Halovány remények után újabb aggodalmak uralkodtak el a német gazdaságban. Novemberben némileg ugyan javult a cégek üzleti hangulata, ám a váratlanul súlyos válságba került költségvetés miatt ismét tördelik a kezüket a közgazdászok. Lapszemlénk.
Szerző(k): Thurzó KatalinEgyre több a konfliktus, a nézeteltérés és a hamvaiban elhaló közös projekt Németország és Franciaország között. Egyesek már azt rebesgetik, hogy a héten Berlinbe látogatott Giorgia Meloni olasz kormányfő vezetésével Róma kifúrhatja a helyéről Párizst, és magára öltheti Berlin legfőbb szövetségesének szerepét. Az Economxnak nyilatkozó szakértő szerint ez rövid távon biztos nem következik be, az azonban kétségtelen, hogy a francia-német viszony most semmiképp nem nevezhető mély barátságnak.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA német alkotmánybíróság döntése kimondta, hogy az egyes, költségvetésen kívüli alapok forrásait csak az eredeti célokra lehet fordítani, nem lehet más alapokba korlátok nélkül átcsoportosítani.
Szerző(k): EconomxA török elnök németországi hivatalos útja feltűnően visszafogottan kezdődött. Recep Tayyip Erdogan először Frank-Walter Steinmeier német elnökkel találkozott, majd Olaf Scholz kancellárral vacsorázik.
Szerző(k): Horváth TiborNémetország alaptörvényébe ütközik, hogy 2021-től 60 milliárd eurónyi Covid-támogatást csoportosítanak át a klímavédelem finanszírozására – állapította meg az alkotmánybíróság.
Szerző(k): Horváth TiborXavier Bettel leköszönő miniszterelnök szerint Magyarországnak nem lenne szabad azt mondania: ha pénzt szántok Ukrajnának, akkor mi is pénzt akarunk. Közben Orbán Viktor az EU-csúcs második napján kijelentette, várják az ukrán delegációt, hogy tárgyalni tudjanak a Kijevnek szánt támogatásról.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsA francia kormány ismét kihasználta az alkotmányos kiskaput, míg a lengyel ellenzék megtette az első igazán határozott lépést, amely a kormányváltáshoz szükséges. Brüsszelben lövöldözés volt, mire Szlovénia és Németország is a határellenőrzések szigorítása mellett döntött. Joe Biden amerikai elnök és Olaf Scholz német kancellár pedig Izraelbe látogatott. Ezek voltak a hét legfontosabb külgazdasági és külpolitikai eseményei.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennA tüntetések egy nappal egy gázai kórházban történt robbanás után történtek, egy olyan támadás után, amelynek elkövetésével Izrael és a Hamász egymást vádolja.
Szerző(k): Horváth TiborA német kancellár volt az első külföldi vezető politikus, aki a Hamasz terrortámadása után a közel-keleti országba repült. A riasztást követően Kairóba repült.
Szerző(k): Horváth Tibor