BUX 139468.49 0,12 %
OTP 45280 -0,04 %
header

Befektetés

05.
28.
00:00

A Wall Streetre készül a FIAT?

Nagyszabású ügylet híre erősítette tegnap 3-4 százalék közti mértékben a FIAT S.p.A. részvényeit a milánói tőzsdén, ahol az év eleje óta eddig is már mintegy 40 százalékkal erősödött a legnagyobb magánkézben levő olasz vállalatcsoport árfolyama. A Wall Street Journal (WSJ) a hét végén számolt be arról, hogy a FIAT vezérigazgatója, Sergio Marchionne tárgyalásokat folytat egy manőver finanszírozásáról: az olasz csoport 100 százalékra növelné mai többségi részesedését Chryslerben, majd az egyesült államokbeli autógyártót összevonná a FIAT-tal és a létrejövő céget bevezetnék a Wall Streeten.

Szerző(k):
Szabó Márta
05.
28.
00:00

Brüsszel vizsgálja az Apple értékesítési taktikáit

Az Európai Bizottság vizsgálatot indított, hogy az Apple nem használt-e versenyellenes eszközöket és eladási megoldásokat az iPhone-ok népszerűsítésére a kontinensen. A Financial Times értesülései szerint a testület több nagy európai mobilszolgáltatónak küldött kérdéseket a múlt héten azzal kapcsolatban, milyen terjesztési megállapodásokat kötöttek az amerikai prémiumkütyü-gyártóval. Az Apple szerint a szerződések megfelelnek az uniós jognak, azonban sokak szerint ezek a megállapodások biztosítják, hogy a rivális gyártók ne köthessenek kedvezőbb szerződéseket. A lap értesülései szerint a mobilszolgáltatók panasza nyomán indult az eljárás, mely még kezdetleges szakaszban van. Mielőtt a hivatalos procedúra elindul, a bizottságnak bizonyítottnak kell látnia, hogy az Apple domináns az európai piacon, azonban már ennek megállapítása sem lesz egyértelmű, hiszen a Samsung Galaxy okos telefonok legalább annyira népszerűek. Becslések szerint az amerikai cég piaci részesedése 25 százalék körül van az európai piacon, amivel aligha nevezhető \"domináns\" szereplőnek.

Szerző(k):
Beke Károly
05.
28.
00:00

Megpihent hétfőn a forint

Eseménytelen napon van túl a forint, mivel mind az amerikai, mind az angol piacok zárva voltak hétfőn − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Kolba Miklós, az ING devizapiaci üzletágának vezetője. Ennek megfelelően nem mozgott az árfolyam, amíg a nap elején 289,59 forinton jegyezték eurót, addig délután fél ötkor 289,2-n. Egy dollárért ekkor 223,5, egy fontért 337,6, egy frankért 232,1, míg a japán jenért 2,2124 forintot kértek. A következő napokra már nagyobb mozgást vár a szakember, hiszen várhatóan pozitív döntés születik a Magyarországot érintő uniós túlzottdeficit-eljárás ügyében, ez pedig akár 2-3 forinttal is erősítheti az árfolyamot az euróval szemben. A hazai fizetőeszköz mellett szól az alapvetően jó nemzetközi hangulat is, ami annak köszönhető Kolba szerint, hogy hetek óta csönd van azokban az országokban, amelyek korábban a méregfogat jelentették. A diszkontkincstárjegyek hozama 1−3 bázisponttal csökkent a másodlagos állampapírpiacon hétfőn, hárommal esett vissza a hároméves államkötvény hozama, míg a többinél stagnálást, illetve 3−6 bázispontos emelkedést regisztrált az Államadósság Kezelő Központ. Ennek megfelelően jelenleg 3,99 és 5,39 százalék között szóródnak a referenciahozamok.

Szerző(k):
Dzindzisz Sztefan
05.
28.
00:00

Az oroszok és a kazahok támasztják az aranyat

Zsinórban hetedik hónapja növelte aranytartalékait Oroszország és Kazahsztán áprilisban, annak ellenére, hogy jelentősen csökkent a nyersanyag világpiaci árfolyama − írja a Bloomberg. A lap által megkérdezett szakemberek szerint bár a többség a nemesfém árának csökkenését várja, a feltörekvő piaci jegybankok és az ázsiai országok fizikai kereslete támogathatja az árfolyamot. A nyersanyag ára jelenleg 17 százalékkal alacsonyabb, mint az év elején, ugyanis sokan kockázatosabb eszközökbe, többek között részvényekbe fektették pénzüket a bukás után. Miközben néhány jegybank továbbra is veszi az aranyat, a hedge fund-menedzserek öt éve nem voltak ilyen pesszimisták a kilátásokkal kapcsolatban. Múlt keddig a Bloomberg adatai szerint 9 százalékkal, 35 686 darabra csökkentették nettó long pozícióik számát.

Szerző(k):
Beke Károly