A Magyar Közlönyben jelent meg, és július 9-én lép hatályba „a hulladékgazdálkodási bírság és a helyszíni bírság mértékéről, megállapításának szempontrendszeréről, kiszabásának, valamint egyéb szankciók alkalmazásának részletes szabályairól” szóló, Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett kormányrendelet.
A rendeletet kiszúró 24.hu azt írja, hogy
Kapcsolódó
emelkedik a hulladékgazdálkodási bírságok összege, és biztosítottá válik a hatóságok számára a helyszíni bírság kiszabásának lehetősége a hulladékot jogellenesen elhelyezőkkel szemben.
Az új szabályozás részletesen meghatározza az egyes jogsértésekhez tartozó alapbírságot, illetve azt is, hogy a büntetés felső határa:
- természetes személy esetén ötvenmillió forint,
- jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén, néhány meghatározott jogsértés kivételével, ötszázmillió forint.
A hatóság a hulladékgazdálkodási bírság mértékének megállapításakor ötszörös szorzót alkalmaz, ha a környezetszennyezéssel, környezetveszélyeztetéssel vagy környezetkárosítással járó jogsértést országos vagy helyi jelentőségű védett természeti területen, Natura 2000 területen, barlangot, a barlang felszíni védőövezetét érintően, a felszín alatti víz állapota szempontjából fokozottan érzékeny területen vagy kiemelten érzékeny felszín alatti vízminőség-védelmi területen követték el.
Ha a jogellenesen elhelyezett hulladék nem haladja meg a 100 kg-ot, 20 ezer forintos helyszíni bírságot lehet kiszabni.
A helyszíni bírság feltétele, hogy az elkövető a helyszínen vagy 15 napon belül elszállítsa a hulladékot, vagy gondoskodjon annak elszállíttatásáról. Ha ezt nem teljesíti, a hatóság eljárást indít a hulladékgazdálkodási bírság kiszabására. Súlyos jogsértések esetén a hulladékgazdálkodási hatóság eltilthatja vagy felfüggesztheti a szabálysértő szervezet hulladékgazdálkodási tevékenységét bizonyos időre.
A rendelet szabályozza az elkobzás menetét, elszállítását, tárolását, értékesítését vagy megsemmisítését, amennyiben az elkobzott dolog hulladéknak minősül vagy ahhoz kapcsolódik. Az elkobzott dolgokat elsősorban az erre szakosodott kereskedőknek ajánlják fel. Sikertelen értékesítés esetén 2 éven belül megsemmisítés történik, erről jegyzőkönyv készül.
A rendelet részletesen szabályozza, milyen büntetés vár a szabályok megszegőire, akiknek a hulladékgazdálkodási, illetve a helyszíni bírságot 15 napon belül kell befizetni. A kormány célja a bírságolással a környezet védelme és a körforgásos gazdaság megteremtése.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Robbanás történt az akkuüzemben: 60 ezer embert érhet el a mérgező gázokkal teli felhő, itt be kell csukni az ablakokat

Megvan a megoldás a hőségriadóra: az autósok lehetnek a vesztesek

Táborozó gyerkekeket nyelt el a villámárvíz, minden perc számít

Mennyibe kerül most Horvátország? Itt az idei nyaralás teljes árlistája

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Borzasztó nehezen tudják a fiatalok megvenni az első lakásukat: mentőövet dob a kormány?

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát

Szalay-Bobrovniczky elárulta, miért Gidrán harcjárműveket olvaszt magába a honvédség eszközparkja

Kész rémálom most az utazás, orbitális sorok kígyóznak az autópályákon
