyasztó nem intézkedik a csere vagy a hitelesítés érdekében, mellékmérője kikerül a számlázásból, így vízszolgáltatásban továbbra is részesül, de mellékmérőjét ezt követően nem olvassa le és nem állít ki az alapján számlát részére az FV. A lakó a továbbiakban a közös költség részeként, becsült átalánydíj formájában egyenlíti ki a víz- és szennyvízdíjat a társasház felé, annak belső szabályai alapján.

A méréspontatlanságból adódóan a főmérő és mellékmérők közötti különbözetet a mellékmérővel nem rendelkező fogyasztók fizetik meg. Teljes beépítettség és pontos mérés esetén felfelé és lefelé is 5 százalék az elfogadott eltérés a főmérő és mellékmérő között - tette hozzá.

 

Az időszakosan hitelesítést igénylő mérőeszközökről törvény és kormányrendelet rendelkezik, amely egyúttal a hitelességi időt is meghatározza. A mellékmérők esetében ez hat év, függetlenül az adott mérő használatától. A fővízmérők a vízszolgáltató Fővárosi Vízművek tulajdonában vannak, ezért hitelesítésükről is a szolgáltatónak kell gondoskodnia.

Itt a törvény még szigorúbb, négy évben határozza meg szavatosságukat. Ezeknél elenyésző a lejárt hitelességűek száma - fejtette ki az osztályvezető. A mellékvízmérő viszont a fogyasztó tulajdona, így a költségek is őt terhelik: az FV ajánl szerződött partnereket a hitelesítéshez, de az ügyfelek bármelyik, erre szakosodott szerelőt megbízhatják. Az ajánlott partnerek az új szerelést 26-30, a cserét, illetve hitelesítést pedig 14-16 ezer forintért végzik el egy mérő esetén.

Új beépítésnél a tervezés és a terv jóváhagyása ezenkívül 17-18 ezer forinttal emeli a költségeket. Jelenleg csak az egyik ajánlott cégnél van lehetőség részletfizetésre, az FV azonban keresi a megoldást arra, hogy a vízdíj részeként fizethető részletfizetési kedvezményrendszert dolgozzon ki.


A dunántúli nagyvárosokban az utóbbi egy-másfél év során csaknem háromszorosára nőtt azoknak a társasházaknak a száma, ahol a lakók többszöri felszólítás ellenére sem voltak hajlandók kicserélni saját vízórájukat és nem is fizetik a díjakat.

Pécsett csak az idén közel húsz lakóközösség kezdeményezett jelzálog-bejegyzési jogot ilyen ingatlanokra, míg Szombathelyen tizenöt, Veszprémben pedig nyolc friss esetről tudnak. A közös képviselők azt tapasztalják, hogy a mellékvízmérők cseréjét, hitelesítését a tulajdonosok közel harmada csak azt követően hajtja végre, hogy megkapja a szokásosnál jóval magasabb számlát.

Egy-egy vízmérőcsere egyébként Kaposváron a fővárosi összeg negyedébe, 4000-4500 forintba kerül. A Kaposvár térségében szolgáltató Kavíz Kft.-nél és a pécsi Tettye Forrásház Zrt.-nél is arról számoltak be, hogy az elmúlt időszakban csaknem a háromszorosára nőtt az időben el nem végzett órák cseréje, illetve hitelesítése.

A siófoki székhelyű DRV Zrt. pr-vezetője, Jankó Gábor lapunknak nyilatkozva elmondta: bár a cég összességében jelentős növekedést nem tapasztal, levélben hívják fel minden érintett fogyasztó, illetve közös képviselő figyelmét a cserére, hiszen szolgáltatási szerződés hiányában a ház teljes fogyasztása a főmérőn jelenik meg.