Felejthetetlen Kövi Pál barátom, aki az erdélyi ízek „prófétája" volt itthon és a nagyvilágban is, a fűszerezésben látta az erdélyi konyha vonzerejének legfőbb titkát. Pontosabban abban, hogy sokféle fűszert használ, változatosan, árnyalatosan alkalmazkodva minden fogás speciális karakteréhez, de csak módjával, mértékletesen. "Ha egy erdélyi ételről azt mondják, hogy fűszeres, sosem jelenti, hogy csípős, égető" – írta Erdélyi lakoma című nevezetes szakácskönyvében. "A paprikát, a borsot használja, de csak korlátozott mértékben, kedvence a tárkony; aki nagyon jót akar enni, kóstoljon meg egy tárkonyos báránylevest." Kövi Pál ezután lelkesen sorolja a többi "erdélyi ízt": a koriander, a majoránna, a boróka, a kakukkfű ízárnyalatait. Én azonban ezúttal csak a tárkonyról szeretnék szólni – az illatos füvek legfinomabbikáról.
Világszerte francia fűszernek tartják, mivel Franciaországban időtlen idők óta termesztik, és a francia konyha jó néhány fogásának a tárkony adja jellegzetes ízét, illatát. Valójában azonban nem "francia találmány". Közép-Ázsiából származik, később arabok nemesítették tovább. Arab neve tarkhun, ebből eredeztethető a francia tarragon és a magyar tárkony elnevezés is. Az antik görög világon át jutott el Európába. Mindenféle jó hatást tulajdonítottak a tárkonynak: a görögök drakontionnak nevezték egy kígyóevő madár után, mert azt tartották, hogy a tárkony ellenméreg kígyómarás esetére. A franciák általános kondíciójavító hatást reméltek tőle: egy bizonyos Marcellus Empiricus nevű bordeaux-i orvos leromlott egészségű, „sápkóros" betegek számára gyógyszerül javallta. Szerinte csak csütörtökön szabad szedni a tárkonyt, mégpedig lehetőleg újhold idején, és mielőtt az ember letépné, háromszor rá kell olvasni a következő latin versikét: „Terram teneo, herbam lego, in nomine Christi prosit ad quo te collego." Azaz Krisztus nevében kéri, hogy használjon a fű annak, akinek a számára gyűjtögetik.
Marcellus doktor nem tévedett. A tárkonyt manapság nem csak fűszernek, hanem gyógynövénynek is használják. A belőle készült tea állítólag vesetisztító hatású, amellett fokozza az étvágyat is.
Erdélyben régóta kedvelik a tárkonyt: Bornemisza Anna fejedelemasszony szakácskönyvében egy olyan recept is fennmaradt, amely „a tésztába mártott és vajban megrántott" tárkony készítésmódjáról szól. „Csinálj tészát tyúkmonnyal s liszttel, márts tárkonyfüvet belé, rántsd forró vajban", így szól a kurta recept. Akár ma is elkészíthető, csak tudni kell, hogy a tyúkmony tojást jelent.
Érdekes, hogy az erdélyi szombatosok étrendjében még a más rendű-rangú erdélyi lakosokénál is gyakrabban szerepelnek a tárkonyos eledelek. Kedvenc ételeik közé tartozott például a „tárkonyos hallé". Ehhez a pikáns halleveshez előbb zöldséglevest főztek, majd a feldarabolt halat – csukát, harcsát vagy kecsegét – beletették, és a zöldségekkel, hagymával együtt puhára főzték. Végül berántva, tejföllel dúsítva adták asztalra. Némelyik szombatos család számára még ez sem volt elég: csak akkor volt igazi a halleves, ha maceszgombócot főztek belé.
