BUX 138530.74 -0,69 %
OTP 44640 -0,62 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyar Péter nagy bejelentést tett a Parlamentben

Magyar Péter szerint a gödöllői V4-csúcstalálkozó tétje, hogy sikerül-e újraépíteni a visegrádi együttműködést, amely az elmúlt években mélypontra került. A miniszterelnök napirend előtti felszólalásában arról beszélt: Magyarország érdeke, hogy Közép-Európa országai ismét közösen lépjenek fel a stratégiai beruházásokért, az észak–déli infrastruktúra fejlesztéséért és a régió versenyképességének erősítéséért.

2026. június 23. kedd, 10:28

Fotó: Economx / Hartl Nagy Tamás
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

„1983-ban, évekkel a közép-európai rendszerváltás előtt Milan Kundera megírta híres esszéjét az elrabolt Nyugat, avagy Közép-Európa tragédiája címmel. Azt írta, Közép-Európa nem földrajzi fogalom. Sors. Azoknak a népeknek a közössége, amelyek kulturálisa mindig Európához tartoztak, történelmük során mégis újra és újra nagyhatalmak ütközőzónájában találták magukat” – idézi az Index Magyar Péter napirend előtti felszólalását.

Magyar Péter szerint Közép-Európa országai külön-külön könnyen nagyhatalmi érdekek játékszerévé válhatnak, ezért a visegrádi együttműködésnek ma is stratégiai jelentősége van. Úgy fogalmazott: az Orbán-kormány évei alatt Magyarország ismét „elrabolt Nyugattá” vált, miközben a V4-ek közötti bizalom megrendült, az együttműködés pedig mélypontra került.

A miniszterelnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a nézeteltérések – például a szlovák kormánnyal a külhoni magyarok ügyében – nem írhatják felül a közös történelmi és földrajzi adottságokat.

A gödöllői V4-csúcstalálkozó célja szerinte ezért az, hogy Közép-Európa újra összehangolja fejlesztéspolitikáját, közösen lépjen fel a stratégiai beruházásokért, és erősítse az észak–déli közlekedési és energetikai kapcsolatokat.

Ez is érdekelhet