Gergő még nem volt kétéves, amikor szüleitől először gyermekotthonba, később pedig − immár négy testvérével együtt − az SOS Gyermekfaluba került. A kisfiú otthon éhezett és érzelmileg is elhanyagolták, ezért eleinte nem akart enni, éjszaka alig aludt, és beszédfejlődése, koncentrációs képessége is igencsak elmaradt a korabeli gyerekekhez képest.

Az elmúlt több mint 10 évben Gergőnek és testvéreinek közös nevelőszülők, logopédusok, gyermekpszichológusok segítettek, hogy fel tudják dolgozni az őket ért traumákat és felkészülhessenek az önálló életre.

Országos hálózat

Jelenleg közel 400 gyermekről, illetve fiatalról gondoskodunk nullától 24 éves korig. Pillanatnyilag az SOS Gyermekfalu az egyetlen olyan civil szervezet, amely saját országos hálózattal rendelkezik. Nálunk a gondoskodás családi alapú. Olyan hivatásos nevelőszülőkkel dolgozunk együtt, akik több testvért is fel tudnak vállalni, így nem kell elszakítanunk egymástól a gyerekeket − mondta Gosztonyi Gábor, az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványának ügyvezető igazgatója.

Ma Magyarországon csaknem minden második gyermek nélkülöz valamilyen szempontból. A legnehezebb helyzetben azok vannak, akik haláleset, elhanyagolás, fizikai, érzelmi bántalmazás vagy a család széthullása miatt elveszítik a biztonságot jelentő otthont és szüleik gondoskodását. Az SOS Gyermekfalvak azért jöttek létre, hogy mindezt pótolják azok számára, akik különböző okok miatt nem élhetnek a vér szerinti családjukban.

Hosszú távú programok

A falvak 10-12 családi házból állnak, ahol a saját háztartásukban élő nevelőszülők vezette családok élnek − Battonyán, Kecskeméten és Kőszegen. 1994-ben nyílt meg a szegedi, 2001-ben a lajosmizsei, 2003-ban pedig a séi ifjúsági ház. A szervezetnél jelenleg összesen mintegy kétszázan dolgoznak − nevelőszülők, fejlesztő pedagógusok, pszichológusok, család- és utógondozók, nevelők −, feladatuk a bekerülő gyerekek állapotfelmérése után a komplex fejlesztés. Ez három részből áll: fizikai, pszichológiai terápiákból, valamint készségfejlesztésből. A nevelőszülők emellett folyamatos szakmai továbbképzésben is részt vesznek.

Minden, az SOS Gyermekfaluba kerülő gyermek egy szakvéleménnyel érkezik, amelyet a gyermekvédelmi szakértői bizottságok állítanak ki egészségi, fizikai, lelki és szociális állapotáról, érettségéről. A gyerekek döntő többsége súlyos megpróbáltatásokat élt át és azonnali segítségre szorul. A családi háttér, a gyerekek szociális helyzete és a terápiás javaslatok alapján a szakemberek rövid és hosszú távú, személyre szabott, összetett egészségügyi és oktatási programot készítenek. Az elért eredményeket rendszeresen értékelik, szükség esetén módosítva a fejlesztés tempóját, irányát.

Hívásonként 100 forint

Gyakori probléma, hogy a gyerekek fizikailag rossz állapotban vannak, ezzel párhuzamosan pedig meg kell teremteni érzelmi stabilitásuk alapjait. Az SOS Gyermekfalu költségvetésének csupán kis részét fedezi az állami finanszírozás, az adományok összegyűjtése pedig a gazdasági válság kezdete óta egyre nehezebb − hangsúlyozta Gosztonyi Gábor. Nagy segítség lehet, hogy a Magyar Telekom által létrehozott hello holnap! adományvonalat hívók márciusban és áprilisban az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványát támogatják. A közös program mottója: "Lépj túl a múlton, fejlődj boldogan és egészségesen!" A hello holnap! a 13688-as számon érhető el, hívható a Magyar Telekom vezetékes és mobiltelefon-hálózatából is. A hívás és az sms-küldés díja egyaránt 100 forint. Tavaly december óta 25 telefonfülkében is jótékonykodhatunk: ezeket úgy alakították át, hogy az innen kezdeményezett hívások teljes díja az adományvonal aktuális kedvezményezettjéhez, március−április során például az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványához kerül.

Kép: Kapott_NEM_jelenik_meg_FE-n