A NAV 2025-től új rendszert vezet be a késedelmi pótlék kiszabására: az éves egyszeri előírás helyett havi rendszerességgel kerülnek előírásra a késedelmi pótlékok az adószámlán. Ez azt jelenti, hogy minden hónapra külön-külön kiszámítják és megfizettethetik a késedelmes adóteljesítések utáni pótlékot – olvasható az RSM beszámolójában.
Havi késedelmi pótlék szabályai 2025-től – mi változott?
Korábban a késedelmi pótlékot éves rendszerben, egy összegben kellett megfizetni – jellemzően a tárgyévet követő év november 15-ig. A NAV 2025-től azonban új rendszert vezetett be a késedelmi pótlék kiszabására: az éves egyszeri előírás helyett havi rendszerességgel kerülnek előírásra a késedelmi pótlékok az adószámlán.
NAV késedelmi pótlék 2025 - fontos időpontok és határidők
- A 2024-es évre vonatkozó késedelmi pótlékot (amely a 2024-es év adókötelezettségeinek késedelmes befizetései miatt keletkezett nettó módon számítva.) 2025. március 31-ig kellett megfizetni – ez fél évvel korábban van, mint a korábban megszokott november 15-i határidő.
- A 2025. január–március hónapokra vonatkozó pótlékokat már 2025 áprilisában meg kell fizetni.
- Áprilistól kezdve az adott hónapra eső késedelmi pótlékot a tárgyhót követő hónap 20. napjáig kell megfizetni.
Csak az 5 ezer forintot elérő pótlék kerül előírásra
Fontos praktikus részlet, hogy a NAV továbbra is csak akkor írja elő a késedelmi pótlékot az adószámlán, ha annak összege eléri az 5 ezer forintot.
Mekkora a késedelmi pótlék mértéke?
A késedelmi pótlék mértéke nem változott: a jegybanki alapkamat + 5 százalékpont, napi bontásban (azaz az éves kamatláb 1/365-öd része naponta). Ez a jelenlegi, magas alapkamat-környezetben különösen érzékenyen érintheti azokat a vállalkozásokat, amelyek pénzügyi nehézségekkel küzdenek.
A változás hatása a céges likviditásra
A vállalkozásoknak eddig volt lehetőségük arra, hogy a pótlékfizetési kötelezettséget csak év végén rendezzék. A havi rendszerre való átállás viszont azt jelenti, hogy már hónapról hónapra számolni kell a pótlékteherrel, ami a cégek pénzügyi tervezésében és cash-flow menedzsmentjében is változtatásokat igényel.
Ez különösen azoknak a vállalkozásoknak jelenthet nehézséget, amelyek szezonális bevételekkel vagy időszakos fizetési kötelezettségekkel dolgoznak.
Van megoldás: fizetési kedvezmény és adótanácsadás
Az új rendszerben kiemelten fontossá válik a fizetési kedvezmények időben történő igénylése.Jó hír, hogy a késedelmi pótlék már nem pótlékolódik tovább, így a kedvezmény kérése révén csökkenthető a vállalkozás pénzügyi terhe.
Az adóhatóság felé benyújtandó kérelmek szakértői előkészítése érdekében javasolt adótanácsadó bevonása, aki segíthet a dokumentáció összeállításában, a megfelelő indokolás megfogalmazásában és a NAV-val történő hatékony kommunikációban.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ha azt hitte, mindent jól tud a kullancsokról, akkor nagyot tévedett

Dráma az árrésstoppal: a kormányzat szerint kockázatos lenne kivezetni

Halálos veszély leselkedik a magyarokra, riasztást küldtek a szakértők

Ez vár a magyar betegekre: Takács Péter összefoglalta, hogy mire kell számítani

Durva nemet mondtak a németek ezekre az autókra, alig látni belőlük az utakon

Súlyos mellékhatást okozhat a Covid, ez az egész életét tönkreteheti

Kitört a rakétapánik: háborúba rántja a németeket az új kancellár?

Előkerült az ősi módszer, több százezres kárt okozott a titokzatos vandál

Óriási a baj: ha lesz egyáltalán gyümölcs a piacokon, akkor is csak méregdrágán
