Számottevő rendelésállományának köszönhetően jó esély van arra, hogy a Szenna Pack-csoport két cégének, a csomagolóanyag-gyártó Szenna Pack Kft.-nek és termelési, kereskedelmi társaságának, a Szenna Pack Trade Kft.-nek rövid időn belül sikerül csődegyezséget kötnie hitelezőivel − olvasható a Bierer János ügyvezető igazgató által jegyzett közleményben. Az ügyvezető a csődeljárásról nem nyilatkozott lapunknak. Az eddigi tárgyalások alapján úgy tűnik, körvonalazódik a megállapodás a hitelező pénzintézetekkel, sőt egy tőkeerős befektető bevonására és a termelés újraindítására is van esély.

A talpra állást segítheti a gyenge forint is, hiszen a 140 dolgozót foglalkoztató csomagolóanyag-gyártó termékeinek több mint 90 százalékát a külpiacokon, az uniós országokban, főként Németországban értékesítette. A közlemény leszögezi, a csoport vezetése az átmeneti időszakban mindent elkövet annak érdekében, hogy a dolgozókkal, a szállítókkal és más hitelezőkkel optimális, mindenki számára elfogadható megállapodásra jusson. A csoportnak július 20-tól számítva 90 nap áll erre rendelkezésre, amit a hitelezők támogatásával meghosszabbíthat; ezen időszakban nem lehet a vele szembeni pénzköveteléseket teljesíteni. A hitelezők követeléseiket a kijelölt vagyonfelügyelő Pro-Creditor Kft.-hez jelenthetik be, a csődegyezségi tárgyalást szeptember 2-án Budapesten tartják.

Az ország egyik jelentős, magyar tulajdonban lévő csomagolóanyag-gyártója a Kaposvártól nyolc kilométerre lévő Szennában működik. Alumínium (aeroszolos) palackokat gyárt már 25 éve. A telephelyet és üzemet a helyi Zselic Táj Mezőgazdasági Termelőszövetkezet hozta létre, gazdasági társasággá (kft.-vé) 1989-ben alakították. A Szenna Pack Trade Kft.-t 1993-ban alapították, amely jelenleg többségi tulajdonosa a Szenna Packnak.

A cégcsoport folyamatos fejlesztésekkel igyekezett új piacokat szerezni és bővíteni kapacitását, amely a közelmúltban elérte az évi mintegy 30 millió palackot. 2007-ben 2,5 milliárd, míg 2009-ben további 2 milliárd forintot költöttek technológiai korszerűsítésre, ám ezek jelentős részét hitelből valósították meg. Jóllehet a gazdasági válság, a költségek folyamatos növekedése és az 1,9 millió eurós hitel törlesztése már gondokat okozott, a Szenna Pack Trade és a Szenna Pack 2009-ben is tudta növelni árbevételét. Az előbbi 1,34 milliárd, az utóbbi társaság pedig 3,48 milliárd forint nettó árbevételt ért el tavalyelőtt. A Szenna Pack Trade 116 millió forintos üzemi eredményt realizált, majd tavaly 500 millió forinttal tovább nőtt az árbevétele, de már veszteségesen termelt, mérlege 40 milliós mínuszt mutatott. A Szenna Pack bevétele viszont az előző évhez képest több mint egymilliárd forinttal csökkent, az üzemi vesztesége pedig elérte a 665 millió forintot.

Az ügyvezető közleménye szerint a gondokat az okozta, hogy a pénzügyi és gazdasági válság idején befejezett utolsó nagy, kapacitásbővítő beruházással egy időben "elakadtak" a forgóeszközhitelek, miközben a törlesztőrészleteket fizetniük kellett. Egy kisebb "injekcióhoz" is csak akkor jutottak hozzá, amikor a csődhelyzetet már nem tudták elkerülni. Ha a finanszírozás kérdése megoldódik, a társaság képes lesz ismét talpra állni és teljes kapacitással termelni.

Cégcsoportadatok (nettó árbevétel, Milliárd Ft)
ÉvSzenna Pack TradeSzenna Pack
20081,093,4
20091,343,48
20101,82,2

Forrás: e-beszámoló