BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kripto vágóhíd – vadnyugat vagy az amerikai álom?

Donald Trump lett az amerikai elnök, és a bitcoin (BTC) új árfolyam-csúcsra emelkedett. Hurráoptimizmus uralkodott el a kriptotérben, pedig két éve, amikor egy BTC 15 ezer dollárra zuhant, mindenki temette a szektort. Annyi biztos, hosszú utat tett meg a kripto, és még hosszú út áll előtte, amelynek a végét nem látjuk. Nagy az ellenszél, de a történelemben sohasem lehet megakasztani a cunamit.

2024. november 9. szombat, 11:00

Fotó: Reuters
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Talán érdemes felvenni a fonalat az előző 2020-2021-es bikapiac végétől. Akkoriban robbant többek között a dogecoin is, sokan vásároltak, majd 2021 második felében jött a feketeleves, és véget ért a bika. Ilyen szavakat ismerhettünk meg a kriptotérben, mint például a lambo, vagyis aki jókor vett bele egy coinba és csinált száz ikszet, az az új sportautóját mutogatta a közösségi oldalakon. Aki meg a tokenek ATH-ján (All Time High – történelmi csúcs) vett bele, az csak nézte, ahogy a pénze szép lassan fogyatkozott. Ő csak várta az új bikapiacot, hogy majd ismét jön az ATH plusz még 10 iksz, és rendben is lesz. Csakhogy a tegnap tokenje nem a ma tokenje. Ami 2020-ban sláger volt, az nem menő 2024-ben.

Kicsit azért menjünk vissza a kezdetekhez! A 2008-as világválság idején a Satoshi Nakamoto fantázianévre hallgató egyén kitalálta, hogy a centralizált bankrendszert, amely emberek millióit rántotta magával, úgy lehetne kikerülni, ha létrehozzuk a decentralizált pénzügyet, vagyis a defit. Ezért megalkotta a bitcoint. Persze akkor még nem volt defi, a BTC csak az első volt a sorban. Szinte senki sem értette a BTC lényegét, de aki fillérekért vett vagy ezret, az most milliárdos, és az is, aki az előző bikafutamnál az akkori 68 ezer dolláros ATH-nál 2022 őszén realizált.

Az elmúlt időszakban a BTC-re rávetették magukat az intézményi befektetők, mégsem olyan hülyeség ez akkor, ugye, elég csak a BlackRockot említeni, létrehozták a bitcoin ETF-eket. A BlackRock mindenható ura, Larry Fink beállt a kripto mögé, őt azért mégsem lehet csak úgy félresöpörni, a SEC (Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete) is behódolt neki.

Így azonban már felmerül a kérdés, hogy mitől decentralizált, ha szabályozott globális pénzügyi szervezetek, kvázi a világ urai vásárolják fel. Sok konzervatív pénzügyi szakember utálja a BTC-t, de ez már megállíthatatlan folyamat, nem véletlenül kerülhet lapátra a SEC elnöke, már ha Elon Musk jó tanácsán múlik, amit Trump fülébe súghatott.

Még térjünk vissza 2021 végére! Sokan akkor vásároltak be divatból, de jött az említett medvepiac és elporladt a pénzük. Várták a messiást, avagy a következő bullrunt, amit a kriptós közvélemény hagyományosan a bitcoin következő feleződéséhez kapcsol, amikor felére csökken a bányászoknak adott új bitcoinok száma. Ez idén bekövetkezett, és tavasszal újabb ATH-ra ment a BTC (70 ezer dollár fölött). Aki tavaly tavasszal a letargikus piaci hangulatban 15 ezer dollárért vett BTC-t, ma számolhatja az ikszeket. Most pedig Trump győzelme után 75 ezer fölé ment a digitális arany árfolyama.
 

Érdemes tudni azt is, hogy a kripto alapvetően egy kettős piac: van a BTC és vannak az altcoinok. Utóbbiak közé tartozik többek között a legismertebb ethereum vagy például a solana. Ezek layer 1-es blokkláncok is, amelyekre épülnek a kisebb láncok és a coinok. A kriptotérben mindig vannak hullámok, amelyek trendeket hoznak magukkal, mint például a metaverzum, a gaming, a defi vagy éppen az MI. Ide bevásárolnak az emberek, kilő az árfolyam, majd eladnak, és aki marad, az hodler, vagyis hosszú távon bízik a projektben, vagy bukik. Ez a vadnyugat.

Fotó: Getty Images

Sötét ügyek

Ráadásul itt van a scam nagybetűs fogalma, vagyis az átverés. Többnyire saját mobilra telepített kriptopénztárcában (wallet) vagy kriptótőzsdén (cex – centralized exchange) saját fiókunkban tárolhatjuk a tokeneket. Előző esetben teljesen a saját magunk urai vagyunk, egy cex ugyanis össze is omolhat.


Számos botrány rázta meg a szektort az elmúlt években, egyik a világ legnagyobb kriptotőzsdéjének, a Binance vezérigazgatójának, a CZ néven ismert fickónak az esete, aki börtönben is ült, mert fekete pénzek vándoroltak a tőzsdére, szabálytalanul manipulált.
Lecsukták, már kiszabadult, de legalább a Binance-t tisztára mosták, mintha hipóval marták volna le róla a koszt, vagyis globálisan visszajött a bizalom a kriptotérbe.

Az FTX tőzsde már nem volt ilyen szerencsés, a főnököt hosszú időre sittre vágták. Meg is érdemelte, és még finoman fogalmaztunk. Az FTX alapítója, Sam Bankman-Fried volt az ügyeletes zseni, világszerte csodálták, most tavasszal 25 évet sóztak a nyakába. Volt még balhé, így például 2022-ben az egyik stabilcoin, a Terra, amit a dollárhoz kötöttek, és a hozzá kapcsolódó Luna token összeomlott, szintén több százezer embert megkárosítva több milliárd dollárral.

