Nem tört meg a csökkenő trend Pesten
A múlt heti fellángolás után folytatódott a zuhanás a pesti tőzsdén, egyelőre közel s távol sincsenek vételi jelzések.
Nem tört meg a csökkenő trend Pesten
A múlt heti fellángolás után folytatódott a zuhanás a pesti tőzsdén, egyelőre közel s távol sincsenek vételi jelzések.
Alig hatottak a forintra Varga szavai
Nem mozdult érdemben a forint árfolyama kedden azt követően, hogy a kormány bemutatta új konvergenciaprogramját. A kabinet szerint nincs szükség újabb kiigazításra a büdzsében a három százalék alatti hiánycél tartásához, ez a bejelentés csak néhány percre lökte 295 fölé az euró árfolyamát, a nap második felére visszakorrigált a forint. Kedd délutánra 294,65-ig erősödött a forint az euróval szemben, ez 0,2 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értéknél. A dollár ellenében 224,18-ig kapaszkodott a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 242,14 forintot ért. A nemzetközi piacokon az euró erősödött a dollárral szemben, a kereskedés második felére 1,313 fölé emelkedett az árfolyam.
Az OTP húzta felfelé a piacot
A magyar konvergenciaprogram nem volt érezhető hatással a magyar részvénypiacra, ugyanakkor napközben az óvatos európai börzék miatt nem találta az igazi irányt a magyar tőzsde. A nap végére azonban az amerikai piacok határozottabb emelkedését követve lendületbe jött az OTP és a Mol, így végül pluszban zárt a BÉT. A BUX így 0,8 százalékkal, 18 059 pontra emelkedett, elsősorban az OTP jó teljesítménye miatt. A bankrészvény egész nap szépen húzott felfelé, a 4540 forintos záróárnál azonban járt feljebb is a részvény 40 forinttal. Az 1,8 százalékos emelkedés azonban így is jó teljesítmény, amelyet csak a Mol közelített meg a nagyok közül 1,6 százalékos drágulásával. Az olajtársaság esetében már nem volt ilyen egyértelmű a helyzet, napközben ugyanis többször megbicsaklott a részvény árfolyama. A nap végi záróár azonban kereken 16 000 forint lett, pedig nem sokkal a piac zárása előtt még mínuszban is forgott a papír. Nem sikerült viszont hajráznia a Magyar Telekomnak. A részvény a közelgő osztalék és a jó hangulat ellenére elég nagyot esett: az utolsó kötés 415 forinton történt, ami 1,2 százalékkal alacsonyabb a hétfői záróárhoz képest. Szenvedett a Richter is, a gyógyszergyártó továbbra sem tudja a jó hangulatú napokat emelkedésre kihasználni. Nem volt ez alól kivétel a keddi nap sem, a papír árfolyama ugyanis 0,2 százalékkal, 34 150 forintra esett. A szektortárs Egis valamivel jobban szerepelt, de ez is csak stagnálást jelentett a 18 600 forintos záró árfolyamon.
Magyarország elmarad a régiótól
A világgazdasági kilátások javultak ugyan, de továbbra is rögös az út − állapítja meg az IMF a most publikált Világgazdasági kilátások (WEO) című kiadványában. E szerint a globális gazdasági növekedés 2013-ban elérheti a 3,3 százalékot, 2014-ben pedig 4 százalékra gyorsul. Magyarország esetében a növekedés mind idén, mind jövőre elmarad az európai volt szocialista országok többségéétől, illetve a kormányprognózistól.
Amerikában tört meg az eladási hullám
Nem tett jót az egyébként is kockázatkerülővé váló globális piaci hangulatnak, hogy Németországban a vártnál jóval nagyobbat romlott a gazdasággal kapcsolatos várakozásokat követő ZEW üzleti hangulatindex − így nem meglepő, hogy a vörös zónában indították a napot a főbb európai tőzsdék.