BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

04.
18.
00:00

Jól bírta a napot Budapest

A rossz külső hangulat dacára az utolsó pillanatokig jól tartotta magát a pesti részvénykosár, amiben sokat segíthetett a közel egyharmados BUX-komponens OTP felülteljesítése − végül azonban így is csak a stagnálás jött össze. A BUX feltűnően szűk sávban mozgott: a délelőtti 18 170 pontos napon belüli csúcstól kétszáz ponttal maradt el a napon belüli mélypont. A 18 063 pontos utolsó érték hajszálnyival magasabb csak a keddi zárásnál. Kiugróan alacsony volt a forgalom is, ha a 7 milliárdos kötésösszeget magához vonzó OTP-t nem vesszük figyelembe, a többi papír mindössze másfél milliárd forintnyi befektetői érdeklődést váltott ki. Mindkét nagy papír 0,2 százalékos erősödéssel zárt. Nem bírta zárásig az OTP az erőn felüli teljesítményt, az utolsó percekben másfél százalékos pluszról esett vissza. A magyar bankrészvény jó szereplését magyarázhatja az utóbbi időszak csúnya alulteljesítése, valamint a Citigroup elemzői felminősítése is. A Mol 16 040 forinton zárt, ám a nap első felében jóval alacsonyabban is járt. A Magyar Telekom 4 forinttal drágább lett, így 419 forinton zárt, a két gyógyszergyártó viszont esett. A 33 950 forinton végző Richter 0,6 százalékkal lett olcsóbb, az Egis pedig 2,2 százalékot vesztett értékéből, amivel 18 200 forinton zárt. Nem fogadták jól a befektetők az osztalékot emelő Appeninn bejelentését sem, hiszen a részvény közel 4 százalékot esett a hírre − mindössze 7 milliós forgalom mellett.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
04.
18.
00:00

Idei mélypontjukra szakadtak az európai részvények

Ideges és borús hangulatban zajlott a kereskedés az európai tőzsdéken csütörtökön, és a rosszkedv átragadt az amerikai piacokra is. Reggel egy \"nagy európai ország\" (feltehetőleg Németország) közelgő leminősítésével kapcsolatos, eddig kacsának bizonyuló pletykák rontották a hangulatot. Az IMF világgazdasági kitekintője, a borzalmas autóeladási adatok, majd délután a Bundesbank elnökének interjúja − és persze a mindezt tetéző rossz kínai és amerikai makroadatok − is felújították a növekedési aggodalmakat: jó pár befektető láthatja úgy, hogy a csúcsközeli részvénypiacok nem a valós állapotokat tükrözik. Ennek megfelelően a páneurópai Stoxx 600 1,5 százalékos eséssel idei mélypontjára zuhant − négy egymást követő napi esés után. A nap végén a frankfurti DAX és a párizsi CAC−40 egyaránt masszív, 2,4 százalékos mínuszban zárt, a londoni FTSE−100 megúszta 1 százalékos eséssel. A milánói FTSE MiB 1, a madridi IBEX−35 pedig 1,8 százalékot vesztett. Piaci pletykák szerint az aranyban a hét elején gigantikus veszteségeket elszenvedő, kényszerlikvidálásokkal szembenéző befektetők adtak el jókora részvénypozíciókat. A nap európai vesztesei a leminősített BASF, a váratlan leírást bejelentő Tesco, valamint a rossz gyorsjelentéssel előálló BHP Billiton voltak, a részvény-visszavásárló EADS viszont 5 százalékot emelkedett. A nyersanyagárak ugyan nem estek tovább, de az azokat előállító vállalatok jellemzően igen. Az Atlanti-óceán másik oldalán szintén lehangolóan indult a kereskedés, lapzártánk idején, félidőben 1,7 százalékos esésnél járt az S&P−500, a Nasdaq pedig 2,1 százalékot veszített. Az utóbbi részvénykosárban komoly súlyt képviselő Apple 5,5 százalékos mínuszban, sokéves mélyponton állt, a befektetők állítólag az újabb kiábrándító gyorsjelentésre kezdtek készülni.

Szerző(k):
Kasnyik Márton