Azóta egyre tisztábbak a játékszabályok, Amerikában és Európában is egyre több jogszabályt fogadnak el, amely a kriptotér iránti bizalmat hatványozottan növeli és rohamtempóban bővíti az ökoszisztémát. Sőt, ha csökken az amerikai alapkamat, egyre jobbak lesznek a munkaerőpiaci számok, kevesebb rakétát lődöznek ki ellenséges országok, akkor a kockázatosabb eszközökbe, mint például a kripto, megindulhat a pénz, vagyis a retail sebességbe kapcsol.

Fotó: Getty Images

Solana és a mémek

De térjünk vissza az FTX-re, mert annak összeomlása a magas kitettség miatt a solana láncot is padlóra küldte. Sokan már temették, de kár volt, mert ebben az új ciklusban, idén tavasszal feltámadt. Vagyis ez az új bikamenet lakmuszpapírja, riadót fújtak a kriptotérben. A solana 8-10 dolláros mélypontról 200 dollár fölé emelkedett, sőt, a vezető mémcoinja, a bonk még nagyobbat ralizott. Miért fontos ez? Mert a mostani piacon kitört a mém (meme) őrület elsősorban a  solana láncon az alacsony tranzakciós díjak miatt is.

A mém tokenek szimbóluma egy kutya, egy macska, egy denevér, egy mókus, egy akármicsoda. A korábbi mém nagyágyúk a dogecoin, a shiba inu vagy éppen a pepe voltak, amelyek nyomdokain a solana láncon robbant a memeőrület. Ezeket a tokeneket a közösség repíti a holdra, ha jó érzékkel beleveszel, akkor csinálhatsz 10-100 ikszet, ha rosszul választasz, akkor egy-két nap alatt több száz dollárt égethetsz el. Este beleveszel száz dollárral, reggel felkelsz, már ezer dollár. Tíz iksz. Vagy mínusz 50 százalék.

A közösség ereje – amely a Discordon, a Telegramon vagy éppen az X-en megnyilvánul – rengeteg előnnyel jár, a világon fiatalok és nem fiatalok milliói, tízmilliói a kriptó világában közösségre lelnek, globálisan beszélgetnek különféle oldalakon, új kultúrákat ismernek meg, ráadásul, ha okosan és ügyesen beleállnak a vadkapitalista világba, akkor nyerhetnek. Főleg, ha van exit stratégiájuk, és képesek 2-3 iksznél kiszedni a pénz egy részét vagy legalább az eredeti tőkét, és nem várnak 100 ikszre. Vagyis egyfajta komoly jellemfejlődésen is keresztül kell menniük, hogy sikeresek lehessenek.

RWA és a többiek

Ráadásul a blokklánc-technológia és a kripto közös többszöröseként valódi értékek is teremtődnek. Egyik a már említett bitcoin, amely egyre fontosabb szerepet tölt be a globális erőtérben, a másik a decentralizált pénzrendszer, amely folyamatosan fejlődik, de a kripto áttételesen a digitális pénz előtt is megnyitja az utat. Plusz egyre több olyan token van, amelynek hasznossága (utility token) egyre inkább megjelenik a gazdaságban. 

Ilyen például az RWA (Real World Asset) trend, vagyis a tokenizáció, amelyről egy korábbi cikkünkben már beszámoltunk. Itt vagyontárgyakat, ingatlanokat, fizikailag megfogható eszközöket lehet tokenizálni, és sokkal egyszerűbb, mint a részvénypiacon adni-venni. Persze a BlackRock itt is megjelent. Még számtalan hasznos lehetőség adódik a kriptóban, így a már említett depi, defi vagy éppen az MI-tokenek.Hosszú utat tett meg a kripto, és még hosszú út áll előtte, amelynek a végét nem látjuk. Nagy az ellenszél, de a történelemben sohasem lehet megakasztani a cunamit. Maximum nem ez lesz a végkimenetel, persze fogalmunk sincs, hogy mi lesz öt év múlva. Talán a tokenek 99 százaléka elhal, de az az egy százalék beépül a világgazdaság vérkeringésébe. Akár kriptonak hívjuk majd, akár blokklánc megoldásoknak.

Nem a kripto itt a lényeg, hanem a technológia űrsebességbe kapcsolásával és a mesterséges intelligencia elszabadulásával olyan jövő vár ránk, amelyről fogalmunk sincs. Rettegni kár, figyelni és bekapcsolódni érdemes.

Farkas Tibor
Farkas Tibor
Farkas Tibor ingatlanpiaci szakújságíró, elemző. Évtizedek óta foglalkozik kiadványszerkesztéssel, offline és online weboldalak tartalomkészítésével, korábban többek között az állami és a civil szervezeti szektorban is tevékenykedett. Bölcsészdiploma mellett rendelkezik ingatlanközvetítő és értékbecslő, valamint logisztikai szervező végzettséggel. Több mint másfél évtizede specializálódott az ingatlanpiacra, ahol számos online hírportál és offline kiadvány szerkesztőjeként, újságírójaként tevékenykedett. Többek között az iroda.hu csoport, az ingatlan.com csoport és Az Év Irodája szerkesztőjeként és munkatársaként, illetve az Ingatlan Évkönyv munkatársaként és főszerkesztőjeként is dolgozott hosszú éveken át. Néhány ingatlanpiaci portál, ahol közreműködött korábban: ingatlanmagazin, irodablog, realista. Jelenleg ingatlanpiaci, illetve kripto- és blokklánc-ökoszisztémás szakanyagokat készít.

Ez is érdekelhet