BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
header

Befektetés

05.
29.
00:00

Az OTP és az Egis húzták a tőzsdét

Erősödéssel zárt kedden a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, amely az OTP és az Egis emelkedésének köszönhette a kitartóan jó hangulatot. Forgalom továbbra is csak a bankpapírban volt, mellette a Molt érdemes kiemelni az osztalékszelvény levágása miatt. A keddi kereskedést 19 481 ponton fejezte be a BUX index, ez 1,1 százalékkal volt magasabb az előző napi értéknél. A forgalom magasabb volt az átlagosnál, de érdemben csak az OTP-vel kereskedtek, kilencmilliárd forint értékben születtek üzletek. Az átlag feletti érdeklődés azonban a Mol piacán mutatkozott, ahol az első osztalékmentes napon 1,7 milliárdnyi papír cserélt gazdát. A vezető részvények felemás módon zártak; a nap nyertese az OTP lett, amely három százalékkal, 5302 forintig szárnyalt. A napi csúcspont a záróár felett egy hajszállal volt 5313 forinton, de így sem panaszkodhatnak a részvényesek, hiszen az utóbbi hetekben kifejezetten erősnek tűnik az OTP az 5000 forintos kulcsszint áttörése óta. Közben a Mol 1,8 százalékkal, 16 400 forintig esett az osztalékvágás napján, de a 305 forintos visszaesés így is lényegesen kisebb volt, mint a 462 forintos részvényenkénti osztalék. A Magyar Telekom eközben jelentősen, hét forinttal, 355 forintig esett vissza. A gyógyszergyártók piacán is felemásra sikerült a nap, hiszen a Richter 0,3 százalékkal, 35 650 forintig gyengült, az Egis viszont két százalékkal zárt hétfői árfolyama felett, így 20 400 forintot ért a nap végén. Az illikvid kis papírok közül a forgalom tekintetében kiemelkedett a Freesoft, mely 150 millió forintnyi üzletkötést mutatott fel úgy, hogy 1750 forinton stagnált. A stratégiai megállapodást kötő Graphisoft és Masterplast közül előbbi cég 0,7 százalékkal, 910 forintra erősödött, míg újdonsült partnere nem regisztrált kötést.

Szerző(k):
Beke Károly
05.
29.
00:00

Ismét bevásárolt a Synergon

Valamivel több mint félmilliárd forintért a Synergon Nyrt. megvásárolja az informatikai outsourcinggal foglalkozó Navigator Informatikai Zrt.-t. A 220 millió forintos saját tőkéjű cégért részben kötelezettségátvállalással fizet a tőzsdei társaság. A mintegy 200 ügyfelet kiszolgáló vállalkozás a Synergon-menedzsment várakozásai szerint mintegy másfél milliárd forinttal növeli majd a cégcsoport árbevételét és 450 millió forinttal az EBITDA-eredményt. A társaság a fél éve végrehajtott akvizíciósorozatától is hasonló számokat remélt, a Dataworld-tranzakciók névre keresztelt, 1,9 milliárd forint értékű bevásárlástól a Synergon 3 milliárdos árbevétel- és 400-450 milliós EBITDA-növekményt várt ez évre. Ha a várakozások igaznak bizonyulnak, akkor a cég árbevétele − a \"régi\" csoporttagok teljesítményének változatlanságát feltételezve − a tavalyi 6,8 milliárd után idén valamivel meghaladhatja a tízmilliárd forintot, a 2012-ben épp hogy pluszos EBITDA pedig 750 millió forint közelébe kúszhat. Jutasi Zoltán vezérigazgató tavaly a lapunknak adott interjúban elmondta, a válságnak köszönhetően viszonylag olcsón, 3-4-szeres EBITDA-szorzón lehet mostanában informatikai vállalkozást vásárolni Magyarországon. A 750 millió forintos EBITDA-eredmény részvényenként 80 forintot jelent, így a sáv felső szélével számolva is csak 320 forint alatt lenne olcsónak mondható a tőzsdén jelenleg 380 forint felett forgó részvény.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
05.
29.
00:00

Kevesebbet fektetnek be a magyar kkv-k

Továbbra is visszafogott a magyar kis- és középvállalkozások (kkv) beruházási hajlandósága, az idén a tavaly megvalósított fejlesztéseknél 11 százalékkal kisebb értékben terveznek beruházásokat − derül ki a Budapest Bank által ismertetett GE Capital felmérésből. A hét európai országban végzett kutatás szerint a tavaly megvalósult magyarországi kkv-beruházások értéke 21 százalékkal haladta meg az év elején tervezettet. A hét ország közül azonban így is a magyar kkv-k beruházásának összértéke volt a legkisebb 2012-ben, összesen 2168 milliárd forint.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
05.
29.
00:00

Újra csúcsot támadnak a tőzsdék

A múlt heti korrekció után visszapattantak a tőzsdék, és újra többéves vagy történelmi rekordok irányába haladtak tovább − bizonyára még az utóbbi hónapok kedvező története, a nagyon laza monetáris politikák nyomán, de a hangulathoz hozzájárulhattak a minden várakozásnál jobb amerikai makroadatok is. Pedig az eurózóna a reálgazdaság és a kereslet szempontjából továbbra is kilátástalan képet mutat, a francia fogyasztói bizalom például soha nem látott mélységbe zuhant − meglehetősen erős kontrasztban az ugyanaznap 1,4 százalékkal emelkedő párizsi CAC−40 részvénykosárral. Belehúzott a többi börze is: a frankfurti DAX 1,2, a londoni FTSE−100 1,6, a madridi IBEX−35 1,8, a milánói FTSE MiB pedig 2,1 százalékkal került feljebb. A nap nagy nyertese az AstraZeneca által felvásárolt Omthera Pharmaceuticals volt, amely közel a duplájára emelkedett a New York-i tőzsdén, de a Londonban kereskedett gyógyszeripari óriáscég is emelkedett 2,7 százalékot a hírre. A bankszektor az egész kontinensen jó napot fogott ki − ebben komoly szerepet játszhattak a kedvezően megítélt ECB-kormányzói nyilatkozatok −, jellemzően 2 százalék felett emelkedtek a nagyobb bankok papírjai. Az olajár emelkedése magával vitte az olajipari szektor részvényeit, ám a bányavállalatok estek a hosszú távú nyersanyagár-várakozások romlása miatt. Az Egyesült Államok tőzsdeindexeit az európai hullámok mellett őszinte hangulatjavulás is feljebb lökhette, hiszen az S&P/Case-Shiller lakásárindex és a Conference Board fogyasztói bizalmi mutató is jó pár éve nem látott mértékben javult − igaz, az utóbbi hónapokban a jó adatoknak nem örülnek mindig, hiszen ezek gyakran a Fed-szigorításról szóló spekulációnak ágyaznak meg. Lapzártánk idején a Dow Jones ipari átlaga és az S&P−500 1, a Nasdaq pedig 1,1 százalékos pluszban állt.

Szerző(k):
Kasnyik Márton