– A jelenlegi körülmények között egy ilyen lépés katasztrofális következményekkel járhat az egész világra nézve - mondta Oleh Korikov, az Ukrán Állami Atomenergia-felügyelet vezetője, a Nemzetközi Atomenergia-szabályozók Szövetségének (INRA) ülésén elhangzott beszámolójában.

Korikov az Ukrainszka Pravda cikke szerint arra figyelmeztet, hogy jelenleg a Zaporizzsjai Atomerőműben nem működik a vészhelyzeti felkészültségi és reagálási rendszer, 

a korai figyelmeztető és a sugárzásmérő rendszerek sem működnek.

Az erőműben nincs megbízható vízellátás és stabil külső áramellátás, a biztonsági és biztonságkritikus rendszerek karbantartása nem megfelelő, és nincs képzett személyzet. Az orosz hadsereg, amely az atomerőműben állomásozik, továbbra is militarizálja az erőművet.

Ezenkívül az oroszok jelentősen korlátozták a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szakértőinek tevékenységét Európa legnagyobb nukleáris létesítményében. Egyoldalúan döntenek arról, hogy megadják-e a kért hozzáférést, megtiltják a személyzettel való közvetlen kommunikációt, és visszatartanak teljes körű információkat a rendszerek és berendezések állapotáról.

A közelmúltban az orosz atomenergia-óriás, a Roszatom nyitottnak mutatkozott az amerikai jelenlét esetleges megvitatására a ZN atomerőműben, ám kormányzati szinten kategorikusan elutasították, hogy foglalkozzanak ezzel a kérdéssel.

Volodimir Zelenszkij elnök jelezte, hogy az atomerőmű feletti közös ellenőrzésre vonatkozó amerikai javaslat számos összetett kérdést vet fel. Ugyanakkor elfogadhatónak nevezte azt a lehetséges forgatókönyvet, amelyben az Egyesült Államok és Ukrajna közösen felügyeli az erőművet, bár ilyen javaslatokat még nem terjesztettek elő.

Korábban Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója azt sugallta, hogy a Zaporizzsjei Atomerőmű a harcok befejezése után néhány hónapon belül újraindíthatja a működését.
Azonban mind a hat reaktor teljes újraindítása több mint egy évig is eltarthat, ráaádásul mindegyik le van állítva.

Békét is akar majd Putyin, de előbb a Fekete-tenger maradékát

Oroszország nem túl titkolt célja, a krími folyosó összekapcsolása Transznisztriával Herszon, Mikolajiv és Odessza megszállásával. Ezzel el is vágnák Ukrajnát a Fekete-tengertől. Kérdés, hogy lesz-e módjuk megvalósítani. >>>