BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

40 fokos pokol jöhet Budapesten, a BKV buszainak egy része erre nincs felkészülve

A következő napok lecsap ránk a hőség. Csakhogy a BKV-buszainak klímaberendezése 35 fok felett leáll. Emellett az M3-as metró hűtése is problémás.

2026. június 25. csütörtök, 18:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hamarosan magasabb szintre kapcsol a hőség: jön a harmadfokú hőségriasztás, és egyáltalán nem kizárt, hogy napi melegrekordok dőlnek meg. A rendkívüli hőség a budapesti tömegközlekedést is megterheli.

A Népszava szerint Szedlmajer László, a BKV Zrt. autóbusz- és trolibusz-üzemeltetési vezérigazgató-helyettese azt mondta a a Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság legutóbbi ülésén azt mondta, hogy a rekkenő hőségben a 20 évnél régebbi autóbuszokban a klíma nem tud hatékonyan működni, a berendezések cseréje pedig autóbuszonként 10 millió forintba kerülne, amire nincs jelenleg forrása a BKV-nak.

Szedlmajer hangsúlyozta, 35 fok felett olyan gáznyomás alakul ki a klímaberendezésekben, ami miatt a járművek önvédelmi rendszere egész egyszerűen leállítja a kílmát.

Szóba került az is, hogy az M3-as metró utólagos klimatizálása ugyanakkor lehetséges lenne elviekben, azonban az orosz gyártó nem engedi, hogy a kocsik vázszerkezetét megbontsák, a vonatvezérlés gyártója pedig azóta szankciós listára került.

Az Index felidézi, hogy az elmúlt egy évben 300 új busz állt forgalomba a fővárosban, ezek nagyrészt az Arriva-csoporthoz kerültek, míg a BKV Zrt. 65 új járművet szerzett be. Ezeken a klíma stabilan működik.

Módosították a klímát a CAF-villamosokon is, ami így a BKV Zrt. számításai szerint működni fog akár 43,5 Celsius-fokos külső hőmérséklet mellett is. A hőség miatti sídeformációt locsolással próbálják kivédeni.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet