Olaszországban ötre emelkedett a rendkívüli hőség áldozatai száma szerdán. Az egészségügyi miniszter csütörtökre válságtanácskozást hívott össze az előrejelzések szerint a következő napokban tovább emelkedő hőmérséklet miatt.
A tetőzést vasárnap és hétfőn várják:
- a számítások szerint a legmelegebb Firenzében és a Pó-alföldön lesz negyven Celsius fok fölötti értékkel.
Napról napra emelkedik a vörös kódú városok száma, ahol a legmagasabb hőségriasztás van érvényben. Csütörtökön tizenhét, pénteken tizennyolc lesz a számuk.
Rómán szerda délután heves jégeső söpört végig, amely golflabda nagyságú jégdarabokkal hullott az utcákon tartózkodókra és a járművekre.
Franciaországban újból megdőlt a melegrekord.
Franciaországban szerdán megdőlt az előző napi melegrekord, ezzel minden idők legmelegebb napja volt az országban a meteorológiai szolgálat, a Météo-France szerint, amely a példátlan és nehezen elviselhető hőhullám folytatódását jelzi előre.
Az országos hőmérsékleti mutató, amely a harminc referenciaállomáson mért hőmérsékletek átlaga, szerdán 30 Celsius fokra emelkedett a keddi 29,9 után. Még soha nem volt ilyen meleg az országban, amióta 1947 óta rögzítik a hőmérsékleti adatokat.
A meteorológiai intézet szerint bár a hőhullám szerdán elérte csúcspontját, csütörtökön még mindig fullasztó meleg várható.
A Météo-France szerda délután újabb 14 megyére terjesztette ki a legmagasabb szintű hőségriasztást, így a 96 megyéből
- jelenleg 72-ben van érvényben vörös riasztás, ami a lakosság háromnegyedét érinti, csütörtök este 10 óráig, amikor is az Atlanti-óceán partján tíz megyében csökkenhet a riasztási fokozat, viharok érkezésével.
A Nyugatról érkező hűvösebb levegő azonban nehezen éri majd el az egész országot, és a kánikulai körülmények jellemzően a hétvégén is fennmaradnak, a maximumhőmérsékletek 40 és 42 Celsius fok között alakulnak a következő napokban is. Az ország keleti felén a hétvége után is folytatódik az intenzív hőség a meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint.
Szerdán tömegesen dőltek meg az idei melegrekordok, és több tucat településen az abszolút rekordok is. A legmagasabb értékeket
- a délnyugati Bordeaux közelében, Palluau és Pissos településeken mérték, 43,8 Celsius fokot,
- míg a nyugati Nantes-ban és La Rochelle-ben 42,2 Celsius fok,
- Párizsban pedig 40,3 Celsius fok volt délután.
Ez a negyedik alkalom az elmúlt 150 évben, és idén az első, hogy a francia fővárosban a hőmérő higanyszála 40 Celsius fok fölé emelkedett.
A rendkívüli hőségben az ország infrastruktúrája nehezen bírja a próbatételt: a breton Quimper közelében egy transzformátor meghibásodása miatt mintegy 120 ezer háztartás maradt áram nélkül kedden, s szerda este 15 ezer lakásban még mindig nem sikerült helyreállítani a szolgáltatást.
Nálunk is tovább fokozódik a kánikula, most jön a java.
Ma is sok napsütésre, kevés felhőre számíthatunk a térségben. Csapadék nem várható. A légmozgás mérsékelt, néhol élénk lehet. Délután 32 fok körül alakul a hőmérséklet.
Pénteken még jobban rákapcsol a forróság, a 14-21 fokos hajnali órákat követően délután már 33-38 fokos forróságban lesz részünk.
Szombaton alig lesz felhő az égen, tovább fokozódik a hőség, akár 35 és 40 fok közötti értékeket mutathatnak a hőmérők.
Vasárnap sem jön lényeges változás, többfelé trópusi éjszakában lesz részünk, hajnalra mindössze 16 és 25 fok közé csökken a hőmérséklet. Délután 36-41 fokig forrósodik fel a levegő – írta az Időkép.
