„1983-ban, évekkel a közép-európai rendszerváltás előtt Milan Kundera megírta híres esszéjét az elrabolt Nyugat, avagy Közép-Európa tragédiája címmel. Azt írta, Közép-Európa nem földrajzi fogalom. Sors. Azoknak a népeknek a közössége, amelyek kulturálisa mindig Európához tartoztak, történelmük során mégis újra és újra nagyhatalmak ütközőzónájában találták magukat” – idézi az Index Magyar Péter napirend előtti felszólalását.
Magyar Péter szerint Közép-Európa országai külön-külön könnyen nagyhatalmi érdekek játékszerévé válhatnak, ezért a visegrádi együttműködésnek ma is stratégiai jelentősége van. Úgy fogalmazott: az Orbán-kormány évei alatt Magyarország ismét „elrabolt Nyugattá” vált, miközben a V4-ek közötti bizalom megrendült, az együttműködés pedig mélypontra került.
A miniszterelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a nézeteltérések – például a szlovák kormánnyal a külhoni magyarok ügyében – nem írhatják felül a közös történelmi és földrajzi adottságokat.
A gödöllői V4-csúcstalálkozó célja szerinte ezért az, hogy Közép-Európa újra összehangolja fejlesztéspolitikáját, közösen lépjen fel a stratégiai beruházásokért, és erősítse az észak–déli közlekedési és energetikai kapcsolatokat.
