Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben a csütörtöki uniós csúcs után úgy nyilatkozott: 

Ukrajna uniós csatlakozását a Voks2025 szavazataival megállítottuk, szükségem is volt rá, mert kis híján elsöpört engem a népharag, a tagállami miniszterelnökök ugyanis osztatlan ellenérzésekkel fogadták a magyar bejelentést.

Orbán Viktor Bohár Dániel újságíró közösségi oldalára feltöltött videóban kiemelte, az Európai Unió tagországainak állam-, illetve kormányfői azt gondolják, hogy Ukrajna európai uniós tagsága, majd később NATO-tagsága az jó és kívánatos. "Szemben velünk, akik azt gondoljuk, hogy aki felveszi Ukrajnát az Európai Unióba, az felvette a háborút is" - fogalmazott a kormányfő, majd hozzátette:

aki felveszi Ukrajnát a NATO-ba, az azonnal háborúba keveredik Oroszországgal, és meg is van a harmadik világháború.

Beszélt arról is, hogy Magyarország egy egészen más béke nézőpontból értékeli ezt a dolgot, a többiek leginkább harcias és háborús nézőpontból: szerintük ezt a háborút meg kell nyerni, meg lehet nyerni, és az ukránok támogatásával ők ezt meg is akarják nyerni. Az az álláspont csak a szlovákoké meg a magyaroké, hogy ennek a háborúnak nincs megoldása a harctéren - jelentette ki a miniszterelnök. 

Ezért amikor bejelentettem, hogy Magyarország fundamentális és stratégiai okokból nem járul hozzá, hogy megkezdődjenek a tárgyalások az ukránokkal, az itt újszerűen és sokkszerűen hatott, noha igyekeztem ezt udvariasan és kimérten és érvekkel alátámasztva elmondani, világossá téve, hogy ha a korábbi szovjet blokk országaira gondolnak, ahol Magyarország is tartozott

- fogalmazott.

Leszögezte: Európai Unió nem katonai szövetség és nem tudja megvédeni egy-egy tagállam keleti határát. Megismételte, az uniós csatlakozás legfontosabb kritérium az, hogy legyen egy ország, amelynek határa van, népessége van, területe van, és Ukrajna esetében egyik sem adott.

Szerinte Brüsszelben építik a leendő magyar bábkormányt, tehát itt az uniós bizottság elnöke is, meg az Európai Néppárt (EPP) vezetője, Manfred Wéber is azon dolgozik, hogy Magyarországon legyen egy ukránbarát és Brüsszel alá rendelt kormány. Amikor néha találkoznak a nemzeti kormánnyal és a nekik nem kiszolgáltatott, általuk meg nem zsarolható, magyar nemzeti állásponttal és miniszterelnökkel, akkor az hidegzuhanyként éri őket, de hát „majd túllesznek ezen valahogy” - fejtette ki.

A mostani EU-csúcs az eddigi „legcsúnyább munkája” volt

- mondta végezetül a miniszterelnök.

António Costa az uniós csúcsot záró sajtótájékoztatón hangsúlyozta: itt az ideje, hogy az Európai Unió (EU) fokozza a munkát, és segítse Ukrajnát a csatlakozás felé vezető úton. Európa biztonsága összefügg Ukrajna biztonságával, ezért az Európai Unió továbbra is az igazságos és tartós békéért küzd, miközben utat nyit az országnak az Európai Unióhoz való csatlakozáshoz - jelentette ki Európai Tanács elnöke az MTI tudósítása szerint Brüsszelben, az egynapos csúcstalálkozót követően.Ursula von der Leyen szerint EU-nak továbbra is kísérnie kell Ukrajnát az uniós csatlakozás útján, mert az állandó tűzharc mellett az ország egyik reformot a másik után hajtja végre, ami lenyűgöző teljesítmény. Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor, mert a csatlakozási folyamat érdemeken alapul és Ukrajna kiérdemelte, hogy továbbléphessen - mondta a brüsszeli testület elnöke.A 27 uniós tagállam vezetője közül 26 - Magyarország kivételével - úgy nyilatkozott, hogy az Európai Bizottságnak fel kellene gyorsítania Ukrajna uniós csatlakozási folyamatát.