Behúzta a kéziféket a Gazprom, az ügyre rálátó források szerint ugyanis a cég elvetette a törökországi gázelosztó központ létrehozására vonatkozó terveit. 

Így elment az a hajó, hogy Oroszország legalább részben visszaállítsa európai gázpiaci pozícióját, amely korábban havi 8 milliárd dolláros bevételt eredményezett.

A vállalat egyes tagjai azonban a kezdetektől fogva szkeptikusak voltak a török ​​terv működésével kapcsolatban.

A Bloomberg beszámolójában felidézte, a Németországba vezető Északi Áramlat gázvezetékei működésképtelenné váltak, és az Ukrajnán áthaladó gáztranzit 2024-ben lejárt. Bár Törökország már két orosz gázvezetékhez csatlakozott, és Vlagyimir Putyin elnök nyilvánosan is támogatta a javaslatot, a Gazprom hónapokig tartó mérlegelés után arra jutott, hogy a terv nem életképes

Az orosz vállalat döntésének oka többek között, hogy Törökországnak nincsenek szabad exportvezeték-kapacitásai Dél-Európa felé, valamint Ankara nem volt hajlandó hagyni, hogy a Gazprommal közösen értékesítse a gázt, és hogy az Európai Unió 2027 végéig betilthatja az orosz gázimportot. 

A nyilatkozó források úgy látják, 

a törökországi központ ötlete valószínűleg a Kremlhez közeli politikai körökben született, nem pedig a Gazpromtól származik. Azonban a részleteket látva kiderült, túl nagy kontrollt kellett volna biztosítani Törökországnak, ebbe viszont az orosz cég már nem ment bele.

A projekt félresöprése nem befolyásolja az állami gázóriás jelenlegi üzleti kapcsolatait Törökországgal, amely továbbra is a Gazprom egyik legnagyobb vásárlója földgáz terén. A cikk szerint ezen fejlemény is jól mutatja, hogy Moszkvának kevés lehetősége van befolyásának visszaszerzésére a régióban a jelenlegi politikai légkörben.

Beüt az energiakrach az EU-ban, és visszatérhet az orosz gáz korszaka?

Az uniós energiabiztonság dilemmája újra égető kérdésként lépett elő, a jelek szerint Trump és Putyin együtt már soknak bizonyult a kontinensnek. Részletek.