Több vezető portálon élő hírfolyamban számolnak be a németeknél az egész Európát, hazánkat is sújtó hőséghullámról: fő nyugati partnerünknél pénteken délután 41,3 celsius fokot mértek, ami az országban valaha mért, legmagasabb hőmérséklet.
Évek óta csak ígérgetnek
Egyenesen kudarccal vádolja a Merz-kormányt a Német Háziorvosok Szövetsége, mert szerintük nem biztosít megfelelő hővédelmi gyakorlatokat a lakosság ellátásához.
Annak ellenére, hogy „valahányszor meleg van, évről évre bejelentik a rendelők, kórházak megfelelő hővédelmi beruházásait”, az egészségügy szerint nem történik semmi. Holott már az előző kormány is átfogó intézkedéscsomagot jelentett be, például a hőhullámok idején igénybe vehető, ingyenes orvosi konzultációkról, de még ezt sem tették lehetővé – idézi a Welt a panaszokat.
Viszont az aszály miatt szombattól augusztus végéig betiltották a víz közcélú kitermelését a patakokból, tavakból és folyókból – Stuttgartban például a szabályszegők 100 ezer eurós (több mint 35 millió forintos) bírságra számíthatnak.
Megbénul a közösségi élet
Némi totojázás látszik a mértékadó EU-s országban: mivel a következő napokban a csúcshőmérséklet továbbra is 40 fok körül alakul, sorra törölnek országos rendezvényeket, ám olyan közszolgálati programsorozatot is, ahol éppen a katasztrófavédelem tájékoztatja a lakosságot a kánikulai intézkedésekről is.
Eközben az útfelület hőkárosodása miatt lezárták az A7-es és A2-es autópályák egyes részeit Hamburgtól délre, illetve Berlin és Hannover irányába, és több regionális vonatjáratot töröltek az országban, mert a megállókban nincs hová meneküljenek az emberek a perzselő napsütés elől.
Az állami vasúti cég, a Deutsche Bahn pedig nyílt őszinteséggel közölte, hogy tartanak a fennakadásoktól, ezért a vonatközlekedés mellőzését javasolja a németeknek.
A nyilvános programok lemondása tendenciaszerű: míg a Bajor Labdarúgó Szövetség törölte a hétvégére tervezett összes mérkőzést és tornát a tartományban, több európai zenei fesztivál, koncert mellett Hollandiában is törölték a leglátogatottabb hardstyle elektronikus zenei fesztivált, míg a szombati Pride felvonulást is elhalasztották Párizsban.
Brutális felfordulást emlegetnek
A politika is megfeszült a klímavitában: a legfőbb kritika szerint a kormány nem reagál megfelelően a globális felmelegedésre, miközben a fosszilis tüzelőanyag-lobbipolitikájával tovább szítja a klímaválságot. A Süddeutsche Zeitung az üzleti érdekekből zajló „klímasemlegesítést” bírálja bizonyos termékeknél, ami „átverés, mivel minden termelési folyamat fogyaszt erőforrásokat”, a Zöldek pedig már azzal támadják a kormányt, hogy a „klímaváltozás” kifejezéssel is félrevezetnek, mivel a gyors ütemű globális felmelegedéssel immár az
emberiség történelmének brutális, korszakalkotó felfordulása zajlik.
Leálltak az atomreaktorok
Svájcban is új, 38,8 celsius fokos melegrekordot mértek pénteken, és a kitartó hőség miatt délután leállították a német határ közelében lévő, beznaui atomerőmű két reaktorát. Ezzel megakadályozták az Aare folyó 25 fokos hőmérsékletének további emelkedését, amelynek vizét a reaktorok hűtésére használják – jelentette be az Axpo energiaszolgáltató vállalat.
Ezrek életéért aggódik a minisztérium
A francia kormány viszont sokkoló kijelentést tett: az egy hete tartó,
szélsőséges hőhullámban arra számítanak, hogy sok ember halt meg otthonában az extrém forróság miatt.
Aggódunk az otthoni halálesetek miatt – közölte az Egészségügyi Minisztérium, amelynek egyelőre nincsenek pontos adatai, ám rámutattak, hogy a mostani hőhullám kiterjedésében és intenzitásában már meghaladta a 2003-as hőhullámot, amely 15 ezer halálesetet okozott Franciaországban.
A kórházakban már kihirdették a legmagasabb szintű sürgősségi protokollt, a főváros egészségügyi intézményei csúcsra járnak a hőhullám miatt folyamatosan érkező betegek miatt. Ezért a párizsi rendőrség átfogó alkoholtilalmat vezetett be péntektől vasárnap reggelig, amikor tilos az alkohol árusítása és fogyasztása közterületen, hogy legalább így mérsékeljék a rosszullétek számát – az éttermek és bárok mentesülnek a tilalom alól.
Féltik a jegesmedvéket
A német állatvédők is fellázadtak: a PETA szervezet a jegesmedvék állatkerti tartásának betiltását követeli, szerintük ilyen hőségben ez hosszú távon életveszélyes például a hamburgi állatkertben. A Hagenbeck Állatkert elutasította a kritikát, jelezve, hogy két jegesmedvéjük jól van és bőven van árnyékuk a kültéri kifutóban, míg egy párásító rendszer is biztosítja a hűvösebb levegőt.
