A Merck árfolyama 15 százalékkal zuhant, miután kitudódott, hogy Medco nevű részlege 1999 óta 14,1 milliárd dollár árbevételt könyvelt el, ami azonban soha nem folyt be. A csoport szerint a külső auditorok, valamint a tőzsdefelügyelet sem talált kivetnivalót a könyvelési gyakorlatban és az nem befolyásolta a nettó eredményt sem. A felmelegített ügy mindazonáltal elég volt ahhoz, hogy enyhe idegességet váltson ki a piacokon.
A második legnagyobb amerikai gyógyszergyár, a Merck & Co. kedvezményes kiskereskedelmi gyógyszerértékesítő részlege, a Medco Health Solutions Inc. 1999-ben 2,8 milliárd, 2000-ben 4,04 milliárd, 2001-ben 5,5 milliárd, az idei első negyedévben pedig 1,64 milliárd dollár nem létező árbevételt könyvelt el - írta a The Wall Street Journal az amerikai értékpapír-piaci felügyelet (SEC) pénteken benyújtott iratára hivatkozva. A fenti összegeket - vényenként átlagosan 10-15 dollárt - a betegek a gyógyszertáraknak fizették ki a vényköteles, támogatott szerek után. A fogyasztók által fizetett összegek azonban a támogatási program értelmében a gyógyszertárakban maradnak, a céghez csak az egészségbiztosítási program által térített rész folyik be. Az összesen 14,1 milliárd dollár a három év alatt a gyógyszergyár árbevéte-lének mintegy 10 százalékát tette ki.
A Merck ellen már egy hónappal ezelőtt bírósági keresetet nyújtottak be amiatt, hogy a valóságosnál sokkal nagyobbnak tüntette fel az árbevételét, a tényleges összeg azonban csak most került napvilágra. A gyógyszergyár szóvivője a kereset benyújtásakor úgy nyilatkozott, hogy a Medco e tételeket költségként szerepeltette, ezért sem a Merck nettó eredményére, sem a részvényenkénti profitra nem volt hatással. Ez a könyvelési gyakorlat megfelel az általános irányelveknek és sem a SEC, sem a külső auditorok nem találtak benne kivetnivalót. A Medco a legnagyobb közvetítő a gyártók és az egészségbiztosítók között: például a Fortune magazin 500-as listáján lévő amerikai vállalatok közül 150-nel áll kapcsolatban.
A felfújt árbevétel hírére a Merck árfolyama 15 százalékkal zuhant az európai elektronikus kereskedésben, noha a könyvviteli eltérést a gyógyszergyár már áprilisban jelezte a SEC-nek, amikor a Medco 20 százalékának tőzsdére vitelét készítette elő. Azóta az 1 milliárd dollárra tervezett kibocsátást kétszer is elhalasztották, és a részvényenkénti árat 22-24 dollárról 20-22 dollárra vitték le, és pénteken még úgy tűnt, hogy ezen a héten már valóban sor kerülhet az értékesítésre.
B. P. A.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.