BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés
Promo logo

Töltse le az Economx appot!

Fontos egyeztetés zajlott a nyugdíjasokról: nagy változtatásra készül a kormány

Nyugdíjas érdekképviselettel egyeztetett a Tisza-kormány szociális államtitkára.

2026. június 26. péntek, 16:19

Fotó: Facebook - Szabó-Tóth Kinga Dóra és Kátay-Németh Vilmos
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tóth Kinga Dóra szociális, család- és idősügyi államtitkár a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (NYUSZET) képviselőivel egyeztetett – közölte az MTI-vel a Szociális és Családügyi Minisztérium pénteken.

A Kátai-Németh Vilmos vezette tárca közleménye szerint a találkozót a NYUSZET kezdeményezte, amely kilenc országos nyugdíjas érdekképviseleti szervezet együttműködésével mintegy 300 ezer idős ember érdekeit képviseli.

A szervezet pedig

kezdeményezte egy idősügyi kerettörvény megalkotását a 2026-2030 közti időszakra.

Azt szeretnék ugyanis, ha az ifjúságpolitikához, a gyermekvédelemhez és a fogyatékosügyhöz hasonlóan jogszabály születne az idősügyre is, mivel az öregedő társadalom minden területen nagy kihívást jelent.

Az időseket érintő szolgáltatási rendszer korszerűsítését célzó kerettörvény segítené a humánerőforrás hosszú távú megerősítését, valamint egy új rendszer, a digitális gondoskodás-gondozás és a telemedicina bevezetését – írták. Az államtitkár szerint ez a kezdeményezés támogatható, és azt ígérte, megvizsgálják, milyen keretek között lehet megalkotni ezt a kerettörvényt.

A NYUSZET másik fontos javaslata egy Integrált Szociális és Egészségügyi Ellátórendszer kialakítása, amely személyre szabott programok alapján összehangolná a nehezen meghatározható élethelyzetekben a rászorulók segítését, ezáltal pedig megelőzné a bolyongást az ellátórendszerek között. Az új szemlélet az idősek igényeire jobban reagáló „idősödési modell” alapjait teremthetné meg – jelezték, hozzátéve, hogy az új integrált szociális és informatikai rendszert egy ernyőszervezet működtetné, és segítene a 65 év feletti rászorulóknak és a hozzátartozóknak információhoz jutni az ellátásról és a teendőkről.

Az államtitkár az egyeztetésen kiemelte:

az Idősügyi Tanács szervezetét átalakítják, újraépítik, kiemelt figyelemmel kezelik majd ezt a témát, és még több idősügyi szervezetet csatornáznak be az egyeztetésbe.

Közölték azt is, Tóth Kinga Dóra a már lezajlott első körös találkozókat követően folytatja az egyeztetést a szociális szakmai és érdekérvényesítő szervezetekkel, a jövőben pedig a családokra, a hátrányos helyzetűekre és az idősekre is fókuszálva célzottan zajlik majd a párbeszéd a többi bejelentkező szervezettel is.

A miniszter közösségi oldalán az egyeztetésről szólva leszögezte, a nyugdíjasok tapasztalata és véleménye nélkül nem lehet idősügyi politikáról beszélni.

A nyugdíjkérdés kapcsán írtunk arról, hogy alapvető változások várhatók az új kormányzat felállásával a nyugdíjpolitikában is.

Ezzel kapcsolatosan nyugdíjszakértőket kérdeztünk az alulfinanszírozott magyar nyugdíjrendszer mélyreható, radikális pénzügyi forrásbevonást igénylő kihíváshalmazáról, és hogy pontosan milyen nyugdíjemelés jöhet a közeljövőben.

Ez is érdekelhet