BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Tisza-kormány még dönthet a Budapest Pride megtartásáról

Bár a tömegrendezvényeket nem kívánják korlátozni, a kormány az Economxnek elárulta, hogy a hőséghelyzetre való tekintettel folyamatosan monitorozza a helyzetet.

2026. június 26. péntek, 19:51

Fotó: AFP / Kisbenedek Attila
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány folyamatosan monitorozza a helyzetet és ahol szükséges, döntést hoz

– többek között ezt válaszolta az Economx megkeresésére a Ruff Bálint vezette Miniszterelnökség a hétvégi hőségriasztás és a Budapest Pride rendezvénye kapcsán.

Magyar Péter miniszterelnök pénteken közölte a közösségi oldalán, hogy „Akár az abszolút melegrekord is megdőlhet, 42 foknál is melegebb lehet a következő napokban. Teljes nemzeti összefogást kérek minden magyartól. Figyeljünk egymásra!"

Ezzel kapcsolatban megkérdeztük az alábbiakról a Miniszterelnökséget:

  • A kormányzat álláspontja szerint az abszolút melegrekord idején, akár 42 Celsius fokos hőmérsékletnél megtarthatók-e több tízezres szabadtéri tömegrendezvények?
  • Van-e olyan forgatókönyv, amely akár a szombati Budapes Pride esetén beavatkozást fog elrendelni? Esetleg készülnek-e a vonulás felfüggesztésére, lerövidítésére?
  • A szabadtéri tömegrendezvényen résztvevők egészségügyi állapotáért, az egészségügyi kockázatok csökkentésért az állami hatóságok, vagy a szervezők a felelősek?

A Miniszterelnökség lapunk kérdéseire azt válaszolta:

„A tegnapi sajtótájékoztatón a miniszterelnök és a meghívott szakértők, Oroszi Beatrix országos tisztifőorvos, Kádár Pál Védelmi Igazgatási Hivatal főigazgató és Erdélyi Krisztián Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság műveleti főigazgató-helyettes részletesen tájékoztatták a lakosságot a hőségriasztás témájáról. Mint ott is említették, a kormány összehangolt védekezést rendelt el az érkező hőhullám miatt. A kormány folyamatosan monitorozza a helyzetet és ahol szükséges, döntést hoz."

Emlékezetes, a tegnapi Kormányzati tájékoztatón az Economx kérdésére a tömegrendezvények elmaradásának feltételeiről Oroszi Beatrix közölte, nincs olyan kritériumrendszer, amely ilyet tesz lehetővé. Magyarországon már véget ért a tanév, így az iskolákat nem érinti ez a helyzet. A káros egészségügyi hatásokat ki lehet védeni, a kockázati tényezőket pedig ki lehet küszöbölni.

Magyar Péter ezután hozzátette, hogy ő pesszimista. Felidézte, amikor a tiszás kampányrendezvényeket tartotta extrém időjárási körülmények között, akkor beszédeit többször megszakította, és ötpercenként hívta a mentőket a színpadról. Hangsúlyozta, hogy veszélyes ilyenkor több tízezres rendezvényeket tartani, ezért a tűzoltóságtól és a honvédségtől lajtos kocsikat kértek. Ugyanakkor nincs protokoll ilyen esetekre, de a hatóságok beavatkoznak, amennyiben szükséges.

Ez is érdekelhet