Ma már, azt hiszem, nincs ínyenc, aki ne tudná, hogy minden ecetek királya – vagy királynője – a tárkonyecet. Saláták készítésére, ételek ízesítésére egyaránt használható. Minden jobb boltban kapható, de azért leírom a készítését, mert igen egyszerű. A tárkonyfüvet borecettel leöntjük – aki pikánsabban kedveli, tormát, mustármagot, szegfűszeget, borsot is tehet belé –, majd egy hétig állni hagyjuk. Időnként felrázogatjuk, végül leszűrjük, s már kész is a tárkonyfű illatát, aromáját magába foglaló ecet. A tárkonyecet zamatától az ételek megnemesednek, megfinomodnak. Különlegesek lesznek tőle a főzelékek a lencsétől a paszulyig. Tárkonyecettel szokták megbolondítani azt a fajta fokhagymamártást is, amellyel a sült pisztrángot jó leönteni. Tárkonyecet kerül a tyúkvetrecébe is, amely a legízletesebb erdélyi fogások közé tartozik: a majorannás tejben pácolt tyúkmellet először hagymával átsütik, majd fehérborral meglocsolják, végül tárkonyecettel ízesítik.
Halász Zoltán
Tárkonyos fejes saláta
Hozzávalók: 1 nagy vagy 2 kis fej saláta, 1/2 dl olaj, 1 fej vöröshagyma, 2 keménytojás, só, 1 csokor tárkony, 1 teáskanál tárkonyecet, mustár, 1 teáskanál cukor.
Elkészítés: A keménytojásokat megtisztítjuk, a sárgájukat kiszedjük és összetörjük villával. Vékony sugárban, kevergetés közben csurgatjuk belé az olajat, majd belereszeljük a vöröshagymát, hozzáadjuk a mustárt, a finomra vágott tárkonyt. Ízesítjük tárkonyecettel, sóval, cukorral (utóbbi esetleg elhagyható), kellemesen pikáns ízt alakítunk ki. Kis tálkába töltve, tálalásig hűtőszekrénybe tesszük.
A fejessalátát leveleire szedjük, megmossuk, megszikkasztjuk, és ugyancsak hűtőszekrénybe tesszük, legalább 1 órára. Közvetlenül tálalás előtt a salátaleveleket kis darabokra tépjük, a mártással összekeverjük és az apró kockákra vágott tojásfehérjével meghintjük. Frissiben tálaljuk.
Tárkonyos bárányleves
Hozzávalók: 75 dkg bárányhús, 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, 1 dl tejföl, 1 tojássárga, só, 1 csapott kiskanál pirospaprika, 1 nagy csokor tárkony, 1 teáskanál tárkonyecet.
Elkészítés: A húst kockákra vágjuk és egy kanál olajon fehéredésig sütjük. A finomra vágott tárkonnyal megszórjuk, egy liter vízzel felöntjük, és lefedve, kis lángon addig főzzük, amíg a hús jól megpuhul.
A másik kanál olajból és a lisztből világos rántást készítünk, a paprikával meghintjük, és ezzel sűrítjük be a levest. A tárkonyecettel savanykásra ízesítjük.
A tejfölt a tojássárgával levesestálban simára keverjük, és kevergetve rámeregetjük a forró levest. Forrón, azon frissiben tálaljuk.
Tárkonyos sertésborda
Hozzávalók: 8 kicsontozott sertés rövidkarajszelet, 3 evőkanál olaj, 2 dl tejföl, 1 fej vöröshagyma, só, késhegynyi pirospaprika, 1 csokor petrezselyem, 1 csokor tárkony, 1 teáskanál citromlé, 1 kiskanál mustár.
Elkészítés: A hússzeleteket kiverjük, sóval bedörzsöljük, majd serpenyőben, olajon mindkét oldalukon szép pirosra sütjük. Kivesszük a serpenyőből, félretesszük. A visszamaradt levét zsírjára sütjük. Ebben megfonnyasztjuk (nem pirítjuk) a reszelt vöröshagymát és pirospaprikával meghintjük, majd egy kevés vízzel felöntjük. Hozzáadjuk a finomra vágott tárkonyt és az ugyancsak finomra vágott petrezselyemzöldjét. Ízesítjük citromlével, mustárral. Ha nem elég sós, kissé utánasózzuk. Felforraljuk, majd beletesszük a hússzeleteket és jól átmelegítjük, de már nem pároljuk tovább. Azon melegében tálaljuk, petrezselymes rizzsel körítve.
(Valamennyi recept 4 személyre szól)
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.