Az USA egyre inkább elfordul az ukrajnai háborútól – ettől hangos a német sajtó, ahol a szakértők azt elemzik, hogy Donald Trump álláspontjában ezen a héten újabb radikális fordulat történt Oroszországgal szemben. 

Ahogy a New York Times is beszámol róla, az amerikai elnök a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetését követően közölte európai szövetségeseivel, hogy az Egyesült Államok a továbbiakban nem ragaszkodik a 30 napos tűzszünethez.

Ráadásul már hallani sem akar az Oroszország elleni új szankciókról, ehelyett Trump szerint a háborúzó feleknek maguknak kellene megoldást találni.

Ez pedig arra utal, hogy

az USA teljesen kivonhatja magát a béketárgyalásokból,

ami végzetes terhet pakolhat az európai szövetségesekre, akik most már Németországtól várják, hogy példát mutasson.

„Mindenki visszafojtott lélegzettel vár”

idézi a német kormányzati forrásokat az Oe24.

Az USA rávágja az ajtót a kontinensre?

A Bild emékeztet: Donald Trump és Friedrich Merz német kancellár erről szóló telefonbeszélgetése is már meglehetősen drámai volt, amelynek során – kiszivárgott információk szerint – Trump kijelenthette, hogy mivel Oroszország és Ukrajna már közvetlenül tárgyalnak, „az USA kiszáll”.

Németország emiatt viszont már a legrosszabb forgatókönyvtől tart, azaz, hogy az Egyesült Államok elengedi Európa kezét az amerikai elnök Putyinnal szembeni, sikertelen próbálkozásai miatt, ami a hazájában is kockázatos diplomáciai manőverezésnek számít, mivel

azt ígérte, hogy 24 órán belül békét teremt.

Trump álláspontját nehéz megjósolni, és az európaiak nem bízhatnak benne – jelentette ki a lapnak Claudia Major biztonsági szakértő, aki szerint Ukrajna háborúja nem prioritás Washingtonnak, amely ráadásul felelősnek tartja Európát.

Kép: Reuters, Ints Kalnins

Putyin elképzelései szerint alakul a táncrend

Jelezte: a szakértők most attól tartanak, hogy az Egyesült Államok feloldja az Oroszország elleni szankciókat, annak ellenére, hogy Putyin folytatja a háborút.

Moszkva pedig pontosan ezt akarja elérni – Putyinnak erős érdeke fűződik a kétoldalú kapcsolatok normalizálásához Amerikával.

A döntő tényező az, hogy Trump valóban leállítja-e az Ukrajnának nyújtott segélyeket.

Attól függ, hogy melyik "hírszerzési együttműködési formát” hagyja jóvá – ezt Peter Rough külpolitikai szakértő fejtette ki, hozzátéve, hogy a legtöbb elemző egyetért abban:

Putyin nem akar komoly tárgyalásokat folytatni, csak elnyújtani a háborút.

Katasztrofális árulásra van kilátás

Ha az Egyesült Államok teljesen felhagyna Ukrajna támogatásával, az

"megaláztatás lenne az USA és a kormány számára”, 

mert a kudarc súlyosan károsítja majd az elnök és a kormányzat hitelességét.

Erről beszélt egy másik interjúban D. Ben Hodges amerikai tábornok, aki 2014 és 2017 között az amerikai fegyveres erők európai főparancsnoka volt. 

Szerinte

„katasztrofális hiba”, a szövetségesek elárulása lenne elfordulni Európától.

Holott az USA most sem jótékonyságból támogatja Ukrajnát, hanem stratégiai érdekeinek védelméről van szó, és még a gigantikus költségvetésével sem tud mindent egyedül megoldani.

Gazdaságunk, jólétünk közvetlenül összefügg Európa jólétévelmutatott rá, hozzátéve, hogy a legjobb és legmegbízhatóbb szövetségeseik az öreg kontinensről, illetve Kanadából és Ausztráliából származnak.

Ukrán katona a Donyecki régióban 2025. május 16-án
Ukrán katona a Donyecki régióban 2025. május 16-án
Kép: Reuters, Sofiia Gatilova

A háború folytatódik, ezért a németeknek kell lépni

A veterán katonatiszt tovább ment: úgy véli, ha az USA kihátrál, Európának muszáj egyedül tovább támogatnia Ukrajnát, ami óriási kihívás lenne, de ha megvan a politikai akarat és bizalom, van esély.

Ha összeadjuk az összes EU-tagállam, valamint az Egyesült Királyság és Kanada gazdaságát, az eltörpül amellett, amivel Oroszország a hadiipar és -gazdaság terén rendelkezik – fogalmazott.

Szintén kiemelte:

Putyin nem fogja befejezni a háborút, és Ukrajna is tovább küzd,

Amerika nélkül is, mivel "a nemzet fennmaradásáról van szó".

Ráadásul

Oroszország célja valójában a NATO megtörése, nem az egész európai kontinens meghódítása.

Mégpedig úgy, hogy megtámadnak egy NATO-országot, hogy megnézzék a reakciót, amely, ha nem megfelelő, az a szövetség végét jelenti.

Ezért a legnagyobb és legerősebb EU-s gazdaságként

Németország vállaljon vezető szerepet, erre várnak más országok is

– követelte Hodges az interjúban.