Az Integritás Hatóság (IH) kutatása szerint a magyar fiatalok többsége úgy véli, hogy a korrupció jelentős problémát jelent az országban. A felmérés, amely a 15-29 év közötti generáció korrupcióval kapcsolatos vélekedést vizsgálta, azt mutatja, hogy a fiatalok 74 százaléka szerint a vesztegetés és a kapcsolatok kihasználása a legegyszerűbb módja a közszolgáltatásokhoz való hozzájutásnak.

Több mint kétharmaduk pedig úgy véli, hogy a korrupció szerves része a magyar üzleti kultúrának.

Az Index által ismertetett felmérés eredményei alapján a fiatalok jelentős része úgy érzékeli, hogy

  • a korrupció Magyarországon „meglehetősen elterjedt” (51 százalék),
  • vagy „nagyon elterjedt” (36 százalék),
  • és csupán 7 százalékuk vélte úgy, hogy a korrupció ritka jelenség. 

A politikai szektor és az egészségügyi rendszer a leginkább korrupcióval terhelt területek, de a fiatalok a közszolgáltatásokkal kapcsolatban is hasonlóan vélekednek.

A 2021–2024-es időszakra fókuszálva a fiatalok úgy érzékelték, hogy Magyarországon a korrupció szintje „nem változott” (38 százalék), „kismértékben emelkedett” (25 százalék) vagy „nagymértékben emelkedett” (25 százalék).

Bár a fiatalok 87 százaléka egyetért azzal, hogy a korrupció széleskörűen jelen van, 83 százalékuk nem rendelkezik személyes tapasztalattal ilyen ügyekben. A kutatás arra is rámutatott, hogy sok fiatal nem tudja, hová fordulhatna, ha korrupcióval találkozna - mindössze 29 százalékuk ismeri a bejelentési lehetőségeket.

Az eredmények arra figyelmeztetnek, hogy a fiatalok szemléletformálása és edukációja kulcsfontosságú a jövőbeli korrupcióellenes intézkedések sikerességében. Az Integritás Akadémia célja, hogy segítse elő a fiatalok tudatosságának növelését, és hozzájáruljon a korrupcióval szembeni harc sikeréhez.

A tanulmány szerint

a korrupciós visszaélések korlátozzák a lehetőségeiket és az ambícióikat, megfosztják őket az előrejutás lehetőségétől, a színvonalas oktatástól, a megfelelő egészségügyi ellátástól, és a hivatás terén elért sikerektől.

Ezért az IH támogatja a fiatalok aktív részvételét a korrupció elleni fellépésben, illetve céljuk megakadályozni az ilyen magatartásforma kialakulását.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024-es adatai szerint Magyarországon 1,6 millió 15–29 év közötti fiatal él.