Immár hagyomány, hogy az Alcoa kezdi a negyedéves gyorsjelentési szezont a Wall Streeten, ami elsősorban marketingszempontból jelentős, hiszen ettől a naptól eltekintve a sajtót nem izgatja különösebben az alumíniumipari cég. Ezúttal a hétfői tőzsdezárás után dördül el a startpisztoly, hogy aztán a második negyedéves eredmények hetekig meghatározzák a hangulatot a piacokon. Az előzetes várakozások szerint a számok a Fed szigorításával együtt elhozhatják a régóta várt negatív korrekciót a piacokon. Az utóbbi hetekben már érezhetően romlott a hangulat a részvényekkel kapcsolatban, erre csak ráerősíthet, ha a várakozásoknak megfelelő gyenge számokat publikálnak a cégek.

Az is hagyomány az Egyesült Államokban, hogy a nagybankok rendre az első hetekben letudják gyorsjelentésüket, most is július 19-ére nyilvánosságra kerül a hat legnagyobb pénzintézet eredménye. A kedvező várakozásokat jelzi, hogy a Bloomberg elemzői konszenzusának adatai szerint mind a hat nagybanktól javuló eredményt várnak a szakemberek tavalyhoz képest, arányaiban a Morgan Stanley javulhat a legnagyobbat, hiszen az egy évvel ezelőtti 16 cent után 44 centes egy részvényre jutó profitot jelez a konszenzus. A piac a Wells Fargo esetében a legpesszimistább, de még tőle is 92 centet várnak a tavalyi 88 cent után. A teljes pénzügyi szektorral kapcsolatban arra számítanak, hogy az első negyedéves lassulás után ismét visszaveszi a vezető pozíciót a növekedésben, közel húszszázalékos eredménybővülést várnak az iparág képviselőitől.

Kép: Reuters

A technológiai szektorban már nem ennyire egyértelműen pozitív a kép, hiszen az Inteltől a második negyedévben a tavalyi 53 cent után 39 centes egy részvényre jutó profitot vár a piac. A Google profitja azonban 10 dollár fölé emelkedhet a várakozások szerint a tavalyi 8,5 dollár után. Az utóbbi évek slágerrészvényének számító Apple esetében az elmúlt hónapok árfolyamesése a profit jelentős csökkenésével is járhat, az egy évvel ezelőtti 9,32 dollárról 7,27 dollárra eshet az egy részvényre jutó profit. A teljes technológiai szektortól az első negyedéves 3,8 százalékos csökkenés után az eredmény további 8,7 százalékos visszaesésére számítanak előzetesen.

A kedvező várakozások is visszaüthetnek, hiszen eddig éppen arról volt szó, hogy a vállalatok felülteljesítették a pesszimista elemzői becsléseket. Most azonban Adam Parker, a Morgan Stanley elemzője a Business Insidernek már úgy nyilatkozott, hogy véleménye szerint túl optimista lett a piac. Erre utal, hogy a gyorsjelentési szezonhoz közeledve az utóbbi hónapokban számottevően romlottak az előrejelzések szinte minden szektorban. Ehhez hozzájárult az is, hogy az elmúlt hetekben közölt vállalati eredmények a vártnál gyengébben alakultak, a negyedévüket májusban záró cégek profitnövekedése 7,9 százalék volt, azonban a korábbi tapasztalatok szerint ezek rendre felülmúlják az S&P−500 index összes társaságát.

Jelenleg az S&P−500 cégeivel kapcsolatban 0,6 százalékos eredménynövekedést várnak a szakemberek a múlt év hasonló időszakához képest, a hangulat romlását jelzi, hogy áprilisban még 3,9 százalékos profitbővülést vártak a második negyedévre. Az előző negyedévben 2,3 százalékos volt a nyereség bővülése, pedig előzetesen csökkenésre számítottak az elemzők.

Várhatóan az amerikai cégek gyorsjelentési időszakára is rányomja majd a bélyegét a Fed kötvényprogramjának közelgő leállítása, az amerikai jegybank elnöke legutóbb arról beszélt, hogy konszenzus mutatkozik a döntéshozók között a havi 85 milliárd dolláros program idei lassításáról. Ez ugyan az eredményekben még nem jelenik meg, de a számokra érkező piaci reakciókat befolyásolhatja, elsősorban azoknak a vállalatoknak a megítélése romolhat, melyek profitáltak az elmúlt évek pénzbőségéből.

 

Második negyedéves amerikai gyorsjelentések időpontjai
CégDátumCégDátum
Alcoajúlius 8.Applejúlius 23.
Chevronjúlius 10.AT&Tjúlius 23.
Wells Fargojúlius 12.Caterpillarjúlius 24.
JPMorganjúlius 12.Conoco Philipsjúlius 25.
Citigroupjúlius 15.Motorolajúlius 25.
Coca-Colajúlius 16.Dow Chemicaljúlius 25.
Johnson & Johnsonjúlius 16.Fordjúlius 25.
Yahoo!július 16.Amazonjúlius 26.
Goldman Sachsjúlius 16.Office Depotjúlius 30.
Inteljúlius 17.Pfizerjúlius 30.
Bank of Americajúlius 17.Goodyearjúlius 31.
IBMjúlius 17.MasterCardjúlius 31.
Googlejúlius 18.Procter & Gambleaugusztus 1.
Microsoftjúlius 18.ExxonMobilaugusztus 1.
General Electricjúlius 19.AIGaugusztus 2.
Morgan Stanleyjúlius 19.Wal-Martaugusztus 15.
Forrás: Napi Gazdaság-gyűjtés

